Lucjan Kaszycki na Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi

  Lucjan Kaszycki na Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Znamy już program i bohatera tegorocznego, XVI. Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi. Śmiało można jednak powiedzieć, że bohaterów będzie dwóch, ale w jednej osobie.
  Festiwal Muzyki Filmowej: Lucjan Kaszycki. W części "rozrywkowej" FMF zagra m.in. Bartek Grzanek.

  Festiwal Muzyki Filmowej: Lucjan Kaszycki. W części "rozrywkowej" FMF zagra m.in. Bartek Grzanek. ©Agata Adamczyk/naszemiasto.pl

  Niemal w chwili gdy Lucjan Kaszycki, kompozytor, ceniony pedagog i publicysta muzyczny tworzył muzykę do ważnych filmów Wojciecha Jerzego Hasa i Stanisława Różewicza, mistrzem szlagierów stawał się Jean Clero. Pod takim pseudonimem Kaszycki pisał piosenki do słów Agnieszki Osieckiej i Anny Świrszczyńskiej. Ścieżki Clero i Kaszyckiego często schodziły się, czego najlepszym przykładem jest utwór "Pamiętasz, była jesień" z filmu "Pożegnanie" Hasa, którą wypromowała Sława Przybylska. Artystka zgodziła się wystąpić podczas FMF.

  Nowością w programie FMF będzie konkurs dla solistów, w którym zabrzmią znaczące przeboje największego kompozytora szlagierów, jakim Kaszycki został obwołany przez Wacława Panka, muzykologa, autor pierwszej polskiej "Encyklopedii muzyki rozrywkowej".
  Jurorami będą Witold Janiak, Bogumiła Kłopotowska i Alexandra Kędra. Konkurs odbędzie się w pierwszej dekadzie września. Zmianie uległ bowiem termin tegorocznego Festiwalu, który odbędzie się nie latem, ale jesienią. Bynajmniej nie jest to próba nawiązania do przeboju Sławy Przybylskiej.

  - Liczymy wciąż na ludzi dobrej woli, mecenasów i patronów, aby udało się zrealizować Festiwal w takiej formie, w jakiej go zaplanowaliśmy - wyjaśnia Elżbieta Czarnecka ze Stowarzyszenia Miłośników off Kultury "SMoK", współorganizatora - obok Muzeum Kinematografii - FMF.
  Główny program zaplanowany jest na 20, 21 i 22 września i rozgrywać się będzie w trzech przestrzeniach. Pierwszego dnia, w piątek, w klubie Scenografia odbędzie się wieczór i noc z muzyką filmową. Wystąpią też soliści, w tym Bartosz Grzanek, gitarzysta, wokalista i kompozytor, anglista z Aleksandrowa Łódzkiego, zwycięzca 5. edycji programu "Mam talent" i lider bluesowej formacji Tosteer.

  W sobotę w Teatrze Muzycznym odbędzie się symfoniczny koncert muzyki filmowej Lucjana Kaszyckiego wraz z recitalem Sławy Przybylskiej. Orkiestrą pokieruje Wojciech Rodek, trzydziestoczteroletni dyrygent i dyrektor artystyczny Filharmonii Lubelskiej, współpracujący z Filharmonią Poznańską i Theatre Montansier w Wersalu.

  Na finał, w niedzielę Lucjan Kaszycki powróci do dawnej hali Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. W klubie Wytwórnia wystąpią m.in. laureaci konkursu i Krzysztof Herdzin Trio, zespół znakomitego pianisty jazzowego, kompozytora i dyrygenta, oraz Małgorzata Hutek, coraz wyraźniej obecna na polskiej scenie jazzowa wokalistka, mająca w dorobku nagrania dla Polskiego Radia.

  Obecność na XVI. FMF zapowiedział m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, związany z Piwnicą pod Baranami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo