MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz dokładnie to dwa złote w portfelu? Ta moneta może być warta fortunę! Ważny jest ten szczegół

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Kilka razy obróć pieniądz w palcach, zanim go wydasz – radzą oszczędni. Ale przyjrzeć się monecie przed zapłaceniem nią w sklepie warto z innego jeszcze powodu. Masz takie 2 złote? Ważny jest szczegół. Można zarobić fortunę!WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ
Kilka razy obróć pieniądz w palcach, zanim go wydasz – radzą oszczędni. Ale przyjrzeć się monecie przed zapłaceniem nią w sklepie warto z innego jeszcze powodu. Masz takie 2 złote? Ważny jest szczegół. Można zarobić fortunę!WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ
Kilka razy obróć pieniądz w palcach, zanim go wydasz – radzą oszczędni. Ale przyjrzeć się monecie przed zapłaceniem nią w sklepie warto z innego jeszcze powodu. Masz taką monetę o nominale 2 złote w portfelu? Ważny jest ten jeden szczegół. Można zarobić fortunę! Na to powinieneś zwrócić szczególną uwagę! Sprawdź!

- Kilka razy obróć pieniądz w palcach, zanim go wydasz – radzą oszczędni. Ale przyjrzeć się monecie przed zapłaceniem nią w sklepie warto z innego jeszcze powodu.

Masz takie 2 zł? Ważny jest jeden szczegół! Zobacz, jaki!

Zwykła dwu- czy pięciozłotówka może mieć wartość wielokrotnie wyższą, niż wskazuje na to jej nominał. Pod warunkiem że w procesie jej produkcji zdarzył się błąd. Im usterka rzadsza, a wybitych z nią monet mniej, tym więcej za wadliwy pieniążek zapłaci kolekcjoner. Takie wadliwe monety nazywa się destruktami.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ <<<

Monety z błędami. Zobacz, ile mogą być warte

Ale uwaga, kolekcjonerów interesują monety w możliwie najlepszym stanie, takie, które noszą co najwyżej nieznaczne ślady zużycia: lekkie wytarcia wyższych partii reliefu, małe skaleczenia brzegu czy drobne rysy. Rarytasem są takie pieniążki, które w ogóle nie były w obiegu.

„Chociaż najdroższe monety z błędem menniczym to te najważniejszych światowych walut, również polskie destrukty osiągają wysokie ceny” - czytamy na stronie mennica.com.pl."

Na przykład 50-groszówka z 1923 roku, która zamiast awersu ma negatyw rewersu, została sprzedana za 500 zł. Monetę o nominale 20 groszy z 1949 roku o większej niż wzorcowa średnicy i trochę nienormatywnym kształcie sprzedano za 1200 zł. Złotówka z 1977 roku, wybita na krążku używanym do produkcji dziesięciozłotówek osiągnęła cenę 3410 zł. Współczesną 5-złotówkę z nietypowym błędem menniczym (żółty środek monety rozlał się na prawie całej powierzchni numizmatu) sprzedano za 1603 zł.

O jakie błędy chodzi? Kolekcjonerzy (jak podaje strona menniczy.pl) podzielili je na trzy grupy:

  • w pierwszej są te, które powstały w wyniku wady stempla. Spod wadliwego stempla wychodzą monety z pęknięciami, odpryskami i zagnieceniami.
  • druga przyczyna powstawania destruktów to usterki samego krążka, z którego powstała moneta. Wybite z takiego krążka monety mogą mieć nietypową średnicę czy rant,
  • zdarza się też, że pieniądz powstał z krążka czy rodzaju metalu przeznaczonego dla innego nominału,
  • są też wady powstałe już w samym procesie bicia. Ich efekt to na przykład hybrydy, w których awers i rewers pochodzą z różnych nominałów,
  • albo monety z orłem ustawionym do góry nogami w stosunku do strony zwanej reszką czy też monety z przesuniętym reliefem.

Cenna moneta z błędem. Jaka cena?

A jakie oferty można znaleźć w internecie? Na przykład 5-złotówka z 2018 roku z napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości z krzywym środkowym krążkiem oferowana jest za prawie 500, a 1 grosz z orłem do góry nogami - za 90 zł.

Coraz częściej zbieracze interesują się też aluminiowym bilonem z czasu PRL. Rosną ceny takich monet. By jednak aluminiowy pieniążek był dużo wart, musi być w idealnym stanie i jak najstarszy. W internecie pojawiają się oferty sprzedaży złotówki z aluminium nawet za 800 zł.

Pamiętajmy jednak, że cenne dla kolekcjonerów monety destrukty, to te, których uszkodzenia powstały na etapie produkcji, a nie później, wskutek zużycia. No i przestrzegamy przed własnoręcznym wytwarzaniem destruktów. Znawcy to zauważą, a próba sprzedaży takiego okazu jest karalna jako oszustwo i jako podrabianie pieniędzy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz dokładnie to dwa złote w portfelu? Ta moneta może być warta fortunę! Ważny jest ten szczegół - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki