Łódzkie uczelnie rozwijają system antyplagiatowy

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Polskie uczelnie uszczelniają procedury antyplagiatowe - m.in za pieniądze z Unii Europejskiej, rozdzielane przez ekspertów podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Polskie uczelnie uszczelniają procedury antyplagiatowe - m.in za pieniądze z Unii Europejskiej, rozdzielane przez ekspertów podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 123RF
Udostępnij:
Trzy łódzkie uczelnie wygrały ministerialną dotację na rozwój systemu antyplagiatowego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz dwie akademie niepubliczne.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przed ostatnim weekendem ogłosiło wyniki konkursu dla polskich uczelni, które chcą ulepszyć swój system antyplagiatowy. Resort rozdzielił 35 mln zł z środków unijnych na 50 szkół wyższych - trzy z nich mają siedziby w Łodzi.

Najwyższą dotację zdobyła Społeczna Akademia Nauk (w konsorcjum z uczelniami partnerskimi), największa łódzka uczelnia niepubliczna. Zrealizuje projekt za 1,739 mln zł, z czego 1,687 mln zł pochodzi z dotacji ministerstwa.

- Udoskonalony system pozwoli autorowi pracy i jej promotorowi zweryfikować w wirtualnej platformie daną pracę dyplomową. Po takiej weryfikacji, system automatycznie wygeneruje raport, który zostanie przekazany do adekwatnego dziekanatu i stanie się dokumentem potwierdzającym samodzielność wykonanej przez studenta pracy dyplomowej - informuje Tomasz Jermalonek, specjalista ds. mediów i PR w SAN.

W uproszczeniu oznacza to, że opiekun nie będzie musiał przejmować się ryzykiem plagiatu.

Społeczna Akademia Nauk korzysta z systemu firmy Plagiat.pl już 8 lat.

Druga uczelnia, która dostanie dotację, to Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi. Dr Wiesław Przybyła, pełnomocnik rektora AHE ds. studiów zdalnych, podkreśla, że na tej uczelni elektroniczny system antyplagiatowy działa od prawie 10 lat.

- Korzystają z niego zarówno promotorzy i recenzenci prac dyplomowych, jak i dydaktycy, którzy w ten sposób filtrują bieżące prace zaliczeniowe i semestralne - mówi dr Wiesław Przybyła. - Skuteczność naszych rozwiązań wysoko ocenili eksperci Polskiej Komisji Akredytacyjnej, którzy wizytowali w 2015 r. Wydział Humanistyczny i Wydział Artystyczny. Wizytacje zakończyły się pozytywnymi ocenami PKA dla obu wydziałów. Eksperci podkreślili, że nasze praktyki, zmierzające do respektowania uczciwości naukowej i prawa autorskiego, to istotny element budowania kultury jakości kształcenia.

Rozwój systemu Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi będzie kosztował ponad 1 mln zł (MNiSW da 987 tys. zł).

Dotację otrzyma także Uniwersytet Medyczny. Ministerstwo przyznało 726 tys. zł na rozbudowę systemu wycenioną w całości na 748 tys. zł. UM miał zdecydowanie najlepiej oceniony projekt z łódzkich uczelni: znalazł się na drugim miejscu listy rankingowej.

- Dofinansowanie zostanie przeznaczone na opracowanie nowych procedur antyplagiatowych, wdrożenie aplikacji procesowej do obsługi systemu oraz jej integrację z narzędziami już istniejącymi - mówi Joanna Orłowska, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Joanna Orłowska informuje również, że nowy system zagwarantuje szybszą oraz skuteczniejszą weryfikację prac i będzie dostosowany do specyfiki uczelni medycznej.

Projekt Uniwersytetu Medycznego zakłada również serię szkoleń dla pracowników uczelni.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
[email protected]
Nie tylko poprawiam błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne, składniowe, stylistyczne, lecz również podkreślam powtórzenia, podpowiadam, czym je zastąpić, redaguję tekst i pomagam przy
kompozycji. Możesz spokojnie przelewać na papier swoje myśli nieuczesane. Ubierzemy je potem w zgrabniejsze słowa Jeśli nie jesteś pewien, czy to właśnie tego potrzebujesz.
Napisz do mnie na adres; [email protected]
GG 46377435
Szybkość, anonimowość, 100% gwarancja potwierdzona raportem.
p
poprawa-plagiatu
Nie tylko poprawiam błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne, składniowe, stylistyczne, lecz również podkreślam powtórzenia, podpowiadam, czym je zastąpić, redaguję tekst i pomagam przy
kompozycji. Możesz spokojnie przelewać na papier swoje myśli nieuczesane. Ubierzemy je potem w zgrabniejsze słowa Jeśli nie jesteś pewien, czy to właśnie tego potrzebujesz.

Napisz do mnie na adres; [email protected]
GG 46377435
Szybkość, anonimowość, 100% gwarancja potwierdzona raportem.
P
Poseł prawdy
Jeżeli chodzi o antyplagiaty to warto poczytać tekst prof. Tadeusza Grabińskiego na ten temat:

naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407431,raport-polskie-systemy-antyplagiatowe-sa-dziurawe.html
S
Strażnik żyrandola
I znów kaska dla swojaków. Czego tam uczyć. Nikt nie uczy obsługi Facebooka. Rozwiązanie jest jedno. System centralny, każdy musi przesłać na serwer pracę i dostaje info zwrotne. I to cała filozofia. A tak to kasa przecieka między palcami..
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie