Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: miasto wybitnego tańca

Dariusz Pawłowski
"Vertical Road", Akram Khan Company, choreografia Akram Khan
"Vertical Road", Akram Khan Company, choreografia Akram Khan archiwum zespołu
Wybitni choreografowie XX wieku - pod takim hasłem odbędą się tegoroczne, XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Ta jedna z najważniejszych, nie tylko w Polsce, imprez w świecie baletu rozpocznie się 29 kwietnia.

- Obejrzeliśmy ponad 20 propozycji - przedstawia repertuar Spotkań Marek Szyjko, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, gospodarza imprezy. - Temat, jaki po raz pierwszy narzuciliśmy przedsięwzięciu, narzucał nam również ramy wyboru przedstawień. Poza tym decydowały atrakcyjność, różnorodność, ale i finanse.

Budżet tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych wyniósł 3 miliony 200 tysięcy złotych, z czego 70 procent - jak wyjaśnia Marek Szyjko - to wkład Urzędu Marszałkowskiego.

Za te pieniądze udało się zaprosić znakomite zespoły, ale przede wszystkim znakomite choreografie: George'a Balanchine'a, Maurice'a Bejarta, Williama Forsythe'a, Akrama Khana, Russella Maliphanta, Jerome'a Robbinsa, Gila Romana i Ewy Wycichowskiej. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie tancerka Sylvie Guillem, artystka okrzyknięta przez ''The Guardian'': ''genialną tancerką pokolenia'', nazywana również ''najwybitniejszą gwiazdą tańca klasycznego w swoim pokoleniu''.

Sylvie Guillem wystąpi z Russellem Maliphantem w spektaklu ''Push'', w choreografii Maliphanta, do muzyki skomponowanej przez Carlosa Montoyę, Shirley Thompson i Andy Cowtona (7 i 8 maja). Guillem urodziła się w Paryżu. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu baletowego Opery Paryskiej, gdzie po trzech latach nauki, Rudolf Nuriejew, dyrektor artystyczny zespołu, zaangażował ją do swojej debiutanckiej produkcji ''Raymonda''. W grudniu 1984 roku okrzyknął ją gwiazdą tańca- uczynił to specjalnie wychodząc na scenę pod koniec pierwszego w karierze Guillem występu w ''Jeziorze łabędzim''.

Tworzyli dla niej najwybitniejsi choreografowie: Forsythe, Bejart, Armitage, Neumeier, Wilson, Robbins, Khan. W roku 1988 za ośrodek swojego działania obrała Londyn, podpisując kontrakt na występy gościnne z The Royal Ballet.

Spotkania rozpocznie jednak współprodukcja Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Spektakl przygotuje Ewa Wycichowska. Dla artystki jest to powrót po 12 latach do łódzkiej opery.

- Myślałam sobie tak: skoro to powrót, to powrót artystów, z którymi się spotkałam na początku kariery, stąd zaproszenie kompozytora Krzysztofa Knittla i scenograf Ewy Bloom-Kwiatkowskiej - wyjaśnia ideę widowiska Ewa Wycichowska. - A skoro spotkania, to spotkania z naszymi uczniami i wychowankami, dlatego pracują z nami młodzi, ale już uznani twórcy. Na scenie, wraz z muzykami, zobaczymy ponad 60 osób!

W spektaklu wezmą udział tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu oraz seniorzy, wywodzący się z obu zespołów. Przedstawienie, zatytułowane ''Spotkania w dwóch niespełnionych aktach'', zobaczymy 29 i 30 kwietnia oraz 15 maja.

- Nie ukrywam, że inspiracją była literatura. Chcę też podkreślić, że to, co proponujemy, nie jest typowym baletem, to raczej widowisko multimedialne - wyjaśnia Ewa Wycichowska.

11 i 12 maja zaprezentuje się Bejart Ballet Lausanne. W jego wykonaniu zobaczymy dwie choreografie Maurice'a Bejarta - ''Dionysos (Suite)'' (muzyka Manos Hadjidakis) i ''Chant du Compagnon Errant'' (muz. Gustav Mahler) oraz jedną Gila Romana - ''Aria'' (muz. Johann Sebastian Bach i Nine Inch Nails).

Kolejną festiwalową pozycją będzie ''Artifact'' z Royal Ballet Of Flanders (20 i 21 maja). To pierwsze dzieło, jakie zrealizował William Forsythe po objęciu stanowiska dyrektora artystycznego Ballet Frankfurt w roku 1984. Artysta wykorzystał muzykę Evy Crossman-Hecht i Johanna Sebastiana Bacha. Jego dynamiczna i niekonwencjonalna choreografia w latach 80-tych została uznana za pionierską.

Akademicki Teatr Opery i Baletu w Permie 26 i 27 maja wystąpi z choreografiami Jerome Robbinsa - ''The Four Seasons'' (muz. Giuseppe Verdi) i ''The Concert'' (muz. Fryderyk Chopin). W spektaklu muzykę wykona Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

29 i 30 maja to czas występów Akram Khan Company z ''Vertical Road'', z choreografią Akrama Khana (muz Nitin Sawhey). To najnowsza współczesna produkcja zespołu Khana. Twórca zebrał do niej obsadę wyjątkowych artystów z Azji, Europy i Bliskiego Wschodu - to medytacja nad podróżą ''od grawitacji do łaski''.

Ostatnią festiwalową propozycją będzie spektakl ''Jewels'' Teatro Alla Scala Ballet Company w choreografii George'a Balanchine'a (muz. Gabriel Faure, Igor Strawiński, Piotr Czajkowski - w wykonaniu orkiestry łódzkiej opery).

- Przygotowujemy jeszcze zdarzenie, które będzie mieć miejsce na placu Dąbrowskiego, a w którym będzie mógł wziąć udział każdy, ale to na razie tajemnica - podsumowuje Marek Szyjko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki