Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: zabytkowa kamienica przy zakładach Geyera do remontu

Wiesław Pierzchała
Kamienica stoi na skraju dawnego kompleksu Ludwika Geyera. Po wojnie były to zakłady Eskimo
Kamienica stoi na skraju dawnego kompleksu Ludwika Geyera. Po wojnie były to zakłady Eskimo Jakub Pokora
Miało tu być osiedle mieszkaniowe z luksusowymi apartamentami, sklepami, usługami, fontannami i zielenią nad Jasieniem. Na razie będzie odnowiona zabytkowa kamienica.

Dawną świetność odzyska zabytkowa, eklektyczna, trzypiętrowa kamienica przy ul. Piotrkowskiej 293/305, naprzeciwko słynnej Białej Fabryki. Dawniej kamienica należała do kompleksu fabrycznego Ludwika Geyera, dziś jest własnością firmy developerskiej Urbanica (kapitał hiszpański), która na terenach pozakładowych, między ul. Piotrkowską a Wólczańską, planowała wybudować duże osiedle mieszkaniowe z luksusowymi apartamentami, placówkami usługowo-handlowymi. Miały też być fontanny i zieleń wzdłuż odkrytej częściowo rzeki Jasień. Jednak światowy kryzys finansowy sprawił, że plany trzeba było odłożyć.

- Dobrze, że chociaż ta okazała kamienica zostanie odnowiona - cieszą się konserwatorzy i miłośnicy dawnej Łodzi.

Przedstawiciel inwestora już zgłosił się do urzędu ochrony zabytków, by omówić warunki renowacji.

- Jesteśmy na etapie uzgadniania z konserwatorem koncepcji odnowienia kamienicy, w której mają być pomieszczenia biurowe - mówi architekt Marek Diehl, który szykuje projekt inwestycji. - W planach mamy też rozbudowę obiektu.

Czy konserwatorzy zgodzą się na rozbudowę?

- Raczej tak, gdyż dobudówka będzie od zaplecza, a front obiektu zostanie zachowany w całej okazałości - wyjaśnia Ewa Szelągowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.- Inwestor planuje wyremontować nie tylko elewację zewnętrzną, lecz także odnowić i odtworzyć sztukaterie w dwóch kondygnacjach wewnątrz. Oprócz sztukaterii we wnętrzach zachowały się trzy stylowe piece kaflowe. Ponadto wzrok przyciąga efektowna stolarka drzwiowa, która jest w dobrym stanie.

Tymczasem cały budynek jest w opłakanym stanie. Wybite szyby w oknie na parterze zatkano folią, balkony zaczęły się sypać, więc zabezpieczono je płachtami materiału, brama wjazdowa jest zamknięta i zabita deskami. Taki widok przy Piotrkowskiej wyjątkowo razi.

A szkoda, bo kamienica jest jedną z najbardziej efektownych w tej części Pietryny. Uwagę zwraca boniowany parter, gzymsy i naczółki nad oknami na pierwszym piętrze oraz wieńce, girlandy i inne ornamenty na wyższych kondygnacja. Kamienicę zaprojektowano w 1895 roku, a zbudowano pięć lat później dla Towarzystwa Akcyjnego Ludwik Geyer. Mieściły się w niej biura firmy, a nad nimi mieszkania. Z czasem do kamienicy dobudowano - od strony południowej - portiernię z kantorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki