Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legia Akademicka w Łodzi i Skierniewicach. Szkolenia wojskowe dla studentów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa to druga uczelnia w regionie po Politechnice Łódzkiej, która zgłosi studentów do dobrowolnych szkoleń wojskowych.

Do Legii Akademickiej, czyli programu dobrowolnych szkoleń wojskowych dla studentów przystąpi Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach. Legia Akademicka to program, który ogłosiły resorty obrony i nauki. W październiku informowaliśmy, że przystąpi do niego Politechnika Łódzka. Teraz Ministerstwo Obrony Narodowej upubliczniło listę, z której wynika, że swoją uczelnię zgłosiły do programu także władze PWSZ w Skierniewicach.

„MON wyraża uznanie dla pierwszych uczelni województwa łódzkiego, które przystąpiły do pilotażowego programu edukacji wojskowej dla studentów-ochotników” - poinformowało w tym tygodniu biuro prasowe tej uczelni.

Przypomnijmy: szkolenie chętnych będzie dzieliło się na cześć teoretyczną - na uczelniach (w trakcie roku akademickiego) oraz część praktyczną - w jednostkach wojskowych (w czasie wakacji).

Rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka poinformowała nas, że umowa uczelni z organizatorami programu jeszcze nie została podpisana, dlatego nie może informować o skali zainteresowania studentów politechniki szkoleniami.

Tymczasem w Skierniewicach jest już po rekrutacji.

- Studenci wykazali spore zainteresowanie tym programem. Dlatego organy uczelni podjęły decyzję o przystąpieniu do niego. Chęć swego udziału w szkoleniu teoretycznym zadeklarowało pisemnie ponad 30 studentów - poinformował nas Jacek Śmiłowski, kanclerz PWSZ w Skierniewicach.

Skierniewicka uczelnia także jeszcze nie podpisała umowy, dlatego nie wiadomo, kiedy odbędzie się część teoretyczna. Kalendarz programu zakłada, że zaświadczenia o ukończeniu tej części z wynikiem pozytywnym trzeba wydać studentom w marcu lub w kwietniu.

Część teoretyczna obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów. Ochotnicy m.in. zdobędą wiedzę o systemie obronnym naszego kraju. Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu odpowiedniego wniosku student-ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe: w dwóch turach po sześć tygodni każda.

Z kolei każda tura składa się z dwóch trwających po 21 dni modułów: szkolenia podstawowego (zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi) oraz szkolenia podoficerskiego (zakończonym egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki