Kupcy z Piotrkowskiej chcą płacić za parkowanie swoich...

  Kupcy z Piotrkowskiej chcą płacić za parkowanie swoich klientów

  Mariusz Romek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kupcy z Piotrkowskiej zrobią wszystko, by przekonać klientów do zakupów w swoich sklepach

  Kupcy z Piotrkowskiej zrobią wszystko, by przekonać klientów do zakupów w swoich sklepach ©Grzegorz Gałasiński

  Właściciele i najemcy sklepów przy ul. Piotrkowskiej obiecują, że będą zwracać swoim klientom koszt parkowania w centrum miasta.
  Kupcy z Piotrkowskiej zrobią wszystko, by przekonać klientów do zakupów w swoich sklepach

  Kupcy z Piotrkowskiej zrobią wszystko, by przekonać klientów do zakupów w swoich sklepach ©Grzegorz Gałasiński

  Jednym z nich jest Eryk Rawicki, właściciel sklepu "Sztuka stołu" (ul. Piotrkowska 9).

  - Po zakończonym remoncie ul. Próchnika (przewidywany koniec robót - 31 maja - przyp. red.) zmotoryzowanym klientom będę zwracał opłaty za parkowanie. Dziś praktycznie każdy ma samochód i chce z niego korzystać, zwłaszcza kiedy wybiera się na zakupy. A z parkingami w okolicach Piotrkowskiej jest fatalnie - mówi Eryk Rawicki.
  - Jeśli jednak ktoś już znajdzie wolne miejsce, musi uiścić za nie opłatę, a to też skutecznie zniechęca. Mam nadzieję, że w pomysł rekompensaty opłat za parkowanie zaangażują się także inni sprzedawcy na Piotrkowskiej - dodaje przedsiębiorca.

  Pomysł spodobał się innym najemcom lokali z Piotrkowskiej.

  - Bez wahania przyłączymy się do tej inicjatywy - zapewnia Katarzyna Przybylska menadżerka restauracji "Restauracja Polska" przy Piotrkowskiej 12.

  Tomasz Witkowski, właściciel mieszczącego się u zbiegu ul. Próchnika i Piotrkowskiej Ośrodka Kreacji Wzroku, podkreśla, że może pójść krok dalej.

  - Pomysł pana Rawickiego, aby zwracać klientom opłaty za parkowanie ich samochodów jest słuszny i nasza firma chętnie w to wejdzie. Ze swojej strony mogę zadeklarować, iż osobom, które skorzystają z naszych usług, jesteśmy w stanie zwracać nawet 5 proc. wartości zrobionych u nas zakupów - twierdzi Tomasz Witkowski.

  Czy zwrot opłat za parkowanie sprawi, że na Pietrynę zawita więcej klientów?

  - Pomysł fajny, ale żeby ktoś mógł mi zwrócić opłatę za parkowanie, muszę najpierw mieć gdzie postawić samochód. Ale znaleźć wolne miejsce w okolicy Pietryny, zwłaszcza w ciągu dnia, często jest bardzo trudno - podkreśla napotkana na Pietrynie mieszkanka Radogoszcza.

  Wątpliwości ma także dr Kinga Stopczyńska z Zakładu Podstaw Marketingu UŁ. - Sam zwrot kosztów parkowania raczej nie skłoni klientów do wybierania się samochodami na zakupy na ulicę Piotrkowską. Należy pamiętać, iż bardzo ważny jest ogólny wizerunek, a także jakość i różnorodność świadczonych tam usług. Gdyby bogatą ofertę produktowo-usługową połączyć ze zwrotem kosztów podatku parkingowego to mogłoby to dać jakiś efekt. Pod warunkiem jednak, że te parkingi w okolicy rzeczywiście by były i że w inicjatywę tę weszłaby znaczna cześć kupców i restauratorów z Piotrkowskiej.

  Miejscy urzędnicy zapewniają, iż dostrzegają problemy reprezentacyjnej ulicy Łodzi.

  - Parkingów w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej będzie systematycznie przybywać. Będzie się tak działo w ramach przygotowywanych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego - obiecuje Grzegorz Gawlik z biura prasowego UMŁ.

  Pomysł zwracania kosztów parkowania nie jest jedyną inicjatywą podejmowaną przez kupców z Piotrkowskiej. W 2011 roku, kilkunastu sprzedawców i restauratorów mających swoje lokale przy ul. Piotrkowskiej założyło ruch "Galeria Piotrkowska", którego głównym celem jest przywrócenie deptakowi w handlu najwyższej klasy.

  Inicjatywa ta ma przyciągnąć na Piotrkowską również ludzi produkujących unikalne wyroby, których nie znajdzie się w marketach lub innych centrach handlowych. Klienci sklepów i restauracji, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie, mogą liczyć na ciekawe gratyfikacje. Są to m.in. karty stałego klienta uprawniające dozniżki 10 proc. przy zakupach i zaproszenia na wydarzenia kulturowe (np. do Filharmonii Łódzkiej, która jest patronem projektu).

  Od kilku miesięcy, w ramach tej inicjatywy prowadzone są prace, mające poprawić również estetykę najsławniejszej ulicy Łodzi. Do współpracy zostali zaproszeni łódzcy artyści, z których każdy ma zaaranżować jedną, wybraną witrynę sklepową na Piotrkowskiej.

  - Chcielibyśmy, aby wystawy te z jednej strony nawiązywały do asortymentu i charakteru danej placówki, a z drugiej żeby cechowała je dość dużą dawka artystycznej ekspresji - zapewnia Krzysztof Stangierski, inicjator projektu "Galeria Piotrkowska".

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parkingi wielopoziomowe w centrum?

  HB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 7

  Czy na pewno rozwiązaniem są parkingi wielopoziomowe usytuowane w centrum miasta? Osoby domagające się tych budowli jakby nie chciały mówić o ważnych faktach - pieniądzach. I to nie tylko tych...rozwiń całość

  Czy na pewno rozwiązaniem są parkingi wielopoziomowe usytuowane w centrum miasta? Osoby domagające się tych budowli jakby nie chciały mówić o ważnych faktach - pieniądzach. I to nie tylko tych gigantycznych potrzebnych na wykup działki, a potem postawienie ogromnej budowli, ale także o tych, które trzeba by zapłacić za użytkowanie takich parkingów.

  Czy naprawdę kierowcy są dziś skłonni zapłacić 7 złotych za godzinę parkowania? Nawet zakładając brak możliwości pozostawienia pojazdu na ulicach w pobliżu takiego parkingu wielopoziomowego (takie rozwiązania stosują miasta inwestujące w parkingi by wymusić ich zapełnienie, a tym samym rentowność) nadal trudno uwierzyć, by znaleźli się liczni zwolennicy korzystania z nich. Wystarczy prześledzić dyskusję o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania w Łodzi i protesty np. studentów wobec znacznie przecież niższych opłat.

  Mówi się, że takie budowle powinni stawiać prywatni inwestorzy... ale gdyby to był dobry interes, to już byśmy się cieszyli takimi wielopoziomowymi parkingami. Już w 2010 roku ogłoszono konkurs dla oferentów, tylko bez gwarancji pokrycia ewentualnych strat, nie zgłosił się nikt chętny. Gwarantem miało być Miasto, czyli my wszyscy - podatnicy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzies trzeba parkować

  gm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  Stwierdzenie oczywiste ale realizacja jak widać nie taka prosta. Moim zdaniem Piotrkowska powinna byc deptakiem w 100% bez żadnych wyjatków. Dojazd do posesji przy Piotrkowskiej powinien byc...rozwiń całość

  Stwierdzenie oczywiste ale realizacja jak widać nie taka prosta. Moim zdaniem Piotrkowska powinna byc deptakiem w 100% bez żadnych wyjatków. Dojazd do posesji przy Piotrkowskiej powinien byc zapewniony przez posesje od Kilińskiego i al. Kościuszki-Zachodnia.Podobnie parkingi powinny być tam zorganizowane .W tej chwili Piotrkowska to nie deptak bo jakieś pojazdy się przeciskają ani dobry dojazd bo dużo ograniczeńzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a gdzie parkingi wielopoziompowe?

  wiesiek z gumna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

  to, że nie mam gdzie bezpiecznie zaparkować, skutecznie odstrasza mnie od Piotrkowskiej. A Barbi to czasem nie obiecywała parkingów wielopoziomowych ? Oczywiście, że obiecywała, bo kreatywna Hanna...rozwiń całość

  to, że nie mam gdzie bezpiecznie zaparkować, skutecznie odstrasza mnie od Piotrkowskiej. A Barbi to czasem nie obiecywała parkingów wielopoziomowych ? Oczywiście, że obiecywała, bo kreatywna Hanna wszystkim obiecuje, co każdy tylko chce, ale nic nie robi, bo po co. Widać nie czuje presji, że zostanie odwołana. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto zarabia? Komu kogut znosi złote jaja???

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

  Ciekawi mnie jedno jakie pieniądze przeznaczają duże markety by władze nie zmieniły decyzji o płatnej strefie parkowania obok sklepów, restauracji ......
  Pytam się ile rocznie setek tysięcy...rozwiń całość

  Ciekawi mnie jedno jakie pieniądze przeznaczają duże markety by władze nie zmieniły decyzji o płatnej strefie parkowania obok sklepów, restauracji ......
  Pytam się ile rocznie setek tysięcy złotych miasto otrzymuje z pobieranych opłat za parkowanie???
  A tak po prawdzie to kto na tym robi interes???
  Miasto??? Miasto tylko traci bo odchodzą z tych miejsc gdzie obowiązuje płatna strefa parkowania przedsiębiorcy ze swoimi firmami. Całe ulice zamierają.
  No ale można zatrudnić kilkunastu urzędników
  którzy będą czuwali na prawidłowym rozliczeniem wpływów z opłat za parkowanie.
  .....
  Najbogatsi radni Rady Miejskiej w Łodzi
  więcej:
  http://sklave.manifo.com/polityka zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chcesz?

  ptyś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

  zatrudnić kolejnych urzędników, by czegoś tam pilnowali? a potem zaraz można zatrudnić następnych urzędników, by pilnowali tych, co to pilnować już czegoś mają! żarty sobie waszmość stroisz! nie za...rozwiń całość

  zatrudnić kolejnych urzędników, by czegoś tam pilnowali? a potem zaraz można zatrudnić następnych urzędników, by pilnowali tych, co to pilnować już czegoś mają! żarty sobie waszmość stroisz! nie za moje podatki!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no cóż...

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Po pierwsze zapytam: gdzie są ci, którzy doprowadzili do upadku Piotrkowskiej ? I gdzie ich działania, by wyciągnąć ją z zapaści ? Oczekiwanie, że remont Piotrkowskiej (zbędny zresztą obecnie i...rozwiń całość

  Po pierwsze zapytam: gdzie są ci, którzy doprowadzili do upadku Piotrkowskiej ? I gdzie ich działania, by wyciągnąć ją z zapaści ? Oczekiwanie, że remont Piotrkowskiej (zbędny zresztą obecnie i realizowany z opóźnieniami) wszystko załatwi jest kolejnym złudzeniem. A może usuwanie rzeźb coś pomoże ?!?!?!
  Do kupców:
  Wasza walka o przetrwanie jest godna podziwu, ale przekonacie się, że taka inicjatywa (zwrot za parkowanie) nic nie da - żeby to przyniosło efekt, musiałoby być powszechne i szeroko i długo reklamowane, a to dużo kosztuje (artykuł, jak widać, zainteresowania nie wzbudził...).
  A poza tym muszą się wreszcie pojawić nieprzypadkowe i bezpieczne parkingi (a działania UMŁ w tym względzie nie dają podstaw do optymizmu...). No i 30-40 sklepów, które mają jakąś sensowną ofertę, to trochę mało, by konkurować z centrami i przyciągnąć ludzi. Pani dr Kinga Stopczyńska ma rację.
  GALERIA PIOTRKOWSKA istnieje chyba tylko medialnie, bo ich obecności (i działalności) w realu nie zauważyłam.
  Kupcom życzę powodzenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parkingi

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Za komisarza Sadzyńskiego były pomysły aby stworzyć wielopoziomowy parking w okolicach placu komuny paryskiej i stacji orlen. Niestety od tamtej pory cisza, a pomysł był ciekawy. Szkoda że miejscy...rozwiń całość

  Za komisarza Sadzyńskiego były pomysły aby stworzyć wielopoziomowy parking w okolicach placu komuny paryskiej i stacji orlen. Niestety od tamtej pory cisza, a pomysł był ciekawy. Szkoda że miejscy urzędnicy mają taki problem ze zrozumieniem podstawowych potrzeb konsumentów. W tym wypadku parkingu. A niestety w porównaniu z centrami handlowymi, Piotrkowska ma z tym duży problem...
  Pomysł właścicieli sklepów/restauracji uważam za jak najbardziej trafny i dobrze że biorą sprawy w swoje ręce:)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parkingi

  Ha, ha, ha, chyba sam Tomek Sadzynski to pisze :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Za komisarza Sadzynskiego to zrobil sie niezly burdelik w tym miescie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo