reklama

Miejska Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019 - laureaci nagród

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zaktualizowano 
W Muzeum Miasta Łodzi odbyła się miejska Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/2019. Podczas uroczystości wręczono nagrody prezydent Łodzi.

A oto lista laureatów nagród prezydent Łodzi:

1. Piotr Firkowski - Pasjonat, dla którego edukacja związana z historią i prawdą na temat niemieckich obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej jest misją. Organizuje spotkania ze społecznościami szkolnymi, podczas których przedstawia wspomnienia swojego ojca Mirosława Firkowskiego – więźnia obozu w Oświęcimiu, prezentuje historyczną dokumentację, wykonuje utwory patriotyczne. Dzięki spotkaniom unaocznia młodym ludziom tragedie ludzkie i grozę wojny. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – dziedzictwo historyczne.

2. Krzysztof Sitkowski - Tancerz, choreograf, pedagog, kierownik artystyczny zespołu tańca ludowego Harnam, z którym związany był przez 46 lat, od 1959 roku. Angażował się nie tylko w działalność artystyczną, ale podejmował także wiele różnorodnych inicjatyw związanych z wychowaniem i integracją, np. utworzenie i działalność studia terapeutycznego dla dzieci. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – taniec.

3. Andrzej Fogiel - Aktor obecny nieprzerwanie od 55 lat na łódzkiej i krajowej scenie artystycznej. W dorobku ma ponad 60 ról teatralnych, kilkadziesiąt ról telewizyjnych i filmowych: głównych postaci, postaci charakterystycznych i ról epizodycznych, w tym niezapomniane kreacje Sancho Pansy w Człowieku z La Manchy, czy Momo, emerytowanego śpiewaka (w spektaklu Być jak Callas, w reż. Tomasza Koniny w Teatrze Muzycznym w Łodzi). Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna – teatr.

4. Wojciech Augustyniak - Animator kultury. Twórca i koordynator cenionych projektów kulturalnych, m.in. Letniego Festiwalu Filmowego Polówka (od 2008 r.), Szkoły Teledysków, Tender Metropolis i wielu innych. W latach 2007-2012 prowadził kino Cytryna w Łodzi. Jego działalność od wielu lat kształtuje i wzbogaca ofertę kulturalną Łodzi. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – film.

5. ks. Józef Stanisław Łągwa SJ - Organizator Międzynarodowego Festiwalu „Słowo i muzyka u Jezuitów”, twórczego spotkania artystów i publiczności, dzięki któremu od wielu lat niezliczone rzesze słuchaczy mają okazję obcować ze sztuką muzyczną na najwyższym poziomie. W latach 1998-2005 prowadził intensywne prace na rzecz ratowania zabytkowego kościoła przy ul. Sienkiewicza 60. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – muzyka, ochrona dziedzictwa kultury.

6. Paweł Augustyniak - Fotograf. Odkrywa nieznane oblicza miasta. Starając się znaleźć i pokazać bogatą historię Łodzi poprzez fotograficzne ujęcia secesyjnych kamienic, zapomnianych podwórek, opuszczonych obiektów przemysłowych, prezentuje także jej współczesność: odrestaurowane miejskie zabytki, nowoczesne budowle, place, skwery i parki. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna – fotografia.

7. Parafia Ewangelicko-Augsburgska św. Mateusza w Łodzi - Widoczna w życiu kulturalnym Łodzi za sprawą organizowanych koncertów, spotkań i wydarzeń kulturalnych odbywających się w Kościele św. Mateusza. Pierwszy koncert organowy odbył się w 1951 r. Współpracuje także przy organizacji innych ważnych wydarzeń kulturalnych: Festiwalu Łódź 4 Łodzi Kultur, Rubinstein Piano Festival czy Tansman Festival. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury.

8. Tomasz Rodowicz - Dyrektor artystyczny Teatru Chorea. Od 8 lat jest również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy oraz Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Perspektywy. Lider licznych projektów artystyczno-edukacyjnych, prowadzonych w Łodzi i na całym świecie. Twórca podręcznika treningu aktorskiego pt. „Trening fizyczny aktora – od działań indywidualnych do zespołu”. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – teatr.

9. Paweł Edelman - Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim oraz Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jeden z najbardziej znanych polskich autorów zdjęć filmowych. Zdobywca Cesara i Europejskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego. Stały współpracownik Władysława Pasikowskiego. Autor zdjęć do filmów Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Katyń”, „Powidoki”. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna – film.

10. Anna Grzeszczak-Hutek - Aktorka, pedagog, społecznik. Absolwentka łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. W pierwszym sezonie pracy scenicznej otrzymała nagrodę łódzkich krytyków za najlepszy debiut aktorski w Łodzi – za rolę Młodej w „Klątwie” Wyspiańskiego. Występowała w Teatrze im. Stefana Jaracza i w Teatrze Nowym. Współpracuje z Ośrodkiem Kultury Górna. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury.

11. Janusz Maria Tylman - Operator, realizator filmowy, autor kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i oświatowych. Od wielu lat związany z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Organizator kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych z zakresu sztuki fotografii i sztuk wizualnych. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – film, fotografia.

12. Anna Bobrowska-Ekiert - Absolwentka Wydziału Ubioru PWSSP (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi). Pracowała jako asystent scenografa w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, gdzie realizowała swoje pierwsze samodzielne scenografie. Autorka scenografii i kostiumów do kilkudziesięciu spektakli w Teatrze Muzycznym w Łodzi, Teatrze Telewizji, wielu programów muzycznych oraz teledysków. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna – teatr.

13. Ryszard W. Kluszczyński - Profesor dr hab. nauk humanistycznych, kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej oraz Zakładu Mediów Elektronicznych w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ, wykładowca ASP w Łodzi. Na co dzień zajmuje się m.in. sztuką nowych mediów w wymiarze teoretycznym i historycznym, filmem eksperymentalnym i sztuką wideo. Kurator wielu projektów z zakresu sztuki współczesnej. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – sztuka współczesna.

14. Urszula Małgorzata Issaieff - Animatorka kultury, nadzoruje prace pracowni plastycznej w Bałuckim Ośrodku Kultury, koordynuje organizację konkursów plastycznych. Prowadzi powołaną przez siebie grupę plastyczną seniorów Maestro+ oraz zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą według autorskiego programu rozwijającego postawy twórcze. Realizuje autorskie happeningi i akcje plastyczne. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury - plastyka.

15. Dominika Patrycja Walicka - Pedagog, animator kultury. Laureatka tytułu „Wychowawca roku” w 2013 roku oraz tytułu „Nauczyciel-innowator” w 2015 r. Stworzyła autorski program wiedzy o kulturze „Ze sztuką na Ty” i jest jego realizatorem. Prowadzi koło teatralne Pigwa. Publikuje artykuły w „Przeglądzie edukacyjnym”. W sposób szczególny angażuje się w działania swojej szkoły z zakresu edukacji kulturowej, edukacji artystycznej i edukacji dzieci i młodzieży do postaw twórczych oraz uczestnictwa w kulturze. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury.

16. Sławomir Sulej - Aktor teatralny i filmowy. Pracował na scenach Legnicy, Jeleniej Góry, Częstochowy, Kalisza. Od wielu lat związany z Teatrem Nowym w Łodzi. Na koncie ma ponad sto ról teatralnych i filmowych. W 2018 roku obchodzi 40-lecie pracy scenicznej. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna – teatr.

17. Fundacja FKA - Organizator Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja - innowacyjnego wydarzenia filmowego skierowanego do miłośników kina, jedynego w Europie, którego osią tematyczną jest działalność krytyków filmowych. Celem Festiwalu i jego największym osiągnięciem jest stała edukacja filmowa i popularyzowanie wśród młodzieży tematyki związanej ze sztuką krytyki filmowej. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – film.

18. Anna Kuligowska-Korzeniewska - Prof. zw. dr hab. Specjalizuje się w historii teatru. Wieloletnia kierownik Katedry dramatu i teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatorka wielu rocznicowych obchodów i konferencji naukowych. Prezes Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej, członek Rady Instytutu Teatralnego im. Zb. Raszewskiego. Autorka wieloletnich badań poświęconych łódzkim teatrom i ich historii, stanowiących ogromnie cenną dokumentację dziedzictwa kulturalnego naszego miasta. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – teatr.

19. Marcin Brzozowski - Aktor, reżyser, scenograf, twórca teatru autorskiego. Twórca i dyrektor artystyczny Teatru Szwalnia. Profesor nadzwyczajny, wykładowca Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wdraża nowatorskie praktyki edukacyjne. Inicjator i współrealizator szeregu projektów kulturalno-teatralnych w Teatrze Szwalnia, mi.n.: Szwalnia.DOK, Festiwal Teatrów Alternatywnych Spotkania, MonoFest, Szwalnia kultury. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury – teatr.

20. Piotr Rogucki - Wokalista, frontman zespołu Coma, jeden z najbardziej znanych artystów rockowych w Polsce. Aktor. Wielokrotnie nagradzany na przeglądach i w konkursach wokalnych. W 2018 współprowadzący „Klubu Proza©” - cyklu spotkań popularyzujących literaturę i czytelnictwo. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna - muzyka.

21. Sława Lisiecka - Filolog, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej. W 2012 roku otrzymała nagrodę Fundacji Kunststiftung Nordrhein-Westfalen dla najlepszego polskiego tłumacza literatury niemieckojęzycznej. Od 2011 roku prowadzi wydawnictwo „Od Do”. W 2018 r. nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia za przekład książki Chodzenie. Amras Thomasa Berhnarda, którą otrzymała 31 sierpnia 2018 r. Nagroda w dziedzinie upowszechnianie kultury - literatura.

22. Jacek Bieleński - Ikona undergroundowej Łodzi, artystyczny fenomen miasta i żywa łódzka legenda. Poeta, tekściarz, kompozytor, prozaik, scenarzysta filmowy i aktor. Muzyk i wokalista, którego występy uderzają oryginalnością i siłą przekazu. Bieleński uwielbia wchodzić w dialog z publicznością, bawić się formą i komentować aktualne wydarzenia oraz nastroje społeczne. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna - muzyka.

23. Monika Kuszyńska - Piosenkarka i autorka tekstów. W latach 2000-2010 wokalistka zespołu Varius Manx. Reprezentantka Polski w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji. Ambasadorka Łodzi i osobowość polskiej sceny muzycznej. Nagroda w dziedzinie twórczość artystyczna - muzyka.

Nagrodę Mecenas Łódzkiej Kultury za wspieranie łódzkiej kultury, działalność charytatywną oraz wrażliwość na potrzeby społeczne otrzymali:

1. prezes Radosław Łuczak - Łódzka Spółka Infrastrukturalna m.in. za kompleksową naprawę i renowację zabytkowego fotoplastykonu.

3. prezes zarządu Andrzej Kwiecień - Stowarzyszenie Kupców Rynek-Pionier za wspieranie oraz organizację imprez edukacyjnych i kulturalnych oraz akcji społecznych aktywizujących mieszkańców osiedla Chojny-Dąbrowa.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łódzianin

Nagroda Mecenas Łódzkiej Kultury- nie dla prezes Łódzkiej Spółki... , a dla Łódzkiej Spółki... ,
nie dla prezesa Stowarzyszenia Kupców a dla Stowarzyszenia Kupców .
Spece od przyznawania nagród , tak Spółka jak Stowarzyszenie nie są własnością panów prezesów ,
ŁSI- spółka miasta , Stowarzyszenie Kupców- jak sama nazwa wskazuje. Przykładowo , czy prezes ŁSI wyłożył choć jedną własna złotówkę na renowację fotoplastykonu .

Trollo

Kupuje glosy gdzie się da

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3