Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi chcą zostać w Łodzi. Badania jakości życia

Jolanta Sobczyńska, (Ad.)
Władze Łodzi przedstawiły wyniki badania jakości życia w mieście.
Władze Łodzi przedstawiły wyniki badania jakości życia w mieście. Krzysztof Szymczak/archiwum
Młodzi ludzie, w wieku 18 - 25 lat, dobrze oceniają możliwości rozwoju w Łodzi i nie chcą wyjeżdżać z miasta. Starsi chętnie opuściliby Łódź, bo obawiają się biedy i bezrobocia. Władze Łodzi przedstawiły wyniki badań jakości życia w mieście i jakości działania instytucji miejskich.

Badanie na zlecenie urzędu miasta wykonywała Korporacja Badawcza Pretendent z Wrocławia. Badanie kosztowało 50 tys zł. Objęło 1171 dorosłych łodzian, mieszkańców wszystkich dzielnic. 45% przebadanych to mieszkańcy bloków, 45% mieszka w kamienicach, a 10% w domkach jednorodzinnych. Badani łodzianie przepytywani byli osobiście przez ankieterów.

Władze Łodzi chcą podobne badania przeprowadzać cyklicznie, raz w roku lub co dwa lata. Cykliczne badania tego typu robione są np. w Poznaniu.

Warunku życia w Łodzi oceniane są "na trójkę z plusem".
48% uważa, że żyje się przeciętnie, 23% - że raczej dobrze, 4% łodzian ocenia warunki życia w Łodzi na bardzo dobre. Najwyżej jakość życia oceniają ludzie zarabiający od 1400 do 3000 zł netto na osobę.
Na ogólną ocenę jakości życia wpływ ma wysoka ocena oferty edukacyjnej. Dobrze oceniana jest przez 50% badanych, kolejne 43% łodzian dobrze ocenia ofertę kulturalną i sportową miasta.
Najgorzej oceniamy kwestie bezrobocia, problemów z zakładaniem działalności gospodarczej oraz kwestie czystości i estetyki w mieście.

Ogólne zadowolenie łodzian:
51% mieszkańców jest zadowolona z warunków mieszkaniowych. 43 procent ocenia warunki mieszkaniowe źle i bardzo źle. Najgorzej oceniane są mieszkania pod zarządem miejskim, najlepiej - te we wspólnotach mieszkaniowych i spółdzielniach. W Śródmieści ludzie zwracają uwagę na brak remontów, brud i brak bezpieczeństwa. 33% łodzian nie chciałoby mieszkać w Śródmieściu. 50% dobrze ocenia jakość życia, bo jest zdrowa.
78% procent mieszkańców nie słyszało o tym, żeby miasto w jakikolwiek sposób wspomagało ludzi chcących założyć własną działalność gospodarczą.

Transport i komunikacja:
45% bardzo źle ocenia stan dróg, 35% raczej źle. Łodzianie oczekują poprawy częstotliwości kursowania MPK oraz poprawy punktualności miejskiego przewoźnika. Chcieliby też, żeby bilety MPK był tańsze.

Usługi wodno-kanalizacyjne i gospodarka odpadami:
Z badania jakości życia w Łodzi wynika, że mieszkańcy bardzo źle oceniają czystość w miejscach publicznych. Negatywnie oceniana jest też segregacja śmieci. Pozytywnie natomiast dostępność terenów zielonych.

Prywatyzacja:
Pytani o dziedziny życia, które można sprywatyzować, łodzianie odpowiedzieli, że mogliby korzystać z prywatnych: opieki zdrowotnej, żłóbków i przedszkoli. Prywatny mógłby też być odbiór śmieci. Tylko 16% łodzian zgodziłoby się na prywatyzację ZWiK

Opieka społeczna i zdrowotna:
47% łodzian ocenia jakość życia w tych dziedzinach na średnią. 7% uważa, że żyje się bardzo biednie. 14% łodzian żyje się dobrze, bez specjalnego oszczędzania. 47% musi odkładać pieniądze na poważniejsze zakupy. 82% łodzian nie korzysta z usług MOPS. Łodzianie oczekują badań profilaktycznych: 58%badań profilaktycznych raka piersi, 32% prostaty, 30% jelita grubego.

Edukacja:
Rodzice dzieci do 3 lat bardzo dobrze oceniają stan budynków, wyposażenie i opiekę nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach. Najgorzej oceniana jest dostępność miejskich przedszkoli i żłobków. 35% rodziców dzieci w wieku szkolnym posyła dzieci na dodatkowe zajęcia sportowe, 25% na naukę języków obcych, a 14% na korepetycje. Najwięcej zajęć pozalekcyjnych mają uczniowie z domków jednorodzinnych i z Radogoszcza.

Sport i rozrywka:
62% łodzian uczestniczyło ostatni w jakimś koncercie, było w kinie lub na imprezie sportowej.

Aktywność obywatelska:
75% łodzian uważa, że nie ma żadnego wpływu na przestrzeń, w której żyją, więc w nic się nie angażują. 43% łodzian w ogóle nie udziela się społecznie.

Bezpieczeństwo:
36% łodzian najbezpieczniej czuje się w miejscu zamieszkania. 44% łodzian uważa, że niebezpieczne są parki. Wśród łodzian po 65 roku życia 22% za niebezpieczne uznaje przystanki MPK.
40% ocenia przeciętnie łódzką Straż Miejską, zaledwie 1 % bardzo dobrze. Liczbę patroli policyjnych łodzianie uważają za zbyt małą. 32% uważa, że patroli raczej nie wystarcza i 22% że zdecydowanie nie wystarcza.

Uciążliwości:
Za uciążliwe łodzianie, zwłaszcza mieszkańcy centrum, uznają zakłócanie ciszy nocnej. Mieszkańcy domków jednorodzinnych narzekają na brak nadzoru nad psami i zaśmiecanie miejsc publicznych.

Funkcjonowanie urzędu miasta:
Dostępność i godziny pracy uznawane są za dobre. Jakość obsługi jest raczej dobra.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki