Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural poświęcony Januszowi Głowackiemu zostanie odsłonięty w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Andrzej Pągowski
Andrzej Pągowski Karolina Misztal
Mija rok od śmierci Janusza Głowackiego – wybitnego polskiego dramaturga, prozaika i scenarzysty. 31 sierpnia w Łodzi zostanie odsłonięty mural poświęcony pamiętnemu artyście.

Mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego "I jak tu żyć bez Głowy?" zostanie odsłonięty 31 sierpnia, o godz. 19, przy ulicy Targowej 39 w Łodzi. Odsłonięcie muralu poprzedzi projekcja filmu ,,Rejs” w reż. Marka Piwowskiego oraz spotkanie ze Stanisławem Tymem. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 w Muzeum Kinematografii w Łodzi.

- Janusz był więcej niż przyjacielem. Nie spotykaliśmy się na wódce czy kawce. Ale rozmawialiśmy... Był inspiracją i drogowskazem. Brakuje mi dzisiaj jego zdania czy porad, podpowiedzi - wspomina Janusza Głowackiego Andrzej Pągowski.

Janusz Głowacki urodził się w 1938 roku w Poznaniu. Zadebiutował w 1960 roku w „Almanachu Młodych". Cztery lata później rozpoczął współpracę z czasopismem „Kultura”. Od lat 80. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Głowacki był laureatem prestiżowych nagród literackich, w tym American Theatre Critics Association Award. Odznaczony między innymi Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 19 sierpnia 2017 roku w Egipcie. Miał 78 lat. Został pochowany na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Andrzej Pągowski zaś urodził się w 1953 roku. Jest absolwentem PWSSP w Poznaniu, autorem ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi sześciu złotych medali w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród stu najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Zobacz też: Łódź muralami stoi. Inwestor chce to zmienić. "Najwyższy czas na nowe formy artystyczne"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki