Firma Skanska, główny wykonawca rewitalizacji kompleksu byłej elektrociepłowni EC1 Wschód, zażądał od władz Łodzi zapłaty dodatkowych 4 milionów złotych za "ogólne roboty budowlane". Podległa pod magistrat instytucja EC1 Łódź - Miasto Kultury, która odpowiada za inwestycję w dawnej elektrociepłowni, odmawia zapłaty. O jakie roboty budowlane chodzi? Nie wiadomo.

- W tym roku firma Skanska, generalny wykonawca obiektów EC1 Wschód, zgłosiła roszczenia z tytułu robót budowlanych w sumie około 4 mln zł - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi. - Kwestia tych roszczeń jest dla nas sporna. EC1 Łódź-Miasto Kultury nie uznaje tych roszczeń i odmówiło zapłaty tych kwot. Nie widzimy podstaw prawnych, by je uwzględnić.

POLECAMY: ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA EC1

Czy Skanska wykonała jakieś dodatkowe prace w kompleksie EC1? Marcin Masłowski twierdzi, że na fakturze, wystawionej przez
Skanską, widnieje tylko informacja, że chodzi o żądanie zapłaty za ogólne roboty budowlane. Iwona Walczak, odpowiedzialna w firmie Skanska za kontakty z mediami, nie rozwiała naszych wątpliwości.

- Dyrektor oddziału, odpowiedzialny za tę inwestycję, jest dziś niedostępny - mówiła Iwona Walczak. - Odniesiemy się do tej sprawy w czwartek.

Władysław Skwarka, przewodniczący klubu radnych SLD Rady Miejskiej w Łodzi, który zajmował się sprawą dodatkowych kosztów, które pojawiły się przy budowie EC1 Wschód twierdzi, że w przypadku starego budynku trudno oszacować koszty jednych prac, jeśli nie wykona się innych.

- Zgodnie z ustawą można nawet do 50 proc. zwiększyć zakres zamówienia, ale ma to również związek z tym, czy Urząd Marszałkowski wyrazi zgodę na to, by zapłacić tę kwotę z unijnych pieniędzy - mówi Skwarka. - Jeśli nie, to pojawi się kłopot, bo miasto będzie musiało sięgnąć do własnego budżetu.

CZYTAJ: Rewitalizacja EC1 zakończy się w 2014 roku. Co tam zobaczymy? [ZDJĘCIA]

CZYTAJ WIĘCEJ O: EC1 w Łodzi