Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo rozwoju i technologii sprzyja rozwojowi polskich startupów

red.
Polska włączyła się w inicjatywę Europejskiego Sojuszu Narodów Startupów (ESNA - Europe Startup Nations Alliance). To kolejny dowód na to, jak dużą wagę nasz kraj przykłada do stwarzania warunków sprzyjających innowacyjności.

Cóż to właściwie jest startup? Upraszczając definicję, to forma organizacji tymczasowej lub przedsiębiorstwa, która ma na celu szybkie i skuteczne wprowadzenie przełomowego produktu na rynek, tym samym odnosząc sukces w bardzo krótkim czasie od powstania. Nie da się ukryć, że startup najczęściej decydują się założyć młodzi przedsiębiorcy z kreatywnym pomysłem na dochodowy biznes. Właśnie w ten sposób rodziła się potęga dzisiejszych gigantów: Google’a, Facebooka, Amazona.

Europejski Sojusz Narodów Startupów

Z myślą o przedsiębiorcach z wizją powstał Europejski Sojusz Narodów Startupów - międzynarodowe stowarzyszenie, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na temat rynku startupów i scaleupów (następny etap, czyli projekt szybkiego rozwoju działającego już biznesu i wzniesienia go na wyższy poziom) w krajach członkowskich, a także wsparcie krajów w promowaniu startupów i polityki rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Polska przystępując do tego przedsięwzięcia stwarza twórcom startupów warunki do pozyskiwania informacji, współpracy na poziomie unijnym, a także transferu technologii. I jeszcze raz może się okazać, iż we współdziałaniu z innymi podmiotami łatwiej jest osiągnąć cel niż w pojedynkę.

ESNA gromadzi obecnie piętnaście państw. Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, współpraca z partnerami z innych krajów UE, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk to szansa na pozyskanie nowej wiedzy i uzupełnienie istniejących rozwiązań.

- Polska od wielu lat przykłada dużą wagę do tworzenia warunków sprzyjających rozwojowi startupów - zaznacza Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. - Potencjał polskich startupów jest duży, a ich rynek sukcesywnie się rozwija. Właśnie w startupach widzimy szanse na zwiększenie innowacyjności i w konsekwencji, produktywności naszej gospodarki.

W Polsce funkcjonują już instrumenty wsparcia młodych, innowacyjnych firm praktycznie na każdym etapie ich rozwoju, począwszy od fazy inkubacji i akceleracji, przez rozwój, po ekspansję międzynarodową.

- Dzięki udziałowi w pracach ESNA uzyskamy dostęp do aktualnej, unikalnej wiedzy na temat rozwoju przedsiębiorczości technologicznej, którą będziemy mogli wykorzystać w kształtowaniu krajowej polityki i instrumentów wsparcia w tym zakresie. Wierzę, że działalność ESNA przyniesie Polsce wymierne efekty - dodaje wiceminister Kamila Król.

Minister rozwoju i technologii wyznaczył Fundację Startup Poland - organizację pozarządową, której celem jest rozwój startupów i polskiej przedsiębiorczości technologicznej - do reprezentowania Polski w pracach ESNA. Fundacja, działając we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, będzie głosem polskich startupów i polskiego ekosystemu startupów w europejskim stowarzyszeniu.

Po pomoc do funduszy

Pomocne w realizacji projektów są rozmaite fundusze. Jeden z najnowszych przykładów to polski startup Codejet, który stworzył technologię optymalizującą pracę programistów developerów. Spółka zdobyła kilka miesięcy temu ponad milion złotych finansowania od Terra Seed, a następnie opracowała i wprowadziła na rynek swoją technologię. Na czym ona polega? W świecie programistów tzw. front-end developerzy odpowiedzialni są za tworzenie widocznego interfejsu stron internetowych i aplikacji. W pracy zmuszeni są spędzać mnóstwo czasu na monotonnym przekształcaniu elementów wizualnych na cyfrowy kod. Technologia Codejet pozwala znaczną część tego procesu zautomatyzować. Ukontentowana sukcesem firma planuje pozyskać kolejną rundę finansowania i rozpocząć zdecydowaną ekspansję na rynkach w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Kolejny fundusz, Spinaker, zainwestował w startup firmy Senlima, która zaproponowała rozwiązanie „Bez Barier” ułatwiające korzystanie z licznych obecnie aplikacji miejskich osobom z ograniczeniami, jak osoby niepełnosprawne czy osoby starsze. Twórcy projektu zwrócili uwagę na kwestię oczywistą: dla tych osób korzystanie z aplikacji umożliwiających np. zakup biletów komunikacji miejskiej i sprawdzenie rozkładu jazdy, opłatę za parkowanie, czy odczytanie komunikatów o utrudnieniach w poruszaniu się po mieście bywa kłopotem i dyskomfortem na tyle dużym, że rezygnują z używania tego typu rozwiązań lub szukają pomocy u innych osób. Oferowany przez spółkę moduł cyfrowy umożliwi dostosowanie sposobu wyświetlania i przekazywania treści aplikacji w sposób dużo bardziej przystępny. Proste? A przecież jakież potrzebne.

To przykłady z ostatnich tygodni. Lecz polskich startupów, które odniosły sukces w ostatnich latach jest co niemiara. Wystarczy wymienić takie, jak Telemedi - platforma telemedyczna, oferująca płatne porady lekarzy rodzinnych i specjalistów 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu; Booksy - dziś najpopularniejsza platforma z możliwością rezerwacji wizyt online w branży wellness & spa; ZnanyLekarz - platforma do bezpłatnych rezerwacji wizyt medycznych z możliwością wystawiania recenzji poszczególnym specjalistom; czy Brainly - platforma edukacyjna, która wspiera naukę zdalną i możliwość wymiany informacji pomiędzy uczniami (peer-to-peer) i nauczycielami. Nie mówiąc o serwisie Allegro, z którego korzysta 20 mln użytkowników miesięcznie!

Europejska Agencja Kosmiczna

Warto przy tej okazji przypomnieć, że Polska jest również członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA), bo i stamtąd również można pozyskać fundusze na startupy. W tym roku chociażby ruszyła pierwsza polska edycja akceleratora ESA Business Incubation Centre. Do programu może przystąpić zarejestrowana już firma, której pomysł na produkt lub usługę (lub gotowy projekt) związany jest z kosmosem - przy czym to szeroko pojęta kategoria, mogą być to zarówno technologie które wspierają przemysł kosmiczny, jak i te wykorzystujące stworzone przez niego rozwiązania (choćby zdjęcia satelitarne, czy wykorzystywane przez ten przemysł materiały). To najważniejszy czynnik oceny projektu - drugim z nich jest potencjał jego komercjalizacji.

Startup, który weźmie udział w programie realizowanym poprzez centra inkubacji w Warszawie i w Rzeszowie może m.in. uzyskać wsparcie w wysokości do 50 tys. euro na rozwój produktu i zabezpieczenie prawne własności intelektualnej, 80 godzin wsparcia technologicznego, do 10 godzin wsparcia prawnego, wsparcie administracyjne i finansowe. Polski program ma inkubować 35 start-upów na przestrzeni pięciu lat. Co ważne, projekt jest otwarty dla wszystkich.

CZYTAJ WIĘCEJ: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia

Złota Setka Województwa Łódzkiego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest partnerem merytorycznym i honorowym patronem naszej nowej akcji - Złotej Setki Województwa Łódzkiego. Grupa Polska Press we współpracy z uznanym, globalnym dostawcą danych i analiz, istniejącym na rynku od dwustu lat, opracuje rankingi stu przedsiębiorstw działających w trzynastu województwach. Podstawowym kryterium rankingu będzie przychód netto ze sprzedaży osiągnięty w 2022 roku. Projekt zakończy się uroczystą galą finałową w październiku, podczas której z dumą nagrodzimy najlepsze firmy w regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki