Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławka Łódź Design Festival na dworcu Łódź Fabryczna

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Można na niej przysiąść, odpocząć, poczekać na pociąg lub oddać się kontemplacji przestrzeni dworca Łódź Fabryczna. Wczoraj w hali dla podróżnych stanęła ławka, która powstała w ramach 13. Łódź Design Festival.

Wielopoziomowa ławka miejska „Relaks w Łodzi” została zaprojektowana przez Izabela Bołoz Studio z wykorzystaniem ilustracji Katarzyny Boguckiej.

- Kształt ławki inspirowany jest architekturą dachu dworca Łódź Fabryczna, jego charakterystycznymi, szklanymi trójkątami - wyjaśnia Olga Łosiak z Izabela Bołoz Studio. - Projekt nawiązuje również do hasła tegorocznego festiwalu: „Dobre życie”. Ławka składa się z pięciu figur, które tworzą modułową bryłę, wykonana została z płytek i egzotycznego drewna. Co ważne, nie musi służyć tylko do siedzenia, ale może się stać punktem orientacyjnym, miejscem spotkań i relaksu lub tłem do zdjęć.

Ławka składa się z 400 precyzyjnie dociętych elementów gresów szkliwionych i klinkieru o różnych odcieniach. Układają się one w charakterystyczne ilustracje Katarzyny Boguckiej, nawiązujące oczywiście do kolorowych murali wewnątrz dworcowej hali, zaprojektowane przez tę samą autorkę. Grafiki w poczekalniach oraz ilustracje na ławce to geometryczne, utrzymane w komiksowej stylistyce obrazy życia w mieście. Uzupełnione pozytywnymi sloganami podkreślającymi, że Łódź to miasto, w którym się „dobrze żyje”.

- Projekt przedstawia dwie leżące postaci, rozkoszujące się wolną chwilą. Chciałabym, aby ławka zachęcała do zatrzymania się i zaczerpnięcia odrobiny przyjemności jaką jest posiedzenie na niej, spojrzenie z dystansem na swój pośpiech i na to, co dzieje się dookoła - wyjaśnia sama artystka.

Ławka pozostanie na terenie dworca - znajduje się między peronami 2 i 3, od strony ul. Kilińskiego. Jak podkreślają jej twórcy, powinna długo służyć mieszkańcom i przyjezdnym, wykonana jest bowiem z materiałów bardzo odpornych, także na zmienne warunki atmosferyczne.

- Nasza ławka to także trochę totem, tym bardziej, że pojawia się na dworcu w momencie inauguracji nowych, wakacyjnych rozkładów jazdy pociągów - dodaje Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival. - Chcielibyśmy, by była ona formą powitania gości Łodzi, zaproszeniem do spędzenia w naszym mieście przyjemnie czasu. Nasze miejskie projekty wyróżnia kilka elementów, przy ich realizacji współpracujemy z polskimi projektantami i artystami. Celem tych działań jest poprawa estetyki i nadanie nowych, lub udoskonalenie już istniejących funkcji przestrzeni publicznych, testowanie nietypowych, eksperymentalnych rozwiązań, oraz współpraca ze sponsorami.

Łódź Design Festival w ubiegłym roku zaproponował ceramiczny mural „State of mind” Bartka Bojarczuka, który został odsłonięty przy ul. Zachodniej 93 (praca powstała z 900 elementów). Natomiast na dworcu Łodź Fabryczna w październiku ubiegłego roku pojawiła się wielka, czerwona poduszka - artystyczna instalacja łódzkiej artystki Aleksandry Mitrengi, przygotowana w ramach projektu „Przecieki sztuki” organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Poducha, która leżała przy kasach biletowych dworca od strony ul. Kilińskiego, miała wymiary pięć na pięć metrów i była wykonana z czerwonego, imitującego poszewkę materiału. Ważyła 400 kilogramów i również zachęcała do wypoczynku (można się było na niej położyć).

Możliwości relaksowania się na dworcu Łódź Fabryczna jest już zatem coraz więcej...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki