Nasza Loteria

Łódzki Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się w nowym terminie. Głośne filmy dokumentalne w programie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Film "Apolonia Apolonia"
Film "Apolonia Apolonia" materiały prasowe
Tegoroczny, 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi ogłasza nowy termin wydarzenia oraz jego program. Impreza zacznie się dzień po wyborach parlamentarnych.

Organizatorzy łódzkiego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zadecydowali, że odbędzie się on wcześniej niż zwykle, bo w dniach 16-22 października, w Muzeum Kinematografii. Od 16 do 19 października natomiast trwać będzie edycja online wydarzenia.

Wyjątkowy w charakterze i czołowy polski festiwal dokumentów i reportaży składa się tradycyjnie z trzech konkursów: filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i reportaży audio. W programie, oprócz pokazów i prezentacji zakwalifikowanych do konkurów produkcji, znalazły się między innymi autorski przegląd frapujących dokumentów z całego świata, sekcja Dekady dokumentu, a w niej kultowa trylogia Godfreya Reggio i Philipa Glassa („Koyaanisqatsi”, „Powaqqatsi”, „Naqoyqatsi”) oraz blok Łódzkie lęki, które zostaną zaprezentowane poprzez filmy dokumentalne i reportaże radiowe sprzed lat. W tej ostatniej sekcji będzie można zobaczyć m.in. „Balladę o Łodzi” Stanisława Kokesza z 1957 roku, powstałą w Wytwórni Filmów Oświatowych i opowiadającą o życiu łódzkich włókniarek i robotników, ze Starym i Bałuckim Rynkiem w tle. Widzowie zobaczą też „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego z roku 1976, czy „Polskiego bohatera współczesnego” Marka Koterskiego z roku 1984. Pozostałe tytuły bloku to „Portret z natury” Andrzeja Szczygła (1984), „Próba” Władysława Wasilewskiego (1977), „W przemysłowej Łodzi” Jana Riessera (1965).

W konkursie filmów dokumentalnych znalazło się siedemnaście produkcji. Powalczą one o 15 tys. złotych i statuetkę Białej Kobry. - Głównym tematem wielu produkcji jest wojna w Ukrainie i jej wpływ na codzienność ludzi - zauważa dyrektor festiwalu, Jakub Wiewiórski. - Nie brakuje też filmów opowiadających o wyzwaniach związanych z chorobami, czy dolegliwościami podeszłego wieku.

W konkursie reportaży telewizyjnych znalazło się dziesięć tytułów, a w konkursie reportaży audio - osiem.

- Mieliśmy w tym roku wybór z dużej liczby propozycji, bowiem do selekcji zgłoszonych zostało ponad dwieście produkcji - przyznaje Jakub Wiewiórski. - Dyskusje trwały długo, bo staramy się zwracać uwagę na to, by film tematycznie pasował do festiwalu; istotne są też atrakcyjna forma, świadome, nowoczesne spojrzenie na podejmowane zagadnienie.

Projekcjom w Muzeum Kinematografii towarzyszyć będą spotkania z autorami, bohaterami dokumentów i reportaży, dziennikarzami, autorami podcastów, naukowcami i specjalistami od tematów poruszanych w filmach. Wśród gości, z którymi będzie można się spotkać podczas festiwalu, będą m.in. Paweł Drozd, autor podcastu „Brzmienie świata z lotu Drozda”, Agnieszka Obszańska, dziennikarka kulturalna związana z Radiem 357, Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, autor podcastu „SpoilerMatser - Podcast do słuchania po seansie”, Tomasz Patora, dziennikarz śledczy, Dariusz Rosiak, autor podcastu „Raport o stanie świata”. Przewidziano też różne warsztaty i spontaniczne dyskusje.

Wręczenie festiwalowych nagród odbędzie się 21 października w Monopolis. Również w Monopolis, 10 października, zostanie otwarta wystawa plakatów filmowych towarzyszącą festiwalowi.

Karnety na imprezę są w cenach od 39 do 79 zł. Bilety: 10-15 zł. Partnerem merytorycznym festiwalu został Uniwersytet Łódzki.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również społeczne - utrwalona wieloletnią tradycją jedna z ostatnich dziś przestrzeni autentycznej i szczerej dyskusji o zagrożeniach stojących przed współczesnym człowiekiem, jego kondycji i obawach. Jeżeli takich działań zabraknie, zostanie tylko bezrozumność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki