Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje religii w Łodzi. Pożegnanie z katechezą po podstawówce. W liceach chodzi na nią co trzeci uczeń, w szkołach zawodowych – co czwarty

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Religia w łódzkich szkołach - raport.
Religia w łódzkich szkołach - raport. 123rf
Lekcje religii w Łodzi odwiedza co trzeci uczeń w liceach ogólnokształcących oraz co czwarty w szkołach zawodowych. Mamy najnowsze dane Urzędu Miasta Łodzi, dotyczące uczestnictwa w katechezie w placówkach podległych samorządowi w roku szkolnym 2020/2021.

We wrześniu 2020 roku pełnoletni uczniowie oraz rodzice tych niepełnoletnich (w imieniu dzieci) decydowali o uczestnictwie w zajęciach z religii w szkole. W tym tygodniu otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Łodzi najbardziej aktualne statystki na temat tych decyzji w podstawówkach, ogólniakach oraz w szkołach zawodowych podległych samorządowi.

Lekcje religii w Łodzi. Ilu uczniów korzysta z katechezy w roku szkolnym 2020/2021?

  • Na ogółem 60778 uczniów z łódzkich szkół samorządowych na katechezę jest zapisanych 36257 – czyli 60 proc.
  • Zgodnie z prawem uczeń może, zamiast religii, zaliczać etykę, oba nieobowiązkowe przedmioty – nie musi też przychodzić na żaden z nich. Etyki, w miejsce religii, w Łodzi uczy się 1997 osób – czyli ponad 3 proc. szkolnej populacji.
  • Dużo popularniejsza jest decyzja o unikaniu i katechezy i etyki: zrobiło tak 20661 uczniów – 34 proc. populacji.
  • Ponadto z urzędniczych statystyk wynika, że mamy w Łodzi grupę młodych ludzi dążących do zrozumienia kondycji człowieka z punktu widzenia katechety oraz – na innej lekcji – nauczyciela etyki: na oba przedmioty zapisano 1863 osoby, czyli 3 proc. uczniów (z danych magistratu płynie wniosek, iż to inne osoby niż zapisane tylko na religię lub etykę).

A jak te dane przekładają się na rodzaje szkół?

Lekcje religii w Łodzi. Dane z podstawówek

  • W Łodzi ogólna przewaga decyzji o uczestnictwie w katechezie to zasługa szkół podstawowych. Zapisanych na religię jest aż 75 proc. z ich uczniów – czyli 29750 dzieci z 39546 łodzian w miejskich podstawówkach.
  • 1261 uczniów podstawówek – ponad 3 proc. – bierze udział w lekcjach etyki.
  • 6704 dzieci z miejskich SP – 17 proc. – nie odwiedza, ani katechezy, ani etyki.
  • Ponadto 1831 uczniów łódzkich podstawówek – 4,5 proc. – bierze udział w obu rodzajach nieobowiązkowych zajęć (to inne osoby niż zapisane tylko na religię lub etykę). Takie zjawisko występuje zauważalnie tylko w tym typie szkół.

Lekcje religii w Łodzi. Dane z liceów

Po podstawówce najczęściej przygoda z katechezą się kończy.

  • W łódzkich liceach ogólnokształcących na religię jest zapisanych 4461 z 12689 uczniów – czyli 35 proc. młodzieży z miejskich ogólniaków.
  • 595 uczniów LO – ponad 4,5 proc. – bierze udział w lekcjach etyki.
  • 7623 uczniów z miejskich ogólniaków – 60 proc. – nie odwiedza, ani katechezy, ani etyki. To zdecydowanie najpopularniejsza decyzja wśród młodzieży z łódzkich liceów.
  • Ponadto 10 uczniów z LO bierze udział w obu rodzajach nieobowiązkowych zajęć.

Lekcje religii w Łodzi. Dane ze szkół zawodowych

Jeszcze bardziej niepokojąco dla katechetów wygląda sytuacja w łódzkich szkołach zawodowych.

  • W miejskich technikach oraz w branżówkach na religię jest zapisanych 2046 z ogółem 8543 uczniów – czyli 24 proc. młodzieży.
  • 141 uczniów szkół zawodowych – 1,5 proc. – bierze udział w lekcjach etyki.
  • 6334 uczniów techników i branżówek – 74 proc. – nie odwiedza, ani katechezy, ani etyki.
  • Ponadto 22 uczniów bierze udział w obu rodzajach nieobowiązkowych zajęć.

Archidiecezja Łódzka: te dane mogą dobrze odzwierciedlać sytuację w mieście.

Wprawdzie przed dwoma laty władze miasta podały dane, z których wynikało, że ogółem nawet większość uczniów zrezygnowała z katechezy, ale jesienią 2018 r. spotkało się to z gorącym zaprzeczeniem Archidiecezji Łódzkiej (zwłaszcza odnośnie statystyk z podstawówek, w których też, według magistratu, przeważali wtedy niezapisani na religię). W tym tygodniu z nowymi danymi zapoznaliśmy ks. Pawła Kłysa, dyrektora biura prasowego Archidiecezji Łódzkiej (ta własnymi statystkami będzie dysponowała w połowie października). Zdaniem ks. Pawła Kłysa, liczby teraz przedstawione przez magistrat mogą dobrze odzwierciedlać sytuację w Łodzi.

– Jednak nie można ich odnosić do całej Archidiecezji Łódzkiej, ponieważ w mniejszych ośrodkach na pewno procent biorących udział w szkolnej katechezie jest większy – powiedział ks. Paweł Kłys.

30 lat religii w polskich szkołach

Co może pocieszać katechetów z Łodzi? Według danych magistratu, mają jeszcze co robić w każdej z miejskich podstawówek, branżówek, technikum czy ogólniaku.

– We wszystkich tych szkołach odbywają się zajęcia religii – poinformowała Monika Pawlak z biura prasowego magistratu.

Po okresie PRL religia wróciła do polskich szkół w 1990 r. – w wyniku decyzji ówczesnego rządu Tadeusza Mazowieckiego – jako przedmiot nieobowiązkowy (obecnie wykładany w wymiarze dwóch godzin tygodniowo: alternatywą jest etyka, ominięcie obu tych zajęć, a nawet zapisanie się i na katechezę i na etykę).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki