Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu odbędzie się w nowym terminie. Głośne filmy dokumentalne w programie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Film "Apolonia Apolonia"
Film "Apolonia Apolonia" materiały prasowe
Tegoroczny, 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi ogłasza nowy termin wydarzenia oraz jego program. Impreza zacznie się dzień po wyborach parlamentarnych.

Organizatorzy łódzkiego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu zadecydowali, że odbędzie się on wcześniej niż zwykle, bo w dniach 16-22 października, w Muzeum Kinematografii. Od 16 do 19 października natomiast trwać będzie edycja online wydarzenia.

Wyjątkowy w charakterze i czołowy polski festiwal dokumentów i reportaży składa się tradycyjnie z trzech konkursów: filmów dokumentalnych, reportaży telewizyjnych i reportaży audio. W programie, oprócz pokazów i prezentacji zakwalifikowanych do konkurów produkcji, znalazły się między innymi autorski przegląd frapujących dokumentów z całego świata, sekcja Dekady dokumentu, a w niej kultowa trylogia Godfreya Reggio i Philipa Glassa („Koyaanisqatsi”, „Powaqqatsi”, „Naqoyqatsi”) oraz blok Łódzkie lęki, które zostaną zaprezentowane poprzez filmy dokumentalne i reportaże radiowe sprzed lat. W tej ostatniej sekcji będzie można zobaczyć m.in. „Balladę o Łodzi” Stanisława Kokesza z 1957 roku, powstałą w Wytwórni Filmów Oświatowych i opowiadającą o życiu łódzkich włókniarek i robotników, ze Starym i Bałuckim Rynkiem w tle. Widzowie zobaczą też „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego z roku 1976, czy „Polskiego bohatera współczesnego” Marka Koterskiego z roku 1984. Pozostałe tytuły bloku to „Portret z natury” Andrzeja Szczygła (1984), „Próba” Władysława Wasilewskiego (1977), „W przemysłowej Łodzi” Jana Riessera (1965).

W konkursie filmów dokumentalnych znalazło się siedemnaście produkcji. Powalczą one o 15 tys. złotych i statuetkę Białej Kobry. - Głównym tematem wielu produkcji jest wojna w Ukrainie i jej wpływ na codzienność ludzi - zauważa dyrektor festiwalu, Jakub Wiewiórski. - Nie brakuje też filmów opowiadających o wyzwaniach związanych z chorobami, czy dolegliwościami podeszłego wieku.

W konkursie reportaży telewizyjnych znalazło się dziesięć tytułów, a w konkursie reportaży audio - osiem.

- Mieliśmy w tym roku wybór z dużej liczby propozycji, bowiem do selekcji zgłoszonych zostało ponad dwieście produkcji - przyznaje Jakub Wiewiórski. - Dyskusje trwały długo, bo staramy się zwracać uwagę na to, by film tematycznie pasował do festiwalu; istotne są też atrakcyjna forma, świadome, nowoczesne spojrzenie na podejmowane zagadnienie.

Projekcjom w Muzeum Kinematografii towarzyszyć będą spotkania z autorami, bohaterami dokumentów i reportaży, dziennikarzami, autorami podcastów, naukowcami i specjalistami od tematów poruszanych w filmach. Wśród gości, z którymi będzie można się spotkać podczas festiwalu, będą m.in. Paweł Drozd, autor podcastu „Brzmienie świata z lotu Drozda”, Agnieszka Obszańska, dziennikarka kulturalna związana z Radiem 357, Michał Oleszczyk, krytyk filmowy, autor podcastu „SpoilerMatser - Podcast do słuchania po seansie”, Tomasz Patora, dziennikarz śledczy, Dariusz Rosiak, autor podcastu „Raport o stanie świata”. Przewidziano też różne warsztaty i spontaniczne dyskusje.

Wręczenie festiwalowych nagród odbędzie się 21 października w Monopolis. Również w Monopolis, 10 października, zostanie otwarta wystawa plakatów filmowych towarzyszącą festiwalowi.

Karnety na imprezę są w cenach od 39 do 79 zł. Bilety: 10-15 zł. Partnerem merytorycznym festiwalu został Uniwersytet Łódzki.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również społeczne - utrwalona wieloletnią tradycją jedna z ostatnich dziś przestrzeni autentycznej i szczerej dyskusji o zagrożeniach stojących przed współczesnym człowiekiem, jego kondycji i obawach. Jeżeli takich działań zabraknie, zostanie tylko bezrozumność.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki