Likwidacji OFE. Haracz i dziedziczenie czy wyższa emerytura z ZUS? Co wybrać? Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych 24.04.2021

Andrzej Gębarowski
Andrzej Gębarowski
W przypadku opcji biernej, czyli wybrania IKE, nasze pieniądze będą przez pierwsze trzy lata w znacznej większości inwestowane w akcje na warszawskiej giełdzie. Będzie więc można dużo zyskać, ale także stracić. Na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego nasze powiększone (lub pomniejszone) oszczędności trafią na specjalny subfundusz przedemerytalny, który z założenia ma być bezpieczniejszy, bo akcje będą stanowiły maksymalnie 15 proc. Reszta będzie inwestowana w obligacje. fot. 123rf
Likwidacji OFE. Haracz i dziedziczenie czy wyższa emerytura z ZUS? Co wybrać? Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. Stracić z dnia na dzień 15 procent swoich oszczędności czy pozbawić najbliższych prawa do ich dziedziczenia i później dodatkowo zapłacić podatek? Będzie się nad czym zastanawiać, a czasu na to jest niewiele, bo od 1 czerwca do 2 sierpnia br.

Likwidacji OFE. Haracz i dziedziczenie czy wyższa emerytura z ZUS? Co wybrać? Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych

Stracić z dnia na dzień 15 procent swoich oszczędności czy pozbawić najbliższych prawa do ich dziedziczenia i później dodatkowo zapłacić podatek? Oto trudny wybór, przed jakim staną posiadacze kont Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Narzuci im to nowa ustawa o likwidacji OFE, która wejdzie w życie od 1 czerwca i ostatecznie przypieczętuje los otwartych funduszy.

Będzie się nad czym zastanawiać, a czasu na to jest niewiele, bo od 1 czerwca do 2 sierpnia br. Co konkretnie ma do wyboru ponad 15 milionów Polaków?

Opcja bierna, czyli automatyczna...

...to przeniesienie zgromadzonych na koncie OFE oszczędności na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) plus, prowadzone przez przekształcone fundusze OFE. A ponieważ zasobność przeciętnego konta OFE wynosi obecnie 9,689 zł, wybierając IKE plus, trzeba będzie oddać państwu - w dwóch ratach - średnio 1453 zł.

Opcja czynna, czyli na wniosek...

...oznacza, że nasze oszczędności z OFE zostaną w całości zapisane na indywidualnym koncie ubezpieczonego prowadzonym przez ZUS. Innymi słowy, zasilą nasz fundusz emerytalny i powiększą w przyszłości comiesieczną wypłatę emerytury aż do końca naszego życia.

Co wybrać? Zdać się na automatyzm i stracić 15 procent, czy wystąpić z wnioskiem o powiększenie emerytury i stracić możliwość dziedziczenia?

Zanim dokonamy wyboru, zapoznajmy się ze szczegółami

W przypadku opcji biernej, czyli wybrania IKE, nasze pieniądze będą przez pierwsze trzy lata w znacznej większości inwestowane w akcje na warszawskiej giełdzie. Będzie więc można dużo zyskać, ale także stracić. Na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego nasze powiększone (lub pomniejszone) oszczędności trafią na specjalny subfundusz przedemerytalny, który z założenia ma być bezpieczniejszy, bo akcje będą stanowiły maksymalnie 15 proc. Reszta będzie inwestowana w obligacje.

Plusem tej opcji jest to, że środki ulokowane w IKE będą prywatne, a zatem podlegające dziedziczeniu. Innymi słowy - nie przepadną w razie naszej śmierci. Tak nas przynajmniej zapewnia odpowiedni zapis projektu ustawy.

W przypadku opcji czynnej, czyli wyboru ZUS-u, plusem może być waloryzacja kapitału emerytalnego, która w ostatnich latach była bardzo korzystna (rzędu 8 - 9 proc. rocznie na koncie podstawowym). Pytanie, czy nadal taka będzie, bo to zależy m.in. od stanu gospodarki. Kolejna niewiadoma dotyczy podatku, który zapłaci się od kapitału emerytalnego w przyszłości (obecnie wynosi on 17 lub 32 proc. przy każdej wypłacie emerytury).

Co w takim razie jest pewne zarówno w pierwszej jak i w drugiej opcji? Ano to, że nasze pieniądze będą niedostępne przed osiągnięciem wieku emerytalnego. A także i to, że wybór, jakikolwiek by on nie był, jest obarczony wysokim ryzykiem politycznym. Nikt przecież nie jest w stanie przewidzieć, jakich manipulacji dopuszczą się przyszłe rządy. Sądząc po tym, co uczyniły w przeszłości, jest to naprawdę duże ryzyko.

Można pokusić się o twierdzenie, że...

Uwzględniając to ryzyko, można jednak pokusić się o twierdzenie, że wybór ZUS wydaje się dobrą opcją dla osób, które wierzą w finansową stabilność tej instytucji i mają niewiele lat do emerytury (mniej niż 10) - bo nie poniosą dużego ryzyka rynkowego i być może skorzystają z wysokiej waloryzacji.

A kto powinien wybrać IKE? Osoby, które wierzą w pomyślną przyszłość polskiej giełdy i dodatkowo spodziewają się niskiej emerytury z ZUS-u, np. tylko emerytury minimalnej. Wtedy pieniądze ulokowane na nowym IKE będą dla nich dodatkowym bonusem.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie