Łódź: Fabryka inżynierów XXI wieku

  Łódź: Fabryka inżynierów XXI wieku

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Już za trzy i pół roku studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej będą się kształcić w pięknym, nowoczesnym i znakomicie wyposażonym budynku. Jego budowa rozpocznie się zaraz po wakacjach.
  Zaprojektowany w pracowni Lachman-Pabich Architekci gmach będzie miał 5 kondygnacji oraz 8,5 tys. mkw. powierzchni dydaktycznej. Złoży się na nią 9 laboratoriów technologicznych, 9 dydaktycznych i 4 laboratoria pomiarowe, 5 auli wykładowych, 8 sal seminaryjnych, 26 pracowni dydaktycznych i dydaktyczno-laboratoryjnych, 5 pracowni informatycznych oraz 3 sale ICT (technologii informatyczno-komunikacyjnych) przeznaczone do pracy własnej studentów.


  Inwestycja wartości ponad 54 mln zł zostanie sfinansowana z funduszy unijnych. Projekt nosi nazwę ''Fabryka inżynierów XXI wieku'', bo jego głównym celem jest stworzenie jak najkorzystniejszych warunków do kształcenia inżynierów, jakich potrzebuje nowoczesny, szybko modernizujący się przemysł.

  Inżynier mechanik to - jak podkreślił wczoraj podczas prezentacji projektu jego koordynator, prof. Piotr Kula - najbardziej deficytowy zawód. W roku 2014 niedobór inżynierów mechaników sięgnie 19 tysięcy. By utrzymać tempo rozwoju naszej gospodarki, trzeba temu przeciwdziałać. Na pewno jednak studiujący w ''Fabryce inżynierów XXI wieku'' nie będą musieli martwić się o przyszłą pracę.

  Prof. Kula podkreślił, że inżynier mechanik należy do najbardziej uniwersalnych zawodów inżynierskich. Absolwent tego wydziału niekoniecznie musi znaleźć pracę w fabryce samochodów, sprzętu mechanicznego czy narzędzi. Dla inżyniera mechanika znajdzie się bowiem praca praktycznie w każdym zakładzie produkcyjnym, chociażby w służbach utrzymania ruchu.

  - Na szczęście wśród młodzieży rodzi się coraz większa świadomość, że można zrobić karierę życiową w oparciu o zawody inżynierskie - dodał prof. Kula. - Tę świadomość musimy jednak nadal budować wśród maturzystów, ich rodzin i nauczycieli.

  Wysoki poziom absolwentów PŁ potwierdzili przedstawiciele przemysłu. Piotr Dargiel, dyrektor biura technicznego transformatorów mocy w łódzkiej fabryce firmy ABB, zapewnił, że fabryka ta doskonale sobie radzi na trudnym, konkurencyjnym rynku dzięki innowacyjności inżynierów - absolwentów PŁ. Bartłomiej Cyganek, dyrektor personalny firmy AMCOR, powiedział natomiast, że niedawno firma ta zainstalowała urządzenie najwyższej klasy. Przyjęto, że może ono być w pełni wykorzystane za 5 lat, ale dzięki znakomitej kadrze inżynierów - absolwentów Politechniki Łódzkiej, udało się tego dokonać w ciągu roku.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo