MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łacińskie sentencje, które wykorzystasz na zakończeniu roku szkolnego. Zainspiruj się, tworząc przemówienie

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Przemówienie na koniec roku warto przygotować wcześniej
Przemówienie na koniec roku warto przygotować wcześniej freepik.com
„Głupol! Mazgaj! Śmieć! Obsuw!” – na takie przemówienia mógł sobie pozwolić tylko Dumbledore, znakomicie równoważył bowiem mało uroczysty dowcip majestatem swojej osobowości. Tymczasem w mugolskiej rzeczywistości szkolnej, pośród papierowych wycinanek przypiętych szpilkami do wysłużonych tablic, trzeba jednak powiedzieć coś sensownego. Co powiedzieć na zakończenie roku szkolnego, jeśli nie jesteś profesorem magii i nie wypada ograniczyć się do kilku wyrazów bez związku? Podpowiadamy, jak stworzyć przemówienie, szukając inspiracji w łacińskich sentencjach.

Jak przygotować przemówienie na zakończenie roku?
Zbliża się koniec roku szkolnego. Jest to uroczysty finał wspólnej, nierzadko trudnej pracy. Ciepły oddech wakacji wpada już przez otwarte okna, ale ta jedna jeszcze chwila – uroczystość – dzieli szkolną społeczność od zanurzenia się w lasy, jeziora, nagrzane słońcem ulice i słodkie odpoczywanie. Sercem każdej uroczystości jest przemowa, która powinna być poruszająca, dająca poczucie, że oto właśnie, wspólnymi siłami, dotarliśmy do brzegu, zrealizowaliśmy cel. Że było warto się starać.

Pamiętaj, że dobre przemówienie to krótkie przemówienie, zwłaszcza jeśli dzieli nas od wakacji. Nie przeciągaj, pomiń, o ile to możliwe kwestie administracyjne, skup się na tym, co najważniejsze dla Twoich słuchaczy. Mów do nich i o nich. Zacznij od podsumowania najważniejszych wydarzeń, osiągnięć i wyzwań mijającego roku. Podkreśl wkład wszystkich – uczniów, rodziców, nauczycieli – w osiągnięcia roku szkolnego. Nie pomijaj pracowników technicznych, doceń ich codzienną pracę, umożliwiającą uczniom i nauczycielom skupienie się na nauce. Nie bój się anegdot. Na koniec podziękuj wszystkim i podkreśl znaczenie podjętego przez nich wysiłku. A jeśli brakuje ci pomysłów – poszukaj inspiracji w słowach, które towarzyszą ludzkości od ponad dwóch tysięcy lat.

Inspirujące sentencje, które możesz wykorzystać na zakończeniu roku szkolnego

Słowa mają moc równą w potędze Dumbledorowskiej różdżce. Niosą znaczenie, które może wpłynąć na to, jak postrzegamy siebie, swoją rolę w świecie, mogą wpłynąć na ambicje i plany. Najmocniejsze z nich przetrwały próbę czasu – zapisane wiele epok temu, przetrwały do dziś i wydają się tym bardziej istotne. Poniżej prezentujemy listę najpiękniejszych cytatów łacińskich, które mogą Cię zainspirować.

Docendo discimus
„Ucząc innych, sami się uczymy”
Seneka Młodszy

Komentarz: Ten cytat podkreśla, że nauka to proces wzajemny. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wzbogacają się poprzez edukację. Na zakończenie roku warto docenić wysiłek nauczycieli i uczniów, którzy razem poszerzali swoje horyzonty.

Per aspera ad astra
„Przez trudy do gwiazd”
Seneka Młodszy

Komentarz: Ta sentencja ma charakter motywacyjny. Mimo trudności i wyzwań, jakie można napotkać w trakcie roku szkolnego, wysiłki prowadzą do sukcesów.

Non scholae, sed vitae discimus
„Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy”
Seneka Młodszy

Komentarz: Ten cytat podkreśla, że edukacja ma przygotować nas do życia, a nie tylko do przetrwania w szkole. Wiedza i umiejętności zdobyte na lekcjach mają praktyczne zastosowanie i stają się kapitałem, z którego można czerpać w przyszłości.

Sapientia sola libertas est
„Mądrość jest jedyną wolnością”
Epiktet

Komentarz: Wiedza i mądrość dają nam prawdziwą wolność – wolność myśli, wyboru i działania. Zakończenie roku szkolnego to moment, aby uczcić tę wolność, którą zdobywamy poprzez edukację.

Sapere aude
Miej odwagę być mądrym
Horacy

Komentarz: Ten cytat zachęca do poszukiwania mądrości i nieustannego uczenia się. Na zakończenie roku szkolnego jest to wezwanie do kontynuowania edukacji i nieustannego rozwoju intelektualnego.

Scio me nihil scire
Wiem, że nic nie wiem
Sokrates

Komentarz: Słynna ta fraza podkreśla pokorę w poszukiwaniu wiedzy. Na zakończenie roku szkolnego warto przypomnieć, że edukacja nigdy nie jest dziełem skończonym, a prawdziwa mądrość polega na nieustannym dążeniu do nauki i otwartości na nowe informacje i prawdy.

Panta rhei
Wszystko płynie
Heraklit z Efezu

Komentarz: Ta sentencja przypomina ciągły upływ czasu i idące z nim zmiany. Kończąc rok szkolny, jesteśmy innymi ludźmi, niż na jego początku. Warto przyjrzeć się sobie w takiej chwili i zastanowić nad tym, co w nas już minęło i co pojawiło się nowego.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łacińskie sentencje, które wykorzystasz na zakończeniu roku szkolnego. Zainspiruj się, tworząc przemówienie - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki