Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Radni miejscy po wielu latach zatwierdzili plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum Ogrody Geyera

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Na terenie Ogrodów Geyera jest 17 obiektów zabytkowych, z których do wyremontowania zostały tylko trzy: wieża ciśnień i dwa budynki pofabryczne
Na terenie Ogrodów Geyera jest 17 obiektów zabytkowych, z których do wyremontowania zostały tylko trzy: wieża ciśnień i dwa budynki pofabryczne Krzysztof Szymczak
Radni miejscy zatwierdzili plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum usługowo – mieszkaniowo – rekreacyjnego Ogrody Geyera w Łodzi. Co oznacza, że inwestor już wie do końca, co może budować, w jaki sposób i dla jakich branż. To kolejny przełom dla rozwoju tego miejsca, bowiem inwestor od sześciu lat czekał na ten plan.

Centrum usługowo-mieszkaniowe w imperium Geyerów

Chodzi o jedną z największych tego typu inwestycji w Łodzi, która powstała na terenie dawnego imperium przemysłowego Ludwika Geyera i jego potomków na rozległym obszarze między ul. Piotrkowską, Wólczańską, Czerwona i Sieradzką, gdzie odnowiono większość zabytkowych budynków pofabrycznych, zaś pośrodku utworzono rynek.

Ul. Przybyszewskiego dotrze do ul. Wólczańskiej

Z planu wynika, że ul. Przybyszewskiego zostanie przedłużona do ul. Wólczańskiej, co usprawni komunikację w rejonie Ogrodów Geyera. Jak nas poinformował Mirosław Misztal, prezes firmy Monnari, która jest głównym inwestorem, pierwotnie zakładano, że przedłużona ul. Przybyszewskiego będzie miała 29 metrów szerokości, a teraz – zgodnie z uchwalonym planem i oczekiwaniem inwestora – szerokość tę zredukowano do 14 metrów.

Oznacza to, że droga ta – dwukierunkowa, dla ruchu lokalnego – nie tylko zajmie mniejszą część Ogrodów Geyera, lecz także będzie można ja poprowadzić w parterze zabytkowego budynku pofabrycznego przy ul. Piotrkowskiej. W ten sposób zostałby on uratowany, bowiem z powodu zbyt szerokiej ulicy najpewniej zostałby wyburzony.

- Sami wykonamy przedłużenie ul. Przybyszewskiego. Czekamy tylko na zatwierdzenie planu zagospodarowania przestrzennego przez wojewodę łódzkiego i zaraz przystąpimy do działań. Jest szansa, że nowa droga powstanie w ciągu półtora roku – zapewnia prezes Misztal.

Szlaki komunikacyjne i zabytki w Ogrodach Geyera

Na razie do Ogrodów Geyera prowadzą dwa wjazdy: od ul. Piotrkowskiej i od ul. Wólczańskiej, który to wjazd – docelowo – zostanie przeniesiony bliżej ul. Sieradzkiej. Plany są takie, żeby od ul. Czerwonej do ul. Sieradzkiej można było przejść, a od ul. Piotrkowskiej do ul. Wólczańskiej przejechać. Cały czas trwa zasiedlanie Ogrodów Geyerów przez najemców, co z powodu pandemii zostało nieco zastopowane.

- Na naszym terenie jest 17 obiektów zabytkowych, z których do wyremontowania zostały tylko trzy: wieża ciśnień i dwa budynki pofabryczne. Z prac inwestycyjnych można jeszcze wymienić budowę mieszkań, które powstaną w południowej i zachodniej części Ogrodów Geyera, czyli od strony ul. Sieradzkiej i ul. Wólczańskiej – wyjaśnia Mirosław Misztal.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki