Łódzcy terytorialsi na granicy z Białorusią. Są tam od niedawna, WOT nie podaje szczegółów

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Łódzcy terytorialsi są na granicy z Białorusią. Wiadomo, że są tam od niedawna, WOT nie podaje innych szczegółów
Łódzcy terytorialsi są na granicy z Białorusią. Wiadomo, że są tam od niedawna, WOT nie podaje innych szczegółów zdjęcie ilustracyjne jacek smarz / polska press
Udostępnij:
Łódzcy terytorialsi są na granicy z Białorusią. Wiadomo, że są tam od niedawna, WOT nie podaje innych szczegółów

Żołnierze z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali także skierowani na granicę z Białorusią. Ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy, WOT nie podaje szczegółów, ani co do do liczby wysłanych żołnierzy, ani od kiedy tam są.
- Od niedawna - mówi krótko Małgorzata Glińska, rzeczniczka łódzkiej brygady.

WOT nie podaje również, czy terytorialsi pojechali z bronią, ale wszystko wskazuje na to, że tak. Na co dzień nie mają co prawda karabinów w domach, ale podczas szkolenia i ćwiczeń są uczeni, że broń mają cały czas mieć przy sobie. Wyposażeni są w nowe polskie karabinki Grot. Wiadomo natomiast, że nasi terytorialsi nie zabrali ze sobą dronów, które są na wyposażeniu łódzkiej brygady.

Nie określono jak długo łódzcy terytorialsi pozostaną na granicy, ani czy planowana jest ich rotacja, ale łódzka brygada jest gotowa do wysłania większej liczby żołnierzy na granicę.

- Sytuacja jest dynamiczna, zatem jesteśmy przygotowani do zwiększenia zaangażowania na granicy - mówi Małgorzata Glińska.

W komunikacie nadesłanym we wtorek 9 listopada przez rzeczniczkę łódzkiej brygady czytamy:

Żołnierze 9 ŁBOT wspierają działania Straży Granicznej na granicy białoruskiej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz w ramach operacji „Silne Wsparcie”. Te zadania wykonują również żołnierze z innych brygad obrony terytorialnej.
9ŁBOT utrzymuje 24-godzinna gotowość, co oznacza, że w czasie nie krótszym niż 24 godziny nasi żołnierze mogą otrzymać sygnał do stawiennictwa w swoich jednostkach.
Program szkolenia naszych żołnierzy obejmuje m. in. ochronę rejonów, obiektów, wsparcie innych służb, zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu żołnierze są przygotowani do wykonywania zadań w zakresie szeroko pojętych działaniach przeciwkryzysowych oraz wsparcia innych służb.

Nie wiadomo, jak liczny kontyngent może skierować łódzka brygada na granicę. Obecnie liczy ona około 1300 żołnierzy.
Informacja o skierowaniu żołnierzy z 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej na granicę może być pewnym zaskoczeniem, ponieważ z mapki WOT wynika, że dla łódzkiej brygady przewidziano "żółty", trzeci stopień gotowości, co oznacza gotowość stawiennictwa w jednostce do 24 godzin. W brygadach na wschodzie ten czas wynosi 6 godzin, a w mazowieckiej brygadzie WOT do 12 godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mamusie, matule, mateczki...

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
T
O tak, do cywili uzbrojonych w drzewka i szpadel będą ładować cywile z karabinków grot. Orlenowskiej ściemy ciąg dalszy. PiS spadło najbardziej od 2015 i cóż robić.

Jakoś Litwa potrafiła inaczej rozwiązać problem. Mała Litwa!
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie