Łysienie telogenowe - jak je rozpoznać?

Materiał informacyjny Hair Medica
Wiele osób zmaga się z problemem wypadania włosów, który może mieć różne przyczyny. Jednym ze schorzeń, które może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jest łysienie telogenowe. W niniejszym artykule omówimy, czym jest to zjawisko, jakie są jego przyczyny, objawy i w jaki sposób można je rozpoznać, korzystając z pomocy trychologa, a także skutecznie przeciwdziałać. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat tego schorzenia dermatologicznego.

Czym jest łysienie telogenowe?

Jest to rodzaj łysienia, które charakteryzuje się nadmiernym wypadaniem włosów w fazie telogenowej cyklu wzrostu. Trycholodzy wskazują, że w normalnych warunkach około 10% włosów znajduje się w tej fazie, podczas gdy pozostałe 90% rośnie aktywnie. W przypadku łysienia telogenowego odsetek ten może być znacznie wyższy, co prowadzi do widocznego przerzedzenia się pasm na głowie.

Schorzenie to może dotknąć osoby w każdym wieku, ale częściej występuje u kobiet, szczególnie po porodzie lub w wyniku nagłych zmian hormonalnych. Ponadto czynniki emocjonalne takie jak silny stres czy depresja również mogą mieć wpływ na nasilenie objawów. Zazwyczaj proces ten jest odwracalny i włosy zaczynają ponownie rosnąć, gdy tylko ustabilizują się czynniki wywołujące łysienie telogenowe. Pamiętaj, że pełna regeneracja może trwać kilka miesięcy.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Powody występowania tego schorzenia mogą być różnorodne. Łysienie telogenowe najczęściej występuje na skutek silnego stresu fizycznego lub emocjonalnego, takiego jak ciężka choroba, operacja czy utrata bliskiej osoby. Inne czynniki mogące prowadzić do tego problemu to niedobory witamin i minerałów, zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków czy stosowanie agresywnych zabiegów kosmetycznych na włosach.

Często łysienie telogenowe może być również wywołane przez gwałtowną zmianę w sposobie odżywiania się. Przykładem jest przejście na bardzo niskokaloryczną dietę, która prowadzi do niedożywienia i zaburzeń w cyklu wzrostu włosów. Zmiany w poziomie hormonów tarczycy, zarówno w kierunku nadczynności, jak i niedoczynności, mogą również przyczyniać się do występowania tego schorzenia.

Jakie są objawy łysienia telogenowego?

Najbardziej charakterystycznym symptomem tego schorzenia jest nadmierne wypadanie włosów, które może być zauważalne podczas mycia głowy, czesania czy nawet dotykania włosów. Pasma mogą wypadać równomiernie na całej głowie, nie tworząc typowych dla innych rodzajów łysienia ognisk. W przypadku długotrwałego problemu może dojść do widocznego przerzedzenia się fryzury, co może być powodem obaw i niepokoju u pacjentów dotkniętych tym problemem.

Osoby zmagające się z tym schorzeniem mogą także zauważyć, że wypadające pasma często mają białą, twardą końcówkę na korzeniu, co jest typowe dla włosów w fazie telogenowej. Ponadto, po intensywnym epizodzie wypadania, nowo odrastające kosmyki mogą być cieńsze i słabsze, co dodatkowo wpływa na ogólną gęstość i wygląd fryzury.

Co zrobić, by zdiagnozować łysienie telogenowe?

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na łysienie telogenowe, warto udać się na konsultację do specjalisty. Trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz sprawdzi stan włosów i skóry głowy, aby ustalić przyczynę problemu i ewentualnie zlecić dodatkowe działania.

Może zalecić odpowiednią suplementację oraz zmiany w stylu życia, które pomogą zahamować wypadanie włosów i wspomóc ich regenerację. Ponadto specjalista może zaproponować stosowanie specjalnych szamponów lub suplementów diety, które wspierają zdrowie pasm. W zakres oferty Hair Medica wchodzi ocena oraz wsparcie terapii w przypadku łysienia telogenowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki