Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kto ma szansę na wcześniejszą emeryturę stażową? Dla kogo emerytura niezależna od wieku? Najnowsze zapowiedzi LIPIEC 2023

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Pojawiła się szansa, by przejść na emeryturę przed osiągnięciem obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego
Pojawiła się szansa, by przejść na emeryturę przed osiągnięciem obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego 123RF
Pojawiła się szansa, by przejść na emeryturę przed osiągnięciem obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Z wyliczeń ZUS wynika, że w ciągu 10 lat obowiązywania z nowego rozwiązania skorzystałoby ponad 500 tys. osób.
Co nowego dzieje się w sprawie wprowadzania przepisów o emeryturach stażowych?

Stażowe emerytury oznaczałyby możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 35 lat (kobiety) lub 40 lat (mężczyźni). Tak właśnie wynika z projektu ustawy o emeryturach stażowych.

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

Projekt emerytur stażowych NSZZ „Solidarność”

Zgodnie z obywatelskim projektem ustawy przygotowanym przez NSZZ „Solidarność”, prawo do emerytury mogłyby nabyć osoby, które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury.

Projekt prezydencki emerytur stażowych

Alternatywnym projektem do tego, który przygotował NSZZ „Solidarność”, jest projekt prezydencki dotyczący emerytur stażowych. Przewiduje on, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają staż pracy 39 lat (kobiety) lub 44 lata (mężczyźni) oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt dotyczy osób ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych, które są objęte rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Jakie są szanse na wprowadzenie nowych przepisów?

Do kwestii wprowadzenia emerytur stażowych odniósł się w czerwcu 2023 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas podpisania porozumienia rządu z NSZZ „Solidarność” w sprawach socjalnych i dotyczących prawa pracy, Jarosław Kaczyński stwierdził, że „droga do emerytur stażowych została otwarta”.

Prezes PiS podkreślił, że to realizacja postulatu z sierpnia 1980 roku, kiedy wśród 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego znalazł się ten dotyczący właśnie emerytur przyznawanych pod warunkiem osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy.

Co to w praktyce oznaczają słowa Jarosława Kaczyńskiego, kiedy i czy emerytury stażowe zaczną funkcjonować, czas pokaże.

Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku, podczas spotkania z mieszkańcami Legnicy, prezes PiS Jarosław Kaczyński nawiązując do planów zmian w systemie emerytalnym powiedział: – Jest waloryzacja, która będzie poważna i są dwie metody, czyli „trzynastka” i „czternastka”. Sądzę, że one będą dostosowane do sytuacji inflacyjnej, czyli obfite i w tej chwili innych możliwości nie widzimy – powiedział Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o dodatkowe pieniądze dla seniorów w 2023 roku.

Prezes PiS podkreślił też, że w Polsce jest bardzo duża liczba emerytów. Wynika to nie tylko ze struktury wiekowej społeczeństwa, ale i z tego, że emerytury – po obniżeniu wieku emerytalnego od października 2017 roku – są przyznawane relatywnie młodym osobom. – To obniża emerytury – zauważył Jarosław Kaczyński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki