MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejski program in vitro w Łodzi zakończył działalność. Zastąpił go program rządowy z lepszą refundacją

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Miejski program in vitro w Łodzi dobiegł końca
Miejski program in vitro w Łodzi dobiegł końca Krzysztof Szymczak
Miejski program dofinansowania in vitro zakończył się. W ciągu ośmiu lat na świat przyszło co najmniej 530 dzieci. Ale część jeszcze czeka na poród.

Po ośmiu latach zakończył się miejski program dofinansowania procedur in vitro w Łodzi. Program realizowany był w dwóch edycjach: 2016-2020 oraz 2020-2024. Wprowadzony został w odpowiedzi na zawieszenie wcześniejszego programu rządowego. Łódź swój program wprowadziła w bardzo szybkim tempie, wkrótce podobne programy wdrożyło u siebie 18 kolejnych samorządów w Polsce.

Miasto przeznaczyło na dofinansowanie 8 mln zł, po milion rocznie. Co roku mogło z niego skorzystać po 200 par, każda mogła otrzymać po 5 tys. zł dofinansowania do zabiegu. To około połowy kosztów in vitro. Pozostałe koszty pary musiały ponieść same.

W sumie od połowy 2016 w ramach programu urodziło się co najmniej 530 dzieci - nie wszystkie dane o narodzinach spływają bowiem regularnie. Do tego kolejne dzieci... jeszcze są w drodze. Dlatego ostateczna liczba urodzonych z łódzkiego programu dzieci będzie większa. W ciągu programu urodziło się 20 par bliźniąt, skuteczność wzrosła z 46,6 proc. w pierwszej edycji do 51,1 proc. w edycji drugiej.

Kolejna edycja programu nie jest już potrzebna - 1 czerwca znów dostępny jest program rządowy. w Łódzkiem realizują go trzy kliniki: Gameta Rzgów, oraz Klinika Bocian i Salve Medica z Łodzi. Ten program jest bardziej atrakcyjny dla par - po zakwalifikowaniu się cała procedura in vitro jest już bezpłatna.

Program rządowy ma trwać do roku 2028. W ubiegłym tygodniu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaznaczyła, że jeśli rządowy program byłby zawieszony, mieszkańcy Łódzkiego zmagający się z niepłodnością nie powinni się martwić. - Zawsze będziemy mogli wrócić do programu łódzkiego - wyjaśniła.

od 7 lat
Wideo

Niebezpieczne komary w Europie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki