MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne dla uchodźców z Ukrainy? Jest wniosek w tej sprawie do prezydent Łodzi

Marcin Darda
Marcin Darda
W Łodzi zawiązała się koalicja, która wnioskuje do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO) o przydzielenie lokali z zasobu mieszkaniowego miasta. "Potrzebne będą mniej prowizoryczne miejsca zamieszkania niż pokoje hotelowe i centra recepcyjne" - napisano we wniosku.CZYTAJ DALE NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
W Łodzi zawiązała się koalicja, która wnioskuje do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO) o przydzielenie lokali z zasobu mieszkaniowego miasta. "Potrzebne będą mniej prowizoryczne miejsca zamieszkania niż pokoje hotelowe i centra recepcyjne" - napisano we wniosku.CZYTAJ DALE NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
W Łodzi zawiązała się koalicja, która wnioskuje do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (PO) o przydzielenie lokali z zasobu mieszkaniowego miasta. "Potrzebne będą mniej prowizoryczne miejsca zamieszkania niż pokoje hotelowe i centra recepcyjne" - napisano we wniosku.

O tym, że nieużytkowane mieszkania komunalne w Łodzi można by wyremontować i przeznaczyć dla uchodźców z Ukrainy, trawionej przez rosyjską inwazję, jako pierwsza zasugerowała Marta Grzeszczyk niezrzeszona radna Rady Miejskiej. Takich pustostanów jest w Łodzi ponad 9 tys. Ale już w poniedziałek (7 marca) do prezydent Łodzi trafił oficjalny wniosek w sprawie ulokowania uchodźców, właśnie w miejskich lokalach komunalnych. Podpisała go posłanka Hanna Gill-Piątek (PL 2050) i sześcioro radnych opozycji: Marta Grzeszczyk, Bartłomiej Dyba-Bojarski (niezrzeszony, członek PL 2050) i cały klub Niezależnych Socjaldemokratów: Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Sylwester Pawłowski, Maciej Rakowski i Władysław Skwarka.

W tekście czytamy, iż w 2021 r. posłanka Gill-Piątek z UMŁ uzyskała informację, iż nadzorujący zasób mieszkaniowy Łodzi Zarząd Lokali Miejskich ma "do dyspozycji ponad 1800 lokali mieszkalnych przeznaczonych do ponownego zamieszkania".

"Liczba ta mogła się zmienić od tamtego czasu, jednak zapewne pozostają w dyspozycji miasta lokale, które mogłyby posłużyć uchodźcom. Dlatego zwracamy się do Pani Prezydent o podjęcie jak najszybszych działań mających na celu przeznaczenie wolnych miejskich lokali mieszkalnych oraz wolnych lokali usługowych, możliwych do zaadaptowania, dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Jeśli wojna w Ukrainie będzie trwać, potrzebne będą mniej prowizoryczne miejsca zamieszkania niż pokoje hotelowe i centra recepcyjne."

Wnioskodawcy apelują do prezydent Łodzi o:

  • jak najszybszą weryfikację, ile pustych lokali jest aktualnie dostępnych w zasobie,
  • weryfikację ich stanu technicznego
  • przygotowanie list lokali, które mogłyby być przekazane do mieszkania niezwłocznie lub po nieznacznych remontach
  • przygotowanie listy lokali które wymagają większych nakładów i prac remontowych,
  • przygotowanie podstawy prawnej, by możliwe było udostępnienie lokali uchodźcom z Ukrainy.

Oficjalnej odpowiedzi, co oczywiste, jeszcze nie ma. Natomiast prezydent Zdanowska odniosła się do wniosku posłanki i radnych podczas konferencji prasowej.

- Nie mamy wolnych mieszkań komunalnych – oznajmiła prezydent Łodzi. - Jest duża pula wolnych, ale są one w bardzo złej kondycji.

Jak dodała prezydent Zdanowska "mieszkania są rewitalizowane i przekazywane osobom, które na nie oczekują". Miasto Łódź czeka także na zmianę ustawy o COVID-19, bo - jak się wyraziła prezydent - "zablokowała skutecznie możliwość eksmisji z tych lokali, nawet jeśli jakieś osoby nie przebywają w nim tylko podnajmują je innym". Plan na 2022 r. to wyremontowanie 380 mieszkań komunalnych.

Na mieszkania komunalne oczekuje obecnie 2,8 tys. wnioskodawców z Łodzi, blisko połowa po pozytywnej opinii komisji gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej czy rekomendacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Liczba uchodźców z Ukrainy rośnie z dnia na dzień, szacunki Straży Granicznej z niedzieli (6 marca) mówiły o 1 mln 67 tys. w całej Polsce, w Łodzi i regionie mówi się o "kilkudziesięciu tysiącach".
współpraca: Matylda Witkowska.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki