Nasza Loteria

Liczne wydarzenia z okazji obchodów 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dawid Szychowski, rabin Łodzi przed Domem Przedpogrzebowym na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi
Dawid Szychowski, rabin Łodzi przed Domem Przedpogrzebowym na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi materiały prasowe
Rozpoczął się tydzień wydarzeń towarzyszących obchodom 79. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Program jest różnorodny: od spotkań z Ocalałymi po koncerty i przedstawienia.

Główne uroczystości odbędą się we wtorek 29 sierpnia na Cmentarzu Żydowskim i Stacji Radegast. O godz. 10 w Domu Przedpogrzebowym Cmentarza Żydowskiego (ul. Bracka 40) zostanie otwarta wystawa „Dziedzictwo łódzkich Żydów”. Złożą się na nia współczesne fotografie miejsc, przedmiotów i budynków, które stanowią ślady dziedzictwa łódzkich Żydów. Autorem zdjęć jest Jerzy Maciej Koba. Na godz. 11 zaplanowano początek uroczystości religijnych i symboliczne zapalenie zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów na Cmentarzu Żydowskim, a na godz. 12 - uroczystości oficjalne na Stacji Radegast. Natomiast o godz. 19 w Teatrze Nowym im. K. Dejmka rozpocznie się koncert inspirowany poezją Chavy Rosenfarb „Drzewo życia”. Wystąpią: Patrycja Krzeszowska-Kubit - sopran, Julian Paprocki - klarnety, Wojciech Fudala - wiolonczela, Eneasz Kubit - akordeon, Marcin Kawczyński - syntezator. Dyrygent i kompozytor Artur Zagajewski. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Chavy Rosenfarb - pisarki, która rodzinnej Łodzi poświęciła całą swoją twórczość. Pisała w języku żydowskim (jidysz), ale jej książki ukazywały się również po angielsku (mieszkała w Kanadzie i Australii), hiszpańsku i hebrajsku. Od roku 2015 kolejne tomy twórczości tej pisarki wydaje po polsku Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi.

Niedziela 27 sierpnia to Dzień Ocalałych. Od godz. 10 odbędzie się spacer po Cmentarzu Żydowskim - prowadzenie: rabin Łodzi Dawid Szychowski oraz Paweł Kulig, Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci. Start: Cmentarz Żydowski, wejście od ulicy Zmiennej. Kolejny spacer, tym śladami getta łódzkiego - szlakiem upamiętnień getta, rozpocznie się o godz. 12 także na Cmentarzu Żydowskim. Prowadzenie: Izabela Terela z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Na godz. 15 zaplanowano początek uroczystości wręczenia certyfikatów nadania drzew pamięci w Parku Ocalałych osobom Ocalałym z Zagłady. O godz. 15.30 w Centrum Dialogu rozpocznie się pokaz filmu „Genius loci. Pinkus/Panusz”, produkcji HaKoach, a po projekcji odbędzie się rozmowa z Henrykiem Panuszem. Film to wspomnienia Henryka Panusza, wnuka Mendla Pinkusa - budowniczego największej XIX-wiecznej kamienicy w Łodzi (przy al. Kościuszki), emerytowanego profesora biologii molekularnej i społecznika. A od godz. 18, w Centrum Dialogu, odbędą się prezentacja filmu dokumentalnego „Love at the end of the World”, książki Toni Rotkopf Blair oraz spotkanie z Doniphanem Blairem, reżyserem i synem Ocalałej z łódzkiego getta.
W poniedziałek 28 sierpnia (poniedziałek) o godz. 10 rozpocznie się spacer po Cmentarzu Żydowskim dla gości obchodów, prowadzony przez Joannę Podolską. O godz. 13 rozpocznie się kolejna odsłona warsztatów „Poszukiwanie śladów przeszłości w Archiwum Państwowym w Łodzi”. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim i są przeznaczone dla osób, które poszukują swoich korzeni, a ich historia łączy się z Łodzią, a także z łódzkim gettem.

Od godz. 15, w ramach Światowego Dnia Publicznego Czytania Komiksów, odbędzie się czytanie performatywne komiksów historycznych w Parku Ocalałych. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży oraz premiera powieści graficznej Macieja Cholewińskiego i Łukasza Godlewskiego „Ważny był tylko numer”, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Twórców „Contur”. W wydarzeniu wezmą udział autorzy komisu i osoby zaangażowane w jego powstanie.

O godz. 17, w Centrum Dialogu, rozpocznie się wykład dr. Adama Sitarka z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego „Getto Dawida Sierakowiaka. Topografia „Dziennika””. Będzie to prezentacja topografii literackiej Dziennika Dawida Sierakowiaka - jednego z najważniejszych świadectw Zagłady. Urodzony w 1924 roku Sierakowiak posiadał niezwykły dar obserwacji, co w połączeniu z ogromnym oczytaniem sprawiło, że jego pisany od lata 1939 roku Dziennik stanowi unikalne źródło do badań nad łódzkim gettem. W tekście znajdujemy wiele odnośników topograficznych do doświadczanych i obserwowanych przez Sierakowiaka zdarzeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć mapę doświadczenia getta Dawida Sierakowiaka. A o godz. 18, także w Centrum Dialogu, rozpocznie się spotkanie z Leonem Weintraubem, Ocalałym z łódzkiego getta. Leon Weintraub urodził się 1 stycznia 1926 roku w Łodzi w rodzinie Szula-Szlomy, zmarłego w 1927 roku w Łodzi i Natalii, która zginęła w 1944 roku w Auschwitz. Matka, aby zapewnić byt swoim dzieciom (Leon miał jeszcze cztery siostry) otworzyła małą pralnię przy ul. Kamiennej 2. Do wybuchu wojny skończył 6 klas szkoły podstawowej, później kontynuował ją jeszcze do czasu zamknięcia szkół w getcie jesienią 1940 roku. Już w zimie 1939 roku, rodzina Weintraubów musiała przeprowadzić się do getta. Czternastoletni Leon mógł nadal uczęszczać do szkoły od wiosny 1940 roku, aż do zamknięcia szkół w getcie jesienią 1941 roku. Pracował najpierw w warsztacie galwanizatorskim, później w blacharskim i następnie jako elektryk. W sierpniu 1944 roku wyjechał transportem do obozu Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Tam został oddzielony od reszty rodziny. Po kilku tygodniach udało mu się opuścić obóz w Auschwitz kiedy, niezauważony przez strażników, dołączył do transportu do Głuszyc. Następnym obozem był Dörnhau, Kolce, gdzie jako „specjalista” musiał wykonywać prace elektryczne - zakładanie linii napowietrznych dla paramilitarnej organizacji Todt. Zaraz po wojnie rozpoczął studia medyczne w Göttingen. Wrócił do Polski w listopadzie 1950 roku i po ukończeniu studiów pracował jako ginekolog w Warszawie. W marcu 1969 roku stracił pracę jako ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego w Otwocku i wyemigrował wraz z rodziną do Szwecji. Tam mieszka do dzisiaj utrzymując kontakt z Polską.

W środę 30 sierpnia, w Centrum Dialogu, o godz. 18 rozpocznie się wieczór z Konstantym Gebertem - spotkanie w rocznicę 75-lecia państwa Izrael. Rozmowa dotyczyć będzie m.in. najnowszej książki Konstantego Geberta „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Podczas wydarzenia nagrany zostanie, po raz pierwszy z udziałem publiczności, nowy odcinek podcastu „Ziema Zbyt Obiecana”, którego gościem specjalnym będzie Joanna Podolska.

W czwartek 31 sierpnia, o godz. 14, rozpocznie się spotkanie „Granica światów - granica człowieczeństwa. Zagłada Żydów wpisana w „zaginiony kwartał Łodzi”” , z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach stałych Muzeum Miasta Łodzi. Prowadzenie: Anna Łagodzińska-Pietras.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki