Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie fobii wirtualną terapią 3D w łódzkim Technoparku [ZDJĘCIA+FILM]

Joanna Barczykowska
Grzegorz Gałasiński
Jak leczyć klaustrofobię, lęk przestrzeni czy arachnofobię? Łódzki zespół z firmy PortalE opracowuje terapię z pomocą wizualizacji 3D

Po półtorarocznej modernizacji w łódzkim Technoparku otwarto ponownie "mały inkubator", czyli biurowiec dla firm z branży nowych technologii i innowacji. Inkubator ma już pierwszego najemcę. Jest nim firma PortalE, która tworzy specjalistyczne aplikacje, wspomagające leczenie lęków i fobii. W jaki sposób?

- Przy klasycznym leczeniu fobii psychoterapeuci stosują często metodę oswajania z lękami. Na przykład przy klaustrofobii zabierają pacjenta w teren i małymi krokami próbują wprowadzić go do windy czy małego pomieszczenia, żeby spróbował przełamać i oswoić lęk. My chcemy to robić to samo za pomocą wizualizacji w 3D - mówi Marcin Olczak, wiceprezes firmy PortalE.
- Psychoterapeuci mogliby ćwiczyć z pacjentami bez wychodzenia z gabinetu. Dzięki temu pacjenci w bezpiecznej przestrzeni mogliby oswajać swoje lęki i fobie.

W łódzkiej firmie zespół grafików, programistów i psychoterapeutów pracuje nad stworzeniem aplikacji, które wspomagałyby leczenie fobii. Jakich?

- Na pewno przygotujemy program do leczenia klaustrofobii. Myślimy też o różnych fobiach społecznych, na przykład lęku przed wystąpieniami publicznymi. Wielu ludzi ma z tym problem, ale zawód, który wykonują, wymaga od nich tego typu działań. Naszym zdaniem aplikacje mogłyby pomóc. Chcemy też przygotować wizualizacje, wspomagające leczenie różnych lęków, np. arachnofobii. W wirtualnej rzeczywistości moglibyśmy podejść do pająka, podnieść go, on mógłby podejść do nas. W wirtualnym świecie oswojenie fobii jest łatwiejsze. Mamy sygnały od pacjentów, że ta forma leczenia działa - mówi Olczyk. - Będziemy to sprawdzać, załączając pulsometr i miernik potu.

Programiści i graficy z firmy PortalE przygotowali już kilkanaście wizualizacji, które mają pomóc oswoić różnego rodzaju lęki. Część z nich ma formę parafilmową, a inne rysunkową.

- W świecie wirtualnym pacjent wchodzi do małych pomieszczeń. Możemy je dowolnie zwężać i poszerzać w zależności od reakcji chorego. Możemy też modyfikować oświetlenie - mówi Olczyk.

Prace nad stworzeniem aplikacji, wspomagających leczenie fobii, trwają już od półtora roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy powstanie finalny produkt, a aplikacje wejdą do sprzedaży.

- Jesteśmy już po pierwszych badaniach na pacjentach, którzy cierpią na fobie. Wiemy, że podróże w świecie wirtualnym wywołują u nich określone lęki. Teraz czekają nas badania nad skutecznością gotowych aplikacji - mówi Olczyk.

Wiadomo, że każdy chory będzie potrzebował minimum kilkunastu sesji terapeutycznych. Wizualizacje nie mają zastąpić klasycznej terapii, tylko ją wspomóc. Dyrekcja Technoparku wierzy, że wynalazek pomoże nie tylko pojedycznym pacjentom, ale też biznesowi. - Te aplikacje doskonale sprawdzą się przy testowani pracowników firm budowlanych pod kątem lęku wysokości - mówi doktor Bogdan Wasilewski, prezes Technoparku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki