Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki zespół Psychocukier zajrzał do paszczy lwa

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Łódzki zespół Psychocukier działa w niezmienionym składzie już od dwudziestu trzech lat
Łódzki zespół Psychocukier działa w niezmienionym składzie już od dwudziestu trzech lat materiały prasowe
Łódzki zespół Psychocukier, jedna z najciekawszych grup kręgu rocka psychodelicznego, przygotował nową płytę winylową. Krążek, który premierę miał 8 lutego, nosi tytuł „Tu i teraz - W paszczy lwa”.

Zespół Psychocukier powstał w Łodzi w 1996 roku. Nazwa grupy pochodzi z amerykańskiego filmu „Brooklyn Boogie”. W obecnym składzie - Robert Sasza Tomaszewski (założyciel formacji, wokal, gitara), Piotr Deuce Połoz (gitara basowa, wokal), Marcin Awierianow (perkusja, zajmuje się też produkcją muzyczną) - zespół działa od roku 2001. Trio wydało sześć płyt: „Małpy morskie” (2007), „No More Work!” (2008), „Królestwo” (2011), „Diamenty” (2013), „Antypody umysłu” (2018) oraz w całości instrumentalny krążek „Tu i Teraz” (2023) i najnowszy album „Tu i teraz - W paszczy lwa” (2024).

Nowy album dostępny jest w streamingu oraz na limitowanym białym winylu (koperta antystatyczna Nagaoka). W stałej sprzedaży jest wersja czarna. Obie wersje zawierają klasyczną dla wytwórni, pełnowymiarową książeczkę ze zdjęciami.

Płyta została zmiksowana przez Mikołaja „Noona” Bugajaka, producenta, DJ-a, jednego z najbardziej znanych muzyków sceny elektronicznej.

- Pochłonęły mnie inne zajęcia i przygodę z „Tu i Teraz” zespół Psychocukier rozpoczął sam - opowiada Noon o albumie zespołu. - Pomocy udzieliła firma Skylark z Łodzi, która wydała album w wersji CD/digital. Ten Łódzki, filmowy zespół to dla mnie najciekawsze zjawisko w polskiej muzyce obok Księżyca. Obie formacje miałem przyjemność nagrywać i tworzyć ich brzmienie. Uznałem, że to przepiękna i magnetyczna muzyka choć próg wejścia jest wysoko. Usiadłem do miksu, tak jak zespół do nagrania. Była to jednorazowa improwizacja zarejestrowana również wyłącznie raz. Nie edytowana w komputerze. Opiąłem stół i potraktowałem go jak płótno. Tę jednorazowość i system miksu nazwałem Paszcza Lwa. Stworzyłem monochromatyczne brzmienie. Stworzyliśmy Cyber Roll. Album rozpycha mózg dzięki technologii Audio Games - Digital Tape. Przywraca również magię tworzenia muzyki w studio, poza komputerem. W Studio O4. Projekt poligrafii stworzył ręcznie Sasza Tomaszewski, a dopieścił niezawodny Animisiewasz. Produkcją wykonawczą zajęli się Joanna Izbińska i Mikołaj Bugajak.

Psychocukier w swych energetycznych, ale także naznaczonych wyjątkową wrażliwością artystów utworach nawiązuje do tradycji punk, stoner i kraut rocka. Ich muzyka i teksty opowiadają historię o życiu w Łodzi przełomu XX i XXI wieku. Zespół słynie z wyjątkowych koncertów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki