Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sportu już zaprasza. Można obejrzeć wielkie mecze siedząc na trybunach [ZDJĘCIA]

Dariusz Kuczmera
Z udziałem wiceprezydenta Krzysztofa Piątkowskiego, Luizy Staszczak-Gąsiorek, dyrektora Departamentu Partycypacji Społecznej i Kultury, senatora Ryszarda Bonisławskiego i wielu gwiazd naszego sportu, jak Kazimierz Maranda, Elżbieta Nowak odbyło się wczoraj uroczyste otwarcie Muzeum Sportu i Turystyki.

Po blisko dwóch latach przerwy w funkcjonowaniu Muzeum Sportu i Turystyki – Oddział Muzeum Miasta Łodzi, spowodowanej koniecznością zmiany siedziby i przeprowadzką magazynów, nowa stała ekspozycja „Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej” została otwarta dla publiczności w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”, al. Politechniki 10.

„Muzeum Sportu – Szybciej, wyżej, mocniej” to opowieść o łódzkim sporcie zaprezentowana w formie chronologicznej narracji, zogniskowanej wokół sylwetek wybitnych sportowców, ilustrującej narodziny łódzkiego sportu przypadające na wiek XIX, jego bujny rozwój w okresie dwudziestolecia międzywojennego i spektakularne sukcesy po II wojnie światowej. Sam zaś tytuł wystawy w dosłowny sposób nawiązuje do motto igrzysk olimpijskich.

Powstanie ekspozycji zostało oficjalnie zainicjowane 29 listopada 2017 roku podpisaniem przez Prezydenta Miasta Łodzi, Hannę Zdanowską i Rektora Politechniki Łódzkiej, prof. dr. hab. inż. Sławomira Wiaka listu intencyjnego, w którym obie strony wyrażają wolę utworzenia przez Muzeum Miasta Łodzi stałej wystawy przybliżającej historię łódzkiego sportu i turystyki. Za najbardziej naturalną przestrzeń, godną takiej ekspozycji, uznano kompleks sportowy PŁ „Zatoka Sportu”. W efekcie powstał pionierski projekt będący wynikiem współpracy uczelni wyższej, otwierającej się na niestandardowe realizacje, z miejską instytucją kultury: wystawa, której celem nadrzędnym jest popularyzowanie historii łódzkiego sportu – jako formy aktywności będącej ważnym elementem życia społecznego, często znacznie wykraczającym poza ramy stadionów – na przestrzeni wielu dziesięcioleci (od przełomu XIX i XX wieku po koniec ubiegłego stulecia) na równi z promocją aktywności fizycznej oraz – co równie istotne – kształtowaniem postawy fair play, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Narracja prowadzona na ekspozycji dzieli ją na cztery części, a w każdej z nich odnaleźć można interaktywne elementy, angażujące zwiedzających i pozwalające wejść w interakcję z architekturą wystawy.

Pierwsza część – to rekonstrukcja słynnej kawiarni Aleksandra Roszkowskiego z końca XIX stulecia (późniejsza „Łodzianka”), będąca miejscem spotkań, m.in. łódzkich szachistów. Tu rozgrywano mecze i turnieje. Szczególną uwagę zwraca stół z komputerem szachowym, umożliwiającym rozegranie partii przeciwko wirtualnemu programowi, symulującemu grę wybitnych szachistów. W tej części przybliżana jest również sylwetka Akiby Rubinsteina, który przed I wojną światową uznawany był za najlepszego reprezentanta wspomnianej dyscypliny sportowej na świecie.

„Olimpijski” fragment wystawy poświęcony jest wybitnym łódzkim sportowcom, olimpijczykom okresu międzywojennego: legendarnej Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, oszczepniczce, medalistce olimpijskiej z Berlina w 1936 roku, która zadrwiła z Hitlera, Jadwidze Wajs, lekkoatletce-dyskobolce urodzonej w Pabianicach, Władysławowi Królowi, piłkarzowi i hokeiście, oraz szermierzowi, Romanowi Kantorowi; rozwojowi sportu łódzkiego, najbardziej spektakularnych jego osiągnięć na europejskich i światowych arenach, oraz kontaktom łódzkich zespołów z silnymi europejskimi klubami piłkarskimi tamtych lat. Prezentowane są tutaj medale olimpijskie, dyplomy uczestnictwa oraz olimpijskie identyfikatory.

Trzecia, „stadionowa” część, przeznaczona została na prezentację osobowości łódzkiego sportu po 1945 roku, m.in. Janowi Tomaszewskiemu, Zbigniewowi Bońkowi i Arturowi Partyce. Wyodrębniony został stadion sportowy z trybunami. Można tutaj usiąść i obejrzeć na ekranie fragmenty filmowe dokumentujące wydarzenia piłkarskie i lekkoatletyczne.

Ostatnia część ekspozycji, poświęcona ruchowi turystycznemu, opowiada o największych osiągnięciach kolarstwa w Łodzi, przedstawia także historię działalności łódzkich klubów wysokogórskich i ich wypraw oraz sylwetki najwybitniejszych łódzkich himalaistów, z Piotrem Pustelnikiem na czele. Tu można spróbować swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach. W części turystycznej wystawy zainstalowana została także specjalna aplikacja tworząca wizualizację obrazu twarzy zwiedzających z jednoczesnym nanoszeniem elementów ubrania himalaistów i uzyskiwaniem efektu zmian przy wybranych temperaturach poniżej zera.

Wystawa „Muzeum Sportu – Szybciej, wyżej, mocniej” stanowi doskonały punkt wyjścia do zainteresowania publiczności szeroko rozumianą historią łódzkiego sportu i turystyki jako ważnego wątku dziejów miasta o wielonarodowej i wielokulturowej tradycji.

W ramach wystawy realizowany będzie także program edukacyjny w postaci lekcji muzealnych, spotkań edukacyjnych oraz konkursów edukacyjnych

Muzeum Sportu i Turystyki. Oddział Muzeum Miasta Łodzi

Biuro:

plac Wolności 2

91-415 Łódź

tel. 42 250-51-31 [email protected]

Wystawa stała:

„Muzeum Sportu. Szybciej, wyżej, mocniej”

Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”,

al. Politechniki 10. III piętro

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne

Wtorek: 10:00-16:00

* Środa: 10:00-16:00

Czwartek: 10:00-16:00

Piątek: 12:00-18:00

Sobota: 12:00-18:00

Niedziela: 12:00-18:00

* Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Ceny biletów:

Bilety indywidualne

Bilet indywidualny normalny: 10 zł

Bilet indywidualny ulgowy: 6 zł

Bilet indywidualny dla posiadaczy kart dużej rodziny 3 zł

Bilety indywidualne wraz z oprowadzaniem (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Bilety indywidualne wraz z lekcją muzealną (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Bilety indywidualne wraz z warsztatem (w grupach od 5 do 30 osób)

Bilet normalny dla 1 osoby: 12 zł

Bilet ulgowy dla 1 osoby: 8 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki