MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber z wizytą w powiecie wieruszowskim ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wideo
od 16 lat
W Teklinowie w powiecie wieruszowskim odbyło się kolejne z cyklu spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Rozmowom marszałka Grzegorza Schreibera z samorządowcami, sołtysami i strażakami towarzyszył plenerowy piknik dla całych rodzin. Zobaczcie naszą fotorelację i materiał filmowy z wydarzenia zorganizowanego 23 sierpnia

O sprawach regionu, o potrzebach i oczekiwaniach społeczności lokalnych tym razem marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber rozmawiał z mieszkańcami powiatu wieruszowskiego. Spotkanie odbyło się w środę 23 sierpnia w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Teklinowie. Był również poseł na Sejm Piotr Polak, a z ramienia Sejmiku Województwa Łódzkiego radni Dorota Więckowska i Edward Kiedos. Była to okazja do podsumowania tego, co udało się wspólnie osiągnąć w powoli dobiegającej końca kadencji samorządowej, ale też do wskazania, co lokalne społeczności w powiecie wieruszowskim chciałyby zrobić w najbliższym czasie w partnerstwie z województwem.

- Są przedsięwzięcia warte dziesiątki, nawet niekiedy setki milionów złotych, potężne inwestycje, które wykonuje województwo. Ale chciałbym, żeby państwo postrzegali nas także przez pryzmat mniejszych działań, które do was kierujemy. Rozwinęliśmy szereg inicjatyw, które mają polegać na tym, żeby zaprosić was do swoistego dialogu z nami, do tego, abyśmy pewne rzeczy mogli robić wspólnie – mówił Grzegorz Schreiber do zgromadzonych w sali OSP.

Marszałek nawiązał do swojej wcześniejszej wizyty w Lututowie, gdzie miał okazję zobaczyć m.in. efekty wykorzystania przez miejski samorząd grantu z wojewódzkiego programu „Łódzkie ogrodem Polski”. Dotację w kwocie 150 tys. zł na projekt pod nazwą „Zielone Serce Lututowa” wykorzystano na modernizację lututowskiego Rynku.

- To są niewielkie projekty, ale niezwykle ważne, bo mobilizują, integrują ludzi. Na tej właśnie integracji nam bardzo zależy, postawiliśmy na to od samego początku kadencji – mówił marszałek. - To jest otwarcie pewnego dialogu, który przełożył się konkretnie na nasze programy – dodał.

ZOBACZ WIDEO - spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy w Łódzkiem" w Teklinowie:

od 16 lat

Bardzo mocny nacisk samorząd wojewódzki pod rządami Grzegorza Schreibera postawił na programy dedykowane sołectwom. Jak przypomniał marszałek, w 2018 roku do sołectw w całym województwie trafiła kwota 1,5 mln zł, obecnie jest to już aż 14 mln zł, z czego 572 tys. zł na inicjatywy sołeckie w powiecie wieruszowskim (ponad dziesięć razy więcej niż pięć lat temu).

Po wystąpieniu marszałka przyszedł czas na otwartą dyskusję, padły m.in. pytania o najpilniejsze inwestycje drogowe, w tym oczekiwaną dalszą modernizację trasy wojewódzkiej 450. Przypomnijmy, że w ostatnich latach przebudowany został odcinek między Lubczyną a Wyszanowem za kwotę ok. 8,5 mln zł.

W Teklinowie przekazano symboliczne czeki beneficjentom tegorocznych konkursów wojewódzkich z powiatu wieruszowskiego. W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego udzielił 668 grantów o łącznej wartości blisko 8 mln zł na inicjatywy z całego województwa zgłoszone do programu „Sołectwo na plus”. Z kolei po dotacje rzędu 100 tys. zł lokalne społeczności za pośrednictwom urzędów gmin mogły sięgnąć w konkursie „Infrastruktura sołecka na plus”. Tu na 2023 rok rozdysponowano niemal 6 mln zł pomiędzy 63 projekty, a jeden z nich będzie realizowany w sołectwie Osowa w gminie Galewice.

– Pozyskaliśmy 100 tys. zł, które zostaną przeznaczone na zagospodarowanie terenu przy sali OSP, czyli ułożenie kostki, altana, ławki, stoły, fotowoltaika, kamery oraz coś dodatkowo zachęcającego mieszkańców do spotkań - kino plenerowe. Mamy u nas fajne szlaki rowerowe, którymi wybierają się na przejażdżki mieszkańcy okolic i oni też będą mogli spokojnie i miło spędzić tam czas – mówi Natalia Cichowska-Cieśla, sołtys Osowej.

Razem z sołtysami i strażakami ochotnikami, którzy pozyskali granty, w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnych samorządów. Spotkaniu z cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem” w Teklinowie towarzyszył plenerowy piknik dla całych rodzin. Przygotowano atrakcje dla dzieci, w tym dmuchańce, laserową strzelnicę, laser paintball, dmuchany bilard i zawody sportowe. Były także grill i słodkie przekąski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki