Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze promują szczepienia. "Tężec, krztusiec, polio, HIB. W naszym stawie dużo ryb. Odra, ospa, dur, gruźlica...". Zobacz spot [WIDEO]

Redakcja
Spot Naczelnej Izby Lekarskiej promujący szczepienia w Polsce.
Spot Naczelnej Izby Lekarskiej promujący szczepienia w Polsce. Screenshot
Naczelna Izba Lekarska przygotowała spot promujący szczepienia. Wyliczanka - to jego tytuł i główny temat. Spot ma przekonać społeczeństwo, że konsekwencje decyzji o niezaszczepieniu dziecka poniesie nie tylko ono, ale również inne dzieci, z którymi spotka się w przedszkolu.

„Wyliczanka” nawiązuje do dziecięcej zabawy. Dzieci zamiast liczyć, wymieniają choroby zakaźne – polio, gruźlicę, tężec i odrę – które dawniej wywoływały śmiertelne epidemie. W promocje szczepień włączyły się wszystkie Okręgowe Izby Lekarskie w kraju, w tym łódzka.

- Obowiązkowe szczepienia chronią nie tylko szczepione dzieci, ale także te, które z powodów zdrowotnych, nie mogą się im poddać. Dla nich zakażenie może oznaczać śmierć – tłumaczy dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. - Wysyłając do przedszkola nieszczepione dziecko, ryzykujemy rozwinięcie się epidemii takich chorób jak polio, ospa czy odra. Wielu lekarzy pamięta jeszcze przypadki porażenia po polio, czy epidemię ospy w latach 60-tych. Nie chcemy powrotu epidemii – dodaje dr Czekalski.

Spot proszczepionkowy ma być formą edukacji i promocji szczepień ochronnych wśród rodziców. Dr Czekalski podkreśla jednak, że sama edukacja nie wystarczy, ponieważ rośnie liczba rodziców, którzy odmawiają obowiązkowych szczepień swoich dzieci.

Samorząd lekarski rozpoczął więc zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawodawczym „Szczepimy bo myślimy”, który ma wprowadzić obowiązkowe szczepienia ochronne dla dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli. Listy z podpisami znajdują się w biurze Okręgowej Izby Lekarskiej przy Czerwonej w Łodzi, a także na stronie OIL.

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Zbierają podpisy pod projektem ustawy

Najważniejszą zmianą, jaką chcą wprowadzić w ustawie autorzy projektu jest obowiązek przedstawienia zaświadczenia o posiadaniu „obowiązkowych szczepień ochronnych lub zaświadczenia potwierdzającego przeciwwskazania do szczepień” przez dzieci przyjmowane do publicznego przedszkola.

- Projekt ustawy już niedługo trafi do parlamentu. Od złożenia projektu mamy trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów. Myślę, ze znacznie tą liczbę przekroczymy - mówi Paweł Czekalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki