Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze w "Jonscherze" usunęli zaćmę 100-letniej pacjentce! FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolejki na zabieg usunięcia zaćmy skróciły się odkąd NFZ nie limituje liczby wykonanych zabiegów. Kliniki wykonują ich tyle na ile pozwalają im możliwość organizacyjne, a fundusz zdrowia płaci za każdy wykonany zabieg. Jeszcze 10 lat temu na taki zabieg pacjenci w Łodzi czekali ponad 5 lat. Wielu chorych potrzebujących takiego zabiegu na usunięcie zaćmy wyjeżdżało do Czech lub Niemiec. Teraz takiej konieczności już nie ma.
W regionie zatrudnionych jest 81 lekarzy i 27 dentystów z Ukrainy. Warunkowe prawo wykonywania zawodu ma 113 pielęgniarek i 6 położny | Express Ilustrowany

Część pacjentów pamięta jeszcze czasy kiedy to na operację usunięcia zaćmy czekało się latami. Wielu pacjentów nie miało szans aby jej doczekać. Inni wyjeżdżali do Czech aby tam się zoperować. Dziś w niektórych klinikach w Łodzi zabieg wykonywany jest w ciągu tygodnia.
- Aktualnie w naszym szpitalu mamy tydzień czasu oczekiwania na operację zaćmy i uważam, że jest to świetny wynik - mówi Roman Wodowski, specjalista chorób oczu z Oddziału Okulistyki Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera. - Najczęściej operujemy pacjentów w wieku 60 plus. Wśród pacjentów była także stulatka.

Kolejki się skróciły dzięki temu, że zabiegi nie są limitowane. Każda placówka ma zapłacone przez fundusz zdrowia za wykonane przez siebie zabiegi. Jeśli może ich wykonywać więcej, to dyrekcja tak organizuje pracę aby można było przyjąć na zabieg usunięcia zaćmy jak najwięcej pacjentów. Lekarze w szpitalu operują od poniedziałku do piątku do późnych godzin wieczornych. W weekendy zaopatrują głównie urazy.
Klinika Okulistyki od niedawna ma super mikroskop, jedyny taki w Polsce, który otrzymała od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprzęt jest wykorzystywany głównie przy operacjach siatkówki, ale też w jaskrach i zaćmach.

https://expressilustrowany.pl/sprzet-okulistyczny-za-miliony-od-fundacji-jurka-owsiaka-dla-pacjentow-miejskiego-centrum-medycznego-im-dr-k-jonschera/ar/c1-17976051
Natomiast w niektórych klinikach w Łodzi zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są także w soboty i w niedzielę. Chodzi przecież o to, aby przyjąć jak największą grupę chorych.

W Łodzi zabieg usunięcia zaćmy wykonują lekarze w 10 klinikach, które mają podpisana umowę z NFZ. Czas oczekiwania wynosi od tygodnia (szpital MSW, Salve, MCM im dr. K. Jonschera) po 2 miesiące (Bonifraterskie Centrum Medyczne, Contact Med). Dla przykładu w szpitalu im. N. Barlickiego pacjenci wyznaczani są na 4 marca, w Medeorze na 5 marca, a w Klinice Jasne Błonia na 20 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lekarze w "Jonscherze" usunęli zaćmę 100-letniej pacjentce! FILM - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki