Microsoft będzie miał pozytywny bilans w zużyciu wody, będzie jej uzupełniać więcej niż używa

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
materiały prasowe
Udostępnij:
Brak wody na świecie staje się przekleństwem. Dlatego Microsoft zrobi wszystko, by jego bilans zużycia wody był pozytywny.

Amerykański gigant technologiczny Microsoft rzuca wyzwanie: do roku 2030 chce w swoich działaniach doprowadzić bilans zużycia wody na plus.

Jak to zrobi? Zmniejszając intensywność zużycia wody – lub zużycie wody na megawat energii wykorzystywanej w swej działalności – oraz uzupełniając zasoby wodne w regionach, w których prowadzi działalność.

Dziś, według ONZ, ponad dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej. A zmiany klimatyczne tylko pogłębiają ten niedobór. Szacuje, że co czwarta osoba może znaleźć się w kraju dotkniętym chronicznym niedoborem słodkiej wody do roku 2050.

Dlatego do 2030 roku Microsoft chce mieć pozytywny bilans w zużyciu wody, co oznacza, że będzie uzupełniać więcej wody niż jej używa.

Będzie to polegało na umieszczaniu w zbiornikach “zestresowanych” więcej wody niż wynosi globalne zużycie wody przez firmę ze wszystkich zbiorników.

Strategia uzupełniania wody będzie obejmowała inwestycje w takie projekty jak odtwarzanie terenów podmokłych i usuwanie nieprzepuszczalnych powierzchni (np. asfalt,) które pomogą uzupełnić wodę z powrotem do zbiorników, które jej najbardziej potrzebują.

Wysiłki skupią się na uzupełnianiu wody w 40 silnie obciążonych zbiornikach, w których obszarze Microsoft prowadzi działalność.

Większość słodkiej wody na świecie jest podzielona na ponad 16 tys. zbiorników, z których każdy został oceniony przez World Resources Institute, światową organizację badawczą non-profit, która koncentruje się na zasobach naturalnych.

Zbiornik uznawany jest za „wysoce zestresowany”, jeśli ilość pobieranej wody przekracza 40 proc. zasobów odnawialnych. Na świecie jest 4 717 zbiorników, które należą do tej kategorii.

Wszystkie prace będą opierać się na bieżących inwestycjach Microsoftu i przyczynią się do redukcji zużycia i uzupełniania wody.

Obejmuje to standard projektowania zrównoważonego rozwoju w Microsoft, który wymaga oszczędzania wody we wszystkich lokalizacjach na całym świecie. Obejmują one m. in.:

Nowy kampus w Dolinie Krzemowej, otwarty jeszcze w tym roku w Kalifornii, wyposażony jest w system zbierania wody deszczowej i oczyszczalnię ścieków, dzięki czemu 100 proc. wody niezdatnej do picia pochodzi z miejscowych źródeł pochodzących z recyklingu.

Zintegrowany system gospodarki wodnej będzie zarządzał i ponownie wykorzystywał wodę deszczową i ścieki. Dzięki recyklingowi wody kampus zaoszczędzi 4,3 mln galonów wody pitnej rocznie.

Nowy kampus Herzliya w Izraelu ma wodooszczędne instalacje wodociągowe, które zwiększają oszczędność wody o 35 proc. Ponadto, 100 proc. wody zebranej z klimatyzatorów wykorzysta się do podlewania roślin na miejscu.

W Indiach, najnowszy budynek Microsoftu na terenie kampusu w Hajdarabadzie będzie wspierał 100 proc. oczyszczania i powtórnego wykorzystania ścieków na miejscu do kształtowania krajobrazu, spłukiwania i wieży chłodniczej.

W siedzibie głównej firmy w Puget Sound, wszystkie nowe budynki biurowe będą ponownie wykorzystywać zebraną wodę deszczową w urządzeniach spłukujących i systemach niskoprzepływowych, co według prognoz pozwoli zaoszczędzić ponad 5,8 mln galonów rocznie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wybrano polską grę roku

Wideo

Materiał oryginalny: Microsoft będzie miał pozytywny bilans w zużyciu wody, będzie jej uzupełniać więcej niż używa - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie