Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie akcenty na saksofonowym forum w Zagrzebiu

GT
archiwum Akademii Muzycznej w Łodzi
Podczas XVIII Światowego Kongresu Saksofonowego - czołowej światowej imprezy saksofonowej, która odbędzie się w Zagrzebiu w dniach 10-14 lipca - swoje premierowe utwory zaprezentują wykładowcy Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi: saksofonista Łukasz Wójcicki i klarnecista Robert Stefański.

10 lipca wykładowcy łódzkiej uczelni wystąpią z czterema kompozycjami: dwoma utworami Michała Kaweckiego, studenta łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie kompozycji dr hab. Olgi Hans: Oniric visions no. 2 oraz Scherzo (oba utwory zostały skomponowane na saksofon altowy i klarnet), „Kalejdoskopem” Roberta Stefańskiego oraz kompozycją Łukasza Wójcickiego „Ilussions”.

Światowy Kongres Saksofonowy przyciąga najbardziej cenionych na świecie saksofonistów, studentów i miłośników różnych stylów muzycznych, od klasyki po etno, jazz, muzykę rozrywkową i eksperymentalną. Honorowym przewodniczącym tegorocznej edycji został Eugene Rousseau, współorganizator pierwszej edycji, która odbyła się w Chicago w 1969 roku. Z dwóch tysięcy zgłoszonych projektów zaakceptowano w tym roku około 250.

- To niezwykła impreza, która co trzy lata odbywa się w innym miejscu na świecie. Większość utworów, które dzisiaj już są uznawane za tzw. klasykę saksofonową, miały swoje prapremiery właśnie na takich kongresach - mówi dr Łukasz Wójcicki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. - Jest to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń na różnych poziomach, między innymi kompozytorskim, wykonawczym i pedagogicznym.

Dla Łukasza Wójcickiego będzie to już drugi koncert na tego typu imprezie. Trzy lata temu wspólnie z Agnieszką Sucheniak-Wójcicką został zaproszony do udziału w Światowym Kongresie Saksofonowym w Strasburgu, gdzie wykonali światową premierę Sonaty napisanej specjalnie dla nich przez Grzegorza Duchnowskiego. Na ten projekt rok wcześniej zdobyli stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki