Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasta partnerskie Łodzi. Jak wygląda współpraca między miastami?

Agnieszka Magnuszewska
Tianjin to szóste co do wielkości miasto Chin
Tianjin to szóste co do wielkości miasto Chin Fot. 123 RF
Łódź ma 18 miast partnerskich, a kolejne chciałyby współpracę nawiązać. Być może grono partnerów uda się powiększyć o Turyn. W tym roku łodzianie będą mieli okazję lepiej poznać kulturę chińską oraz rzemiosło i kuchnię niemiecką. Okazją do tego będzie 20-lecie partnerstwa z Tinajin, 40-lecie z Chemnitz i kolejny rok współpracy ze Stuttgartem.

Lepiej kulturę chińską łodzianie mogli poznać 27 lutego gdy w Muzeum Miasta Łodzi świętowano Dzień Chiński. Kolejna okazja trafi się pod koniec września, gdy Łódź odwiedzi delegacja z Tianjin, szóstego co do wielkości miasta Chin. Najpierw jednak łódzcy urzędnicy i przedsiębiorcy złożą wizytę Chińczykom. Przygotowania do niej trwają już od ubiegłego roku.

- W połowie września 2013 r. Łódź odwiedzili przedstawiciele komisji handlowej magistratu w Tianjin oraz inwestorzy zainteresowani możliwością rozwoju wymiany handlowej - mówi Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. - Podczas spotkania z prezydent Hanną Zdanowską rozmawiali o obchodach 20-lecia współpracy pomiędzy miastami.

Wstępnie planowano wizytę w Tianjin na maj, ale ostatecznie zdecydowano się na wrzesień, bo daje to możliwość połączenia jej z misją gospodarczą. - Na początku września możemy wziąć udział w forum ekonomicznym miast partnerskich w Tianjin. Chcielibyśmy też podczas naszej wizyty zorganizować pokaz filmów offowych - mówi Monika Karolczak.

Delegacja z Tinajin ma złożyć rewizytę pod koniec września. Wówczas magistrat wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim zamierza zorganizować forum polsko-chińskie i zaprosić do udziału w nim innych partnerów z Chin. W ubiegłym roku Łódź podpisała list intencyjny o współpracy z Kantonem oraz z Chengdu. - Chcemy włączyć w to przedsięwzięcie firmę Hatrans, która realizuje połączenia między Chengdu a Łodzią - mówi Monika Karolczak.

Zwłaszcza, że w połowie kwietnia ma wyruszyć pierwszy towarowy pociąg z Łodzi do Chengdu i zawieźć do Chin m.in. maszynki do golenia produkowane w Łodzi.

W tym roku wypada również 20-lecie współpracy Łodzi z Tel Awiwem, ale jego obchody bardziej skupią się wokół 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto. Na jej obchodach stawi się tradycyjnie delegacja z niemieckiego Chemnitz, z którym to Łódź obchodzi w tym roku 40-lecie partnerstwa. W związku tym jubileuszem atrakcji nie zabraknie.

Czytaj dalej na drugiej stronie...
- Wstępnie nie planowaliśmy żadnych działań w tym zakresie, bo odnosiliśmy się do odnowienia umowy partnerskiej z Chemnitz z 2003 r. Jednak nasi partnerzy odnieśli się do 1974 r., gdy potwierdzone zostały partnerskie stosunki z Łodzią - wyjaśnia Monika Karolczak.

Podczas tego weekendu niemiecka delegacja odwiedzi Łódź, by w trakcie wizyty roboczej omówić wydarzenia związane z obchodami jubileuszu. Jedno z nich to wystawa biżuterii ze skamieniałego drewna, którą łodzianie prawdopodobnie będą mogli oglądać podczas Nocy Muzeów w połowie maja. - Wystawa byłaby do obejrzenia przez miesiąc w Centralnym Muzeum Włókiennictwa - mówi Monika Karolczak.

Być może uda się również zorganizować na urodziny Łodzi (29 lipca) występ na ulicy Piotrkowskiej międzynarodowego chóru złożonego z mieszkańców Łodzi, Chemnitz i czeskiego Chomutova.

Łódź już prezentowała się w Chemnitz w tym miesiącu. Otwierała XV Festiwal Teatrów Szkolnych w Chemnitz w dniach 22 - 25 marca. - Młodzież z 43 Gimnazjum w Łodzi przedstawiła spektakl ,,Momo und die Zeitdiebe", który otrzymał owacje na stojąco - zaznacza Karolczak.

Niemiecką kulturę a przede wszystkim kuchnię łodzianie będą mogli również poznać w czerwcu, gdy Łódź ponownie odwiedzi delegacja ze Stuttgartu. To z tym miastem Łódź świętowała w ubiegłym roku 25-lecie współpracy. - Jej pokłosiem będzie stworzenie małej winnicy w łódzkim Ogrodzie Botanicznym - mówi Monika Karolczka. - Zasadzone tam zostaną winorośle z jednej ze stuttgardzkich winnic, najpierw jednak trzeba odpowiednio przygotować glebę.

Winnice przyjadą do Łodzi z gospodarstwa winnego Christeli Currle, które w ubiegłym roku odwiedziła łódzka delegacja. Winnica zarządzana jest już przez trzecie pokolenie i specjalizuje się w winach musujących. Zlokalizowana jest ona w pobliżu góry Württemberg z kaplicą grobową na szczycie. To w niej pochowana jest Katarzyna Pavlovna Romanowa, wielka księżna Rosji i królowa Wirtembergii.

- Przy okazji zakładania winnicy zorganizujemy degustację kuchni niemieckiej - zapowiada Monika Karolczak. - Natomiast w październiku Łódź odwiedzą dziennikarze oraz przedstawiciele Convention Bureau ze Stuttgartu.

Łódź ma szansę na poszerzenie kręgu miast partnerskich. Współpracą zainteresowany jest Turyn. - Podczas ostatniej wizyty na targach w Cannes pani prezydent rozmawiała z burmistrzem Turynu i okazało się, że Łódź ma dużo wspólnych obszarów z tym włoskim miastem, które mogą zaowocować współpracą - zaznacza Monika Karolczak. - Co ważne, Urząd Marszałkowski w Łodzi ma podpisaną umowę o współpracy z Piemontem, którego stolicą jest Turyn.

Ale partnerstwo to nie tylko umowy, ale przede wszystkim ludzie. W tym przypadku od kontaktów z innymi miastami wiele zależy od konsulów honorowych w Łodzi. - Wiele działań jest podejmowanych z ich inicjatywy. Takim pozytywnym przykładem jest Alicja Bień, konsul honorowa Francji - podkreśla Monika Karolczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki