Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

(Ad.)
Janusz Barański co roku przygotowuje ekspozycję związaną z Powstaniem Warszawskim.
Janusz Barański co roku przygotowuje ekspozycję związaną z Powstaniem Warszawskim. Ad.
Prelekcje, wystawy, syreny i składanie kwiatów na grobach ludzi związanych z Powstaniem Warszawskim - to niektóre z przygotowywanych przez łodzian wydarzeń związanych z 66-tą rocznica wybuchu powstania. Już od czwartku gotowa jest ekspozycja przygotowana w księgarni Nike.

Właściciel specjalizującej się w wydawnictwach o Łodzi księgarni, Janusz Barański, co roku przygotowuje ekspozycję poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

- Oddaję w ten sposób hołd ojcu, który walczył i zginął w Powstaniu Warszawskim - tłumaczy księgarz. - Ojciec walczył w zgrupowaniu Żywiciel, zginął 31 sierpnia.

Powstańcza ekspozycja zajmuje witrynę łódzkiej księgarni przez cały sierpień. Janusz Barański wie, że dzięki wystawie odwiedza go wielu łodzian, dla których Powstanie Warszawskie było ważnym wydarzeniem. Efektem jednej z ostatnich wizyt jest kolejny eksponat na wystawie - okładka wspomnieniowej książki Sławomira Zawadzkiego, który jako 16-latek także walczył w Powstaniu.
- Nie można przecież wykluczyć, że autor tej publikacji spotkał się gdzieś z moim ojcem - tłumaczy Barański.

Przez szybę księgarni przy Struga łodzianie przeczytać mogą kilka poświęconych Powstaniu Warszawskiemu wierszy łódzkiego poety Zdzisława Szczepaniaka z przygotowywanego do druku tomu. Tradycyjnie już jest mapa Powstania Warszawskiego, pierwszy numer Biuletynu Informacyjnego, reprodukcje zdjęć i innych wydawnictw powstańczych.

Także w czwartek Powstaniu Warszawskiemu poświęcona była seria spotkań przygotowywanych przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Gośćmi specjalnymi i prelegentami w Łódzkim Domu Kultury byli dr Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Zygmunt Walkowski, fotograf, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy z okresu okupacji hitlerowskiej. Zaplanowano także wizytę na cmentarzu św. Józefa w Łodzi-Rudzie przy ul. Farnej, gdzie znajduje się mogiła płk. dypl. Józefa Szostaka ps. "Filip" - najwyższego stanowiskiem oficera AK spośród pochowanych na łódzkich cmentarzach.

W niedzielę 1 sierpnia o 17 - Godzinie W - w całym mieście odezwą się syreny. Łodzianie składacć będą kwiaty na znajdujących się na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej gen. Edwarda Pfeiffera ps. Radwan, symbolicznej mogile sióstr Wocalewskich, druhny Barbary Nazdrowiczówny ps. Wiewiórka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki