Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Rada Miejska przeciw centralizacji i "ewangelizacji" oświaty przez ministra Przemysława Czarnka

Marcin Darda
Marcin Darda
"Zmiany sprowadzą rolę samorządów do funkcji skarbonki, która będzie finansowała ideologiczne pomysły rządzących, a nie mające nic wspólnego z nowoczesna oświatą" - brzmi fragment stanowiska Rady Miejskiej Łodzi, które zostało przegłosowane w środę (23 czerwca). Przeciw byli radni PiS. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE>>>
"Zmiany sprowadzą rolę samorządów do funkcji skarbonki, która będzie finansowała ideologiczne pomysły rządzących, a nie mające nic wspólnego z nowoczesna oświatą" - brzmi fragment stanowiska Rady Miejskiej Łodzi, które zostało przegłosowane w środę (23 czerwca). Przeciw byli radni PiS. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE>>>brak
"Zmiany sprowadzą rolę samorządów do funkcji skarbonki, która będzie finansowała ideologiczne pomysły rządzących, a nie mające nic wspólnego z nowoczesna oświatą" - brzmi fragment stanowiska Rady Miejskiej Łodzi, które zostało przegłosowane w środę (23 czerwca). Przeciw byli radni PiS.

Stanowisko przeciw zapisom reformy oświaty przygotowywanej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka (PiS) przygotował radny Krzysztof Makowski (KO). Czytamy w nim, że zapowiadane przez resort zmiany spowodują "upartyjnienie i centralizację systemu oświaty", a zwiększenie uprawnień kuratorów, "mogą doprowadzić do paraliżu oświaty i wywołać chaos kompetencyjny".

"Kolejne zmiany dają kuratorom możliwość swobodnego zawieszania bądź odwoływania dyrektorów szkół oraz tworzą swego rodzaju kaganiec na podejmowanie decyzji o doborze dodatkowych zajęć i zapraszaniu gości do szkoły - czytamy w uzasadnieniu stanowiska - Zmiany te sprowadzają rolę samorządów do funkcji skarbonki, która będzie finansowała ideologiczne pomysły rządzących, a nie mające nic wspólnego z nowoczesna oświatą."

Dyskusja - jak niemal w przypadku każdego ze stanowisk dyskutowanych przez łódzkich radnych - wywoła sporo emocji, przywoływania do porządku i wyłączeń mikrofonów. Radna Antonina Majchrzak (KO) stwierdziła, że zmiany proponowane przez ministra otworzą drogę do "ewangelizacji szkół", a Krzysztof Makowski, że zamkną drogę do nauczania "tak ważnej dla młodzieży edukacji seksualnej".

Odwrotnie PiS. Według szefa klubu PiS Radosława Marca, stanowisko "jest polityczne", ma przykryć dyskusję na temat absolutorium dla prezydent Hanny Zdanowskiej (PO), a radnemu Makowskiemu wypomniał, że "nie miał odwagi sprzeciwić się prezydent Zdanowskiej w sprawie zwolnień 500 pracowników niepedagogicznych, najsłabiej wynagradzanych." Z kolei Tomasz Anielak (PiS) dziwił się, że radni KO są przeciw centralizacji szkół, ale w centralizują łódzkie domy kultury.

Ostatecznie na 35 radnych biorących udział w głosowaniu, przeciw było tylko pięciu z PiS.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki