Łódzkie: Szpitale likwidują łóżka, bo brakuje pielęgniarek. Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek problemem dla szpitali i pacjentów

  • Dziennik Łódzki

MK, MBF,JJ, RYB

,

Matylda Witkowska

Ponad tysiąc łóżek mniej będą mieć w tym roku szpitale w regionie łódzkim. Powodem są zmiany przepisów, które ściśle związują liczbę łóżek z etatami pielęgniarskimi.
Od 1 stycznia szpitale muszą zatrudnić określoną liczbę pielęgniarek w stosunku do liczby posiadanych łóżek
 Adam Wojnar

Do tej pory szpitale miały pewną samodzielność przy określaniu zapotrzebowania na personel pielęgniarski. Jednak od 1 stycznia obowiązują sztywne normy. To efekt porozumienia zawartego między pielęgniarkami a rządem.

Na tzw. oddziałach zachowawczych na jedno łóżko musi przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, na oddziałach zabiegowych - 0,7 etatu, a na oddziałach pediatrycznych 0,8 i 0,9 etatu. To sprawia, że część szpitali likwiduje łóżka.

Szpitale likwidują łóżka, bo brakuje pielęgniarek

Według danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego zebranych z połowy placówek, czyli 44 szpitali w regionie likwidacji podlega około 900 łóżek.

W szpitalu im. Kopernika w Łodzi od 1 stycznia „czasowo zawieszono” 57 z 900 łóżek. Do pełnej obsady brakuje tam aż 98 pielęgniarek. - Zawiesiliśmy po kilka łóżek na oddziałach, które miały najmniejsze obłożenie - informuje Justyna Teubler, rzeczniczka szpitala.

W Bełchatowskim szpitalu im. Jana Pawła II dyrekcja planuje ograniczenie liczby łóżek o ponad 30. - To łóżka z oddziałów w których wykorzystanie było na poziomie 50-60 procent - mówi Jak Bożena Liberda, p.o. dyrektora. Placówka poszukuje też pielęgniarek. Do pracy chce przyjąć chce 2-4 osoby.

W wieluńskim szpitalu powiatowym jeszcze w listopadzie zmniejszono liczbę łóżek o 44. Mimo to są dwa oddziały, które nie spełniają nowych norm.

- Nie są to jednak duże niedobory, brakuje nam pojedynczych pielęgniarek. Nie jesteśmy w stanie zatrudnić nowych – mówi Janusz Atłachowicz, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.

W Poddębickim Centrum Zdrowia na skutek rozporządzenia dojdzie do likwidacji ok. 50 ze 180 istniejących łóżek szpitalnych na 180 łóżek, najwięcej zniknie z pediatrii i interny.

Część szpitali spełnia nowe normy od dawna. Tak jest m.in. w miejskich szpitalach Jon-schera i Jordana w Łodzi. Także w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym jeszcze przed wprowadzeniem norm przypadało średnio 0,72 proc. pielęgniarki na łóżko. Szpital ratuje się zatrudniając pielęgniarki na godziny na umowę zlecenie.

"Powinienem zlikwidować, ale nie mogę"

Ale nie wszyscy dostosują się do nowych norm. W Szpitalu Powiatowym w Radomsku brakuje do ich spełnienia aż 106 etatów. Jak mówi dyrektor Piotr Kagankiewicz, zatrudnienie takiej liczby pielęgniarek jest niemożliwe z powodu sytuacji na rynku pracy.

- Powinienem zlikwidować 95 łóżek, ale tego nie zrobię. Wiem, że w ten sposób nie stosuję się do nowych zasad, ale w przypadku naszego szpitala zastosowanie się do nich jest niemożliwe - mówi Kagankie-wicz. - Co będzie dalej? Nie wiem, ale nie zamierzam wypełniać rozporządzenia, póki ktoś nie zacznie z tego powodu wyciągać konsekwencji...

Zobacz też: „Będzie to duży problem”. Dyrektorzy szpitali komentują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.01.2019, 22:18

Cały czas tyko o lekarzach i pielęgniarkach dlaczego nikogo nie interesuje pozostały personel, którego praca również usprawnia ten chory system. Ich praca nie jest ważna?

13.01.2019, 13:36

Polskie pielęgniarki nie tylko zarabiają niewiele, ale i pracują wyjątkowo ciężko. Polska ma jeden z niższych w Europie wskaźników stosunku liczby pielęgniarek do mieszkańców. Na 1000 mieszkańców w Szwajcarii przypada 17,4 pielęgniarek, w Norwegii 16,7, u zachodnich sąsiadów - w Niemczech - jest to 13 pielęgniarek. W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5,3 pielęgniarki (dane z 2015 r.).

11.01.2019, 06:53

Za swoje studia płacę sam i i to ja wybiorę sobie w przyszłości pracodawcę. Polsza niech zatrudnia pielęgniarki z Konga lub innego Bangladeszu, bo nawet na ukraińskie pielęgniarki nie stać tego kraju.

10.01.2019, 17:55

Te po liceum miały dużą dozę empatii. To jest czasem ważniejsze od wyuczonej wiedzy. Czasem uśmiech i miłe słowo robią więcej dobrego niż leki.

Ale wtedy pielęgniarkami były miłe i uśmiechnięte młode dziewczyny a nie jak obecnie starsze, zmęczone życiem i pracą smutne kobiety. Młode wyjechały za granicę.

10.01.2019, 16:42

Kształci za nasze pieniądze pielęgniarki i lekarzy, którzy potem wyjeżdżają pracować za granicę.

A co z tego ma polski podatnik? NIC.

Albo szkoły będą płatne i wtedy nic mi do tego gdzie będą pracować, albo niech studia i szkołę średnią medyczną odpracowują w szpitalach państwowych.

10.01.2019, 16:34

a nie tylko o swoje.

To one odwalają najcięższą robotę.

A lekarze (nie wszyscy, nie generalizuję) w tym czasie robię fuchy na państwowym sprzęcie.

10.01.2019, 13:54

Dobrze juź bioŕą 300 zl za 15 min.wizyte domowa

10.01.2019, 13:19

POlski rzad zapewnil nalezyta opieke lekarska.......w prywatnych osrodkach opieki zdrowotnej....wiec o co chodzi.......

10.01.2019, 10:20

Przeszkolc do lźejszych czynności siostry zakonne niech finansuje ich kościól Co one mają do roboty w tych zgromadzeniach

10.01.2019, 09:54

Wprowadzić jeszcze emerytury od ilości poznanych partnerów to bedzie więcej pieniedzy dla pielegniarek

10.01.2019, 09:45

Człowiek finansował słuźbę zdrowia przez 40 lat a teraz niema miejsca dla niego w szpitalu

10.01.2019, 09:34

Jak im teraz ludzie przez to zagłosują na PIS to się zdziwią

09.01.2019, 14:03

No oczywiście dla Panow dyrektorów nowe rozporzadzenie jest absordem ale dla pielegniarek i pacjentów zbawienne... Jak można obstawic dyżur gdzie jest 40 chorych i 2 pielegniarki... Nie realne więc nie wymagajcie cudów że wszystko będzie dopilnowane!!!

09.01.2019, 06:50

Co z tego że, mają kwalifikacje jak ich nie wykorzystują bo im się nie chce pracować. Mam od wielu lat kontakt ze szpitalami. Z moich obserwacji wynika że, 5 % pracuje tak jak należy. Napiszecie ciężki zawód - owszem zgadzam się. Osoba która idzie pracować w tym zawodzie powinna być tego świadoma.

08.01.2019, 17:12

W Szpitalu w Belchatowie Nie ma pielegniarek, nie ma lekarzy ale za to mamy w administracji licznych Pelnomocnikow d-s wszelakich. To oni przejma obowiazki pielegniarek. Tak szpitalem zarzadzal Pelnopmocnik z UM z Lodzi. I na takich karierowiczow i salonowcow wydaje PSL pieniadze publiczne

08.01.2019, 16:51

To, ze nie ma pielęgniarek na rynku wiadomo nie od dziś. Przez 20 lat nie robiono nic w tym kierunku żeby uczynić ten zawód bardziej atrakcyjnym. Zachód o to zadbał. Wiec Panowie dyrektorzy Pielęgniarki są ale za zachodnia granica, gdzie się je ceni, godnie im płaci i szanuje.

08.01.2019, 14:45

Twoja realność nie ma nic wspólnego z rzeczywistością na studia przyjmuje się i tak więcej pielęgniarek niż w liceum medycznym. A to że połowa odpada i zostają najlepiej wykwafiliwani tylko zapewnia WAM pacjentom bezpieczeństwo

08.01.2019, 14:42

I zdajesz sobie sprawę że te dziewczyny już na pierwszym roku zaczynają praktyki. A pracować mogą po 3 latach czyli bardzo szybko. Więc nie siej głupot

08.01.2019, 14:37

Tak a zdajesz sobie sprawę że potem w wielu szpitalach pacjenci przez pielęgniarki właśnie z liceum starsze zakazily cewniki i wielu pacjentów cierpiało? Wiesz że szpital to procedury i wymogi których nikt nie uczył a liceum. Na studiach uczysz się nie tylko praktycznych umiejętności ale też rozmowy z pacjentami by potem nie mieć doczynienia właśnie z tymi "naburmuszonymi" pielęgniarkami. Dlatego gdy wchodziliśmy do UE duża część pielęgniarek musiała zrezygnować bo nie spełniała żadnych wymagań, a to zagrażało tylko pacjentom. Dzisiejsze pielęgniarki widzę to są świetnie przeszkolone j ja jako doktor nie chciałbym pracować z paniami po Liceum medycznym.

08.01.2019, 14:25

Jak były to traktowano je jak śmieci,więc dobrze ze nie ma.

08.01.2019, 14:21

brawo tak trzymać!!!

08.01.2019, 12:41

Nawet jak są to nic nie robią nygusy bezczelne.

08.01.2019, 11:12

Ci pacjenci mogą być skutecznie leczeni w poradni gdzie niestety są długie kolejki. I tam powinno się przenieść finansowanie.

08.01.2019, 09:57

dziennikarz nie napisał, że w łódzkiem jest najwięcej łóżek szpitalnych na 1 mieszkańca w Polsce. I że czesc tych łożek - tych do likwidacji- istnieje tylko na papierze, zgłoszona formalnie. Więc spokojnie.

08.01.2019, 09:48

.. oraz Tuska