Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowskie cztery kultury

Redakcja
Muzyka, teatr, film, street-art. W podwórkach i pałacu. Program tegorocznej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur jest niezwykle różnorodny. To, co łączy wszystkie propozycje, to ich znakomity poziom artystyczny i mistrzowskie wykonania. Początek czterodniowego festiwalu w czwartek, 18 czerwca.

W myśl hasła tegorocznej edycji: Podwórka kontra pałace, szlak festiwalowy wiedzie przez podwórka i place do pałacu przy Ogrodowej 15 oraz jego ogrodu, gdzie usłyszeć będzie można muzykę kameralną graną w europejskich salonach za czasów największego rozkwitu fortun łódzkich fabrykantów. Cykl rozpoczną pieśniami rosyjskimi Maciej Grzybowski i Liliana Zalesińska. Niezwykle rzadko zdarza się okazja podziwiania na jednej scenie takich osobowości muzycznych. Grzybowski to obdarzony niezwykłym talentem pianista i kameralista, którego debiut w bolońskiej Sali Mozarta okrzyknięto jednym z najistotniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat. Z kolei Zalesińska - mezzosopran - to ceniona na świecie interpretatorka pieśni, wykonawczyni muzyki współczesnej.

W piątek wystąpi uznawany za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia Meccore String Quartet z utworami Piotra Czajkowskiego i Claude`a Debussy’ego. Tego samego wieczoru romanse Aleksandra Wertyńskiego wykona Piotr Lempa – mieszkający w Anglii fenomenalny bas, regularnie goszczący na scenach znaczących oper świata.

Cykl zamknie niedzielny występ orkiestry Sinfonia Viva, która ma na koncie dwie złote i jedną platynową płytę i tournée po Europie z supergrupą YES. Nagrania Chopina w jej wykonaniu poleciały w kosmos na pokładzie wahadłowca Endeavour. Łódzka publiczność usłyszy „Eine kleine Nachtmusik” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Tańce Węgierskie” Johannesa Brahmsa czy „Serenadę” Piotra Czajkowskiego.

Nieco inne obszary muzyczne dały inspirację dla koncertu, który otworzy tegoroczną edycję festiwalu w czwartek o 20.00 na rynku Manufaktury. Wtedy to wystąpią Kayah i Transoriental Orchestra. Wokalistka wsparta wybitnymi instrumentalistami zabierze słuchaczy w podróż przez świat wielokulturowej muzyki żydowskiej.

Dopełnieniem muzycznego programu będą recital Ewy Błaszczyk, która zaprezentuje poetyckie utwory śpiewane po polsku, rosyjsku i niemiecku, koncert Pawła Szamburskiego w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego przy placu Wolności oraz występ Jozefa van Wissema, znakomitego lutnisty, który w Pasażu Róży zaprezentuje utwory z najnowszej płyty „It is time for you to return”.

Nieczęsto też gościmy w Łodzi teatry uliczne z tak bogatą tradycją jak hiszpański Carros de Foc, założony przez Miguela Angel Martin Bordera, wywodzącego się z rodziny słynnych fallero z Walencji. Grupa wraz z 11-metrową marionetką o imieniu Angel i towarzyszącymi jej postaciami wystąpią w monumentalnej, odnowionej scenerii EC-1 Wschód w sobotę o godzinie 16.00.

Od trzech lat Festiwal Łódź Czterech Kultur za arenę zdarzeń obiera ulice, place i podwórka. Tak będzie i w tym roku. W czwartek w Fabryce Sztuki odbędzie się premiera spektaklu „Tymienieckiego 3. Derby. Białoczerwoni!”. Przedstawienie teatru CHOREA to opowieść o dwóch łódzkich plemionach: o ich zmaganiach, frustracjach, etosie, dumie i wspólnocie. Z kolei trzeciego i czwartego dnia festiwalu za sprawą spektaklu „Rewolucji 17, wspomnienia Aurelii” (ul. Rewolucji 1905 r. 17) publiczność pozna historię polsko-niemiecko-żydowskiej robotniczej społeczności toczącej spokojny żywot, zorganizowany wokół pompy na podwórku. Przygotowania przedstawienia na zlecenie festiwalu podjął się, występujący w ubiegłym roku na fasadzie Grand Hotelu i przyjęty entuzjastycznie przez łódzką widownię, niemiecki teatr Grotest Maru i goście.

20 czerwca festiwalowa publiczność będzie miała szansę zobaczyć, jak w podwórku przy Rewolucji 1905 r. 29 powstaje słuchowisko „Lepka purpura łódzkich kwiatów”, które będzie w tym samym czasie transmitowane przez Radio Łódź. Kanwę opowieści stanowi Powstanie Łódzkie. Słuchowisko/widowisko reżyseruje Krzysztof Czeczot – wielokrotnie nagradzany twórca teatru radiowego, a wystąpią w nim m.in. Bronisław Wrocławski i Michał Staszczak.

W ramach programu Diamenty Łodzi, dzięki któremu powstał „Pasaż Róży” Joanny Rajkowskiej, miasto wzbogaci się o nową instalację. Na ściany szczytowych oficyn przy Traugutta 10 wprowadzili się już pierwsi „Sąsiedzi” Isaaca Cordala – uznanego hiszpańskiego rzeźbiarza i fotografa. Szare, ubrane w garnitury, samotne w za dużym świecie figurki przywołują na myśl postaci Franza Kafki.


Fot. Barbara Olszewska

Festiwal ma także propozycje dla miłośników kina społecznego – też w Pasażu Róży. Lynne Ramsay to szkocka reżyserka, scenarzystka i producentka, kontynuatorka prac mistrzów nowej fali i brytyjskiego kina zaangażowanego. Wyreżyserowała osiem filmów. Za najważniejsze z nich krytyka uznała „Musimy porozmawiać o Kevinie”, „Nazwij to snem” i Morvern Callar”. Właśnie te trzy filmy zostaną zaprezentowane w czasie festiwalu.

To tylko wybrane pozycje. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, liczba miejsc nieograniczona, ale w niektórych przypadkach obowiązuje rezerwacja miejsc siedzących, która wygasa na kwadrans przed wydarzeniem. Szczegóły programu i rezerwacji: www.4kultury.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki