Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Łodzi: Krzysztof Musiał oprowadzi po Galerii Mistrzów Polskich

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Nowa aranżacja prestiżowej Galerii Mistrzów Polskich w MMŁ. Prywatna kolekcja dzieł z Paryża, Bretanii, Prowansji i Rzymu

Ponad 120 obrazów, rzeźb i rysunków z prywatnej kolekcji biznesmena i mecenasa sztuki Krzysztofa Musiała od sześciu lat oglądać można w Muzeum Miasta Łodzi. Przekazane instytucji w depozyt, prezentowane są w wydzielonej przestrzeni zwanej Galerią Mistrzów Polskich. We wtorek odbędzie się jubileuszowe oprowadzenie po kolekcji z udziałem jej właściciela. Nacisk położony zostanie na dwadzieścia nowych dzieł, które Krzysztof Musiał niedawno wypożyczył Muzeum. Kolekcjoner opowie też ciekawostki związane z pozyskaniem i historią wybranych dzieł sztuki. Będzie też można zobaczyć Galerię Mistrzów Polskich w nowej aranżacji.

- Wśród nowych dzieł, które pojawiły się w miejsce części już znanych przez naszych gości, jest między innymi kameralna akwarela „Sterty siana” z lat 1880-81, przykład wczesnej twórczości mistrza polskiego pejzażu Jana Stanisławskiego. Jest też wczesny „Autoportret” Stanisława Szukalskiego, ekscentryka, skandalisty i przyszywanego dziadka Leonarda DiCaprio - mówi Monika Nowakowska, historyk sztuki z MMŁ, która opiekuje się depozytem Krzysztofa Musiała.

W GMP pojawiły się też: dekadencki wizerunek kobiety fatalnej - „Portret Róży Schleichkorn” Wojciech Weissa, jedna z ostatnich prac Tadeusza Makowskiego - szkic kredką „Malarz i model” z 1931 roku, klimatyczny „Widok Kazimierza” z 1925 roku Bolesława Cybisa pokazujący fragment nieistniejącej dzielnicy żydowskiej podczas święta Sukkot; żywiołowy szkic „Scena z balu” Zygmunta Waliszewskiego zrealizowany prawdopodobnie około 1918 lub 1919 roku, gdy artysta mieszkał w Tyflisie i projektował kurtynę dla teatru gruzińskiego, „Pejzaż idylliczny” z 1921 roku Eugeniusza Zaka, przykład dojrzałej twórczości z kręgu École de Paris.

https://dzienniklodzki.pl/stali-bywalcy-tamtych-prywatek-lodzkie-zaklady-radiowe-fonica-wystawa-w-muzeum-miasta-lodzi/ar/10377699„Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica”. Wystawa w Muzeum Miasta Łodzi

Ostatnio poddano konserwacji secesyjną rzeźbę z terakoty Konstantego Laszczki „Głowa kobiety” z około 1903 roku. Odrestaurowania jej, właśnie z myślą o 6-leciu Galerii Mistrzów Polskich, podjęła się łódzka konserwatorka kamienia Agnieszka Szygendowska.

Wybór prac do GMP podyktowany był naturalnie zasobami zbiorów Krzysztofa Musiała i siłą rzeczy jest subiektywny. Jednak, jak podkreśla Monika Nowakowska, kolekcja ma tę niepodważalną zaletę, że jest tworem „żywym” - sukcesywnie pojawiają się w niej nowe dzieła pozyskiwane przez kolekcjonera. Goście Muzeum Miasta Łodzi mają więc rzadką okazję śledzenia niejako „na żywo” rozwoju tego zbioru. Obecnie depozyt tworzy 130 dzieł - o pięć więcej niż w chwili otwarcia Galerii Mistrzów Polskich 22 października 2010 roku. Pogrupowane są one w piętnaście tematycznych działów. Gdyby spojrzeć na mapę Europy, wiążą one Łódź - przez miejsce swego powstania - z takimi miastami jak Paryż, Rzym i Monachium, oraz krainami geograficznymi jak Prowansja i Bretania. Galerię tworzą dzieła malarskie, uzupełnione przykładami rzeźby i rysunku najwybitniejszych polskich artystów - tych bardzo znanych i cenionych, jak też mniej popularnych, a wartych przypomnienia publiczności.

- Dzieła powstały na przestrzeni stu lat, począwszy od roku 1845, i składają się na spójny merytorycznie zbiór, pokazujący najważniejsze style, kierunki i tendencje panujące w sztuce XIX i pierwszej połowy XX stulecia - przypomina Monika Nowakowska. - Od romantyzmu i realizmu, przez impresjonizm, symbolizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm po koloryzm. Nie brakuje przedstawicieli nowego klasycyzmu i art déco. Wpisują się one w takie zjawiska jak akademizm, modernizm czy École de Paris.

Są to prace m.in. Wojciecha Gersona, Józefa Brandta, Leona Wyczółkowskiego, Xawery Dunikowski, Henryka Kuny, Józefa Pankiewicza, Meli Muter i Olgi Boznańskiej. Zwiedzanie można zacząć w dowolnym miejscu GMP i koncentrować się na wybranych pracach lub iść szlakiem 15 działów, w czym pomogą polsko-angielskie opisy i audioprzewodniki w pięciu językach. Wystawie towarzyszy nowy katalog i pamiątkowe gadżety (magnesy z reprodukcjami trzech obrazów z GMP). Oprowadzenie z udziałem kolekcjonera zacznie się o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki