Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŁSSE S.A. 10 rzeczy, które warto o nas wiedzieć

red.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to:

  • najwyższy poziom pomocy publicznej w Europie,
  • doskonałe położenie w centrum Polski,
  • bardzo dobra sieć komunikacyjna,
  • atrakcyjne tereny inwestycyjne,
  • kompleksowa obsługa inwestora,
  • profesjonalny zespół
  • współpraca z placówkami edukacyjnymi i uczelniami wyższymi

Przedsiębiorcy chcący rozpocząć działalność w ŁSSE mogą skorzystać z pomocy publicznej sięgającej nawet do 70 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji lub dwuletnich kosztów pracy.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dysponuje bogatą ofertą inwestycyjną zawierającą zarówno powierzchnie biurowe klasy A, idealne dla działalności BPO oraz IT, jak również tereny typu greenfield pod budowę zakładów produkcyjnych.
W usytuowanych w centralnej Polsce 44 podstrefach (1276 ha) dostępne są liczne, zaopatrzone w media i posiadające dogodny dojazd działki inwestycyjne.
Najlepszą rekomendacją ŁSSE są jej osiągnięcia. Przez 15 lat działalności wydanych zostało ponad 200 zezwoleń, inwestorzy łącznie stworzyli blisko 25 tysięcy miejsc pracy a wartość inwestycji przekroczyła 9 mld zł.
Nasi Inwestorzy działają w następujących branżach:

  • kosmetyczno - farmaceutyczna,
  • AGD
  • BPO
  • IT
  • sprzęt medyczny
  • materiały budowlane
  • przetwórstwo spożywcze
  • opakowania
  • tworzywa sztuczne
  • B+R
  • logistyka.

Po pierwsze, mamy profesjonalny i kreatywny zespół

Każdy Inwestor dostaje w ŁSSE swojego opiekuna, który prowadzi go przez cały proces wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w ŁSSE. Służymy także pomocą przedsiębiorcom już działającym w strefie. Wysoki poziom obsługi został już wielokrotnie nagrodzony, a lista wydanych - ponad 200 zezwoleń - jest najlepszą rekomendacją dla całego zespołu ŁSSE.

  • ściśle współpracujemy z władzami lokalnymi w celu usprawnienia przebiegu procesu inwestycyjnego
  • wspieramy Inwestorów w kontaktach z firmami dostarczającymi media (dostawcy gazu, energii etc.)
  • organizujemy bezpłatne szkolenia dla Inwestorów
  • organizujemy coroczne spotkania integrujące Inwestorów;
  • promujemy Inwestorów w mediach;
  • udzielamy wsparcia w kontaktach z Ministerstwem Gospodarki.

Po drugie, dla Nas społeczna odpowiedzialność biznesu to nie slogan

Poza pozyskiwaniem Inwestorów, podejmujemy inicjatywy i przedsięwzięcia z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Działamy filantropijnie pomagając potrzebującym dzieciom, zarówno wychowankom domów dziecka, jak również dzieciom z problemami zdrowotnymi. W ramach programu "Strefa Dzieciom" ŁSSE wspólnie z łódzkim CARITAS, Inwestorami i partnerami biznesowymi od 14 lat organizuje jedną z największych w regionie świąteczną imprezę charytatywną.
Włączyliśmy się również w akcję "Jonatan", do której zachęcamy swoich Inwestorów i partnerów biznesowych. Głównym celem inicjatywy jest pomoc młodym ludziom, zagrożonym wykluczeniem społecznym, poprzez poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Program na terenie Łodzi i Radomska realizowany jest przez firmę Indesit Company Polska oraz Fundację "Jaś i Małgosia". Patronat nad projektem objęło Ministerstwo Sprawiedliwości RP.
Działając w interesie społeczności lokalnej promujemy ideę "przywracania do życia" dziedzictwa kulturowego fabrykanckiej Łodzi, między innymi poprzez duże zaangażowanie w proces rewitalizacji Kompleksu 3 ŁSSE przy ul. Tymienieckiego 22/24. Na obszarze ok. 13 ha działalność gospodarczą prowadzi kilka firm strefowych oraz mieści się siedziba Zarządu Strefy. Najważniejszą inwestycją jest adaptacja i rozbudowa zespołu budynków pofabrycznych XIX-wiecznej fabryki Ludwika Grohmana na cele biurowe i usługowe ŁSSE S.A.. która rozpoczęła się w grudniu 2011 roku.
Projekt jest wzorcowym przykładem rewitalizacji terenów postindustrialnych Łodzi w celu tworzenia nowoczesnych kompleksów biurowych i kulturalnych. Zespół budynków, po adaptacji i rozbudowie, będzie służyć jako siedziba oraz konferencyjne, kulturowe i wystawiennicze centrum ŁSSE. Przewidziano w nim również powierzchnie biurowe na wynajem dla firm współpracujących z ŁSSE.

Po trzecie, stawiamy na Strefę Edukacji

Aby wyjść naprzeciw potrzebom kadrowym swoich Inwestorów i Partnerów, w 2009 roku, zainicjowaliśmy projekt pt. "Strefa Edukacji", którego głównym celem jest wsparcie i promocja szkolnictwa zawodowego i wyższego w Regionie Łódzkim.

Szkolnictwo zawodowe
Aby jak najlepiej dopasować kwalifikacje zawodowe pracowników z Regionu Łódzkiego do potrzeb potencjalnych i działających już w województwie Inwestorów, współpracujemy z instytucjami i placówkami odpowiedzialnymi za szkolnictwo, doradztwo oraz przygotowanie zawodowe osób już pracujących oraz bezrobotnych.
Głównym naszym celem jest pobudzenie szkolnictwa zawodowego w regionie, czego skutkiem ma być zwiększenie liczby kadry technicznej niższego i średniego szczebla.
Do tej pory, w ramach wsparcia dla szkolnictwa zawodowego, rozpoczęliśmy współpracę z wieloma placówkami oświatowymi i instytucjami.

Współpraca z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego
We współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przeprowadziliśmy badania wśród Inwestorów ŁSSE dotyczące zapotrzebowania zawodowego na lokalnym rynku pracy, ich planów zatrudnieniowych oraz oceny przygotowania zawodowego absolwentów Regionu Łódzkiego.
Na zaproszenie ŁCDNiKP oraz ŁSSE SA, Inwestorzy Strefy biorą udział w spotkaniach z rodzicami i uczniami gimnazjów na terenie Łodzi, podczas których przedstawiane są atuty szkolnictwa zawodowego i perspektywy z nim związane.
W planach jest rozszerzenie współpracy z ŁCDNiKP o wspólną organizację konferencji, warsztatów i seminariów tematycznych oraz problemowych dotyczących rynku pracy, edukacji jak i sytuacji społeczno - gospodarczej Regionu Łódzkiego.

Nawiązanie współpracy z Komendą Główną Ochotniczych Hufców Pracy
Celem współpracy z Komendą Główną OHP jest wspólna działalność na rzecz Inwestorów i firm partnerskich ŁSSE, tj. szkolenie oraz zawodowe przygotowanie kadry pracowniczej i kierowniczej przedsiębiorców, a także pośrednictwo w nawiązywaniu kontaktów osób gotowych do podjęcia pracy z potencjalnymi pracodawcami ulokowanymi w Strefie.

Nawiązanie współpracy pomiędzy ŁSSE S.A. a Marszałkiem Województwa Łódzkiego
Podjęcie kooperacji ma na celu przede wszystkim zmniejszenie problemu dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy, tj. wdrażanie kierunków kształcenia na potrzeby Inwestorów i partnerów ŁSSE, a także nawiązywanie kontaktów z pracodawcami.

Ścisła współpraca z Publiczną Policealną Szkołą Nowoczesnych Technologii w Łodzi
Współpraca z Publiczną Szkołą Nowoczesnych Technologii w Łodzi polega przede wszystkim na tworzeniu dedykowanych kierunków, na które zapotrzebowanie zgłaszają Inwestorzy ŁSSE S.A. PPSNT dla Dorosłych w Łodzi utworzyła już kierunki kształcenia dla takich Inwestorów ŁSSE jak Procter & Gamble, Haering Polska, Ceramika Paradyż, BSH, itd.

Szkolnictwo wyższe
Nawiązanie współpracy z Politechniką Łódzką oraz Fundacją Politechniki Łódzkiej
Doceniając dorobek naukowy i wkład w kształcenie nowych kadr przez Politechnikę Łódzką, utworzyliśmy fundusz stypendialny dla szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej. Mając na celu wspieranie Regionu Łódzkiego jako jednego z największych centrów akademickich w kraju, współpracujemy z uczelniami wyższymi, angażujemy się w działania studenckie oraz inicjatywy mające na celu zachęcenie młodych ludzi do studiowania oraz wiązania swojej przyszłości z Łodzią.

Współpraca z Uniwersytetem Łódzkim przy projekcie "Nauka dla praktyki, praktyka dla nauki"
Celem rozpoczętej współpracy jest efektywne współdziałanie świata nauki i biznesu poprzez tworzenie prac dyplomowych na potrzeby przedsiębiorców, a także trafne dopasowanie programu szkolnictwa wyższego do oczekiwań pracodawców z Regionu Łódzkiego. Wkład Strefy oraz przedsiębiorców z województwa w szkolenie przygotowanie studentów przyczynią się do otrzymania pożądanego na lokalnym rynku pracy profilu absolwenta.

Współpraca ze Społeczną Akademią Nauk
Zostaliśmy partnerem nowego kierunku studiów podyplomowych PR Professional, którego głównym celem jest pomoc studentów w kreowaniu działań PR-owych głównie przedsiębiorców z sektora MŚP.

Partner wielu inicjatyw programu Młodzi w Łodzi
Regularnie angażujemy się w inicjatywy programu "Młodzi w Łodzi", którego głównym celem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania w Łodzi oraz zwiększenie liczby kandydatów na kierunki preferowane przez pracodawców w Regionie. Ufundowaliśmy już stypendium dla studentki Uniwersytetu Medycznego, przyjęliśmy na staż wakacyjny studentkę Politechniki Łódzkiej oraz wybraliśmy najciekawszy film promujący Łódź jako najlepsze miejsce do studiowania. W 2012 roku, zaangażujemy się w konkurs na najlepszy biznesplan "Mam Pomysł na Biznes" i po raz kolejny w inicjatywę "Praktykuj w Łodzi - staże wakacyjne".

Po czwarte, stawiamy na Art Strefę i pamiętamy o Grohmanach

Program Art Strefa został powołany w 2008 roku w celu wspierania inicjatyw związanych z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Naszą misją jest łączenie światów biznesu i kultury. Chcemy propagować ideę mecenatu artystycznego, wzorem XIX- wiecznych, łódzkich fabrykantów. Zrewitalizowany budynek dawnej hydroforni zlokalizowany na terenie Kompleksu Centrum ŁSSE przy ul. Tymienieckiego 22/24 jest miejscem wernisaży, aukcji dzieł sztuki, koncertów, warsztatów edukacyjnych, ale także spotkań biznesowych i konferencji. Współpracujemy z artystami, animatorami kultury oraz jednostkami związanymi z rozwojem kultury i sztuki, takimi jak stowarzyszenia, czy fundacje. W ramach działań na terenie Art Strefy odbywają się też eventy, których celem jest edukacja społeczna poprzez sztukę.
Rok 2012 (jubileusz 15-lecia Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) to w Art Strefie - Rok Sztuk Plastycznych. Biorąc przykład z sylwetki Henryka Grohmana - najznamienitszego, łódzkiego donatora sztuki - jednego z twórców Łodzi przemysłowej, chcemy zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w sztukę i tym samym do wspierania zdolnych artystów.
Po raz pierwszy w tym roku zostanie przyznana nagroda ŁSSE im. Henryka Grohmana - statuetka autorstwa uznanej rzeźbiarki Zofii Władyki dla Inwestora - Mecenasa w obszarze kultury.

Po piąte, jakość nie jest przypadkowa

W 2006 roku byliśmy pierwszą Specjalną Strefą Ekonomiczną w Polsce, która zdobyła ISO. Nadal posiadamy certyfikat systemu zarządzania jakością zgodny z wymaganiami normy EN ISO 9001:2008.
Potwierdzeniem wysokich standardów obsługi jest przyznany w tym roku tytuł "Jakość Roku 2011" w największym konkursie projakościowym w Polsce. Eksperci Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji SA docenili skuteczną realizację przyjętej polityki jakości, pozytywny odbiór działalności Strefy przez pracowników oraz otoczenie społeczne, klarowność stosowanych procedur zapewniających Strefie sprawne funkcjonowanie, wysoki stopień zaangażowania kadry w osiąganie celów jakościowych oraz nieustanne dążenie do optymalizacji pracy.

Po szóste, Program Partner dla najlepszych

Program Partner zrzesza firmy rekomendowane przez ŁSSE oraz promuje je wśród Inwestorów Strefy, jako sprawdzonych i godnych zaufania partnerów biznesowych. Jego głównym celem jest ułatwienie Partnerom dotarcia do obecnych i potencjalnych inwestorów oraz pomoc Inwestorom w rozwinięciu swojej działalności.
Wśród Partnerów znajdują się firmy reprezentujące różne rodzaje działalności związane z dostarczaniem usług przydatnych naszym inwestorom, zaczynając od branży budowlanej, consultingowej, poprzez doradztwo personalne, architekturę i nadzór, dostawców mediów i inne. Nasi Partnerzy oferują profesjonalne usługi, mają doświadczenie i są liderem w swojej branży.

Po siódme, dobre relacje z Inwestorami. Tak podbijamy Polskę i świat

  • W 2008,2010 i 2010 roku ŁSSE S.A. zajęła 1. miejsce wśród Stref Ekonomicznych w Europie Środkowej oraz 11. miejsce z 700 ocenianych Stref z całego świata - według "Financial Time" fDi Global Freezones of the Future 2010/2011

  • W 2008, 2010 i 2011 roku ŁSSE S.A. została najlepiej ocenioną przez Inwestorów strefą ekonomiczną w Polsce - według raportów KPMG "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2008, 2010, 2011"

  • Od jesieni 2011 roku ŁSSE została - na kolejne trzy edycje - partnerem FashionPhilosophy Fashion Week Poland. W halach na terenie ŁSSE gościła i gościć będzie śmietanka światowej mody. To najbardziej prestiżowa impreza promująca modę w Polsce. Dzięki marce festiwalu dotrzemy jeszcze skuteczniej do potencjalnych inwestorów.

Po ósme, wiemy jak zdobywać fundusze unijne

Pod koniec 2011 roku autorski projekt ŁSSE "Łódzkie - strefa biznesu szyta na miarę" zdobył - po raz pierwszy w historii Spółki - dofinansowanie unijne. W ramach promocji produktów i "marek" regionalnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Celem projektu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku marki "ŁÓDZKIE" oraz promocja potencjału inwestycyjnego Regionu. Całkowita wartość projektu wynosi blisko milion złotych, zaś kwota dofinansowania z RPO WŁ to 680 tys. zł.

Po dziewiąte, cieszymy się, jak inni doceniają Naszą pracę

  • W 2011 ŁSSE zdobyła tytuł "Punkt dla Łodzi" - za program ArtStrefa i odrestaurowanie Hydroforni i jako inicjatywę wpływającą pozytywnie na wizerunek Łodzi

  • Gala Biznesu 2011 - tytuł dla ŁSSE jako instytucji wspierającej przedsiębiorczość

  • W 2004 roku Komitet Integracji Unii Europejskiej oraz Business Center Club nadały Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Medal Europejski za pozyskiwanie i obsługę Inwestorów dla Łodzi i regionu

  • W 2004 roku Wojewoda Łódzki przyznał ŁSSE Nagrodę Gospodarczą za wkład w rozwój ekonomiczny Województwa Łódzkiego.

Po dziesiąte, mamy dobrą ofertę i nowoczesne narzędzia

Strona internetowa ŁSSE - www.sse.lodz.pl - zmieniała się przez lata kilka razy. Chcemy jednak, aby była wizytówką i kompendium wiedzy o firmie. Tym bardziej, że odwiedza ją blisko 200 tysięcy osób rocznie (dane za 2011 rok). Dlatego podstawowe informacje są w języku angielskim, niemieckim, włoskim i chińskim. Każdy kto chce na bieżąco otrzymywać informacje o ŁSSE, może pobrać newsletter dostępny w dwóch wersjach. Zupełną nowością są dwa serwisy: interaktywna mapa terenów inwestycyjnych (mapa.sse.lodz.pl) oraz portal obrotu nieruchomościami poza SSE (www.posrednictwo.sse.lodz.pl). Mapa zawiera opis 30 wolnych terenów inwestycyjnych należących do ŁSSE wraz z niezbędnymi informacjami (m.in. Site Check List terenów, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy też schemat infrastruktury technicznej).
Z kolei w kwietniu 2012 uruchomiliśmy portal, na którym pośredniczymy w zbywaniu nieruchomości. Aktualnie w ofercie mamy 9 ofert inwestycyjnych o powierzchni od 1,3 do 23 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki