MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka i wystawa na jubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim w Łodzi
Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim w Łodzi Maciej Stanik
W najbliższy weekend melomanów i miłośników teatru czeka niebagatelne święto. Teatr Wielki w Łodzi obchodzi bowiem jubileusz 55-lecia, którego artystycznym zwieńczeniem będzie wyjątkowa muzyczna gala.

Teatr Wielki w Łodzi, który jest artystycznym kontynuatorem swojej znakomitej poprzedniczki - Opery Łódzkiej (1954-1966), po raz pierwszy zaprosił widzów do nowego wówczas gmachu przy placu Dąbrowskiego w styczniu 1967 roku.

Pierwsza dyrekcja sceny - Stanisław Piotrowski (dyrektor naczelny) i Zygmunt Latoszewski (dyrektor artystyczny) - na inaugurację zaprezentowała, dzień po dniu, cztery przedstawienia operowe: „Halkę” Stanisława Moniuszki (19 stycznia 1967 roku; zarazem w 22. rocznicę wyzwolenia Łodzi), „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina (20 stycznia), „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki (21 stycznia) i „Carmen” Georges’a Bizeta (22 stycznia). Warto przypomnieć, że w obsadzie premierowego spektaklu „Halki” znaleźli się: Lidia Skowron (Halka), Tadeusz Kopacki (Jontek), Jerzy Jadczak (Janusz), Antoni Majak (Stolnik), Ewelina Kwaśniewska (Zofia), Stanisław Michoński (Dziemba), Ryszard Nowaliński (Dudarz) i Feliks Tarnawski (Góral). Realizatorami przedstawienia byli: Zygmunt Latoszewski (kierownictwo muzyczne), Jerzy Zegalski (inscenizacja i reżyseria), Jan Kosiński (dekoracje), Barbara Jankowska (kostiumy), Witold Borkowski (choreografia) i Mieczysław Rymarczyk (kierownictwo chóru).

W ciągu 55 lat łódzki Teatr Wielki zaprezentował 333 premiery operowe i baletowe, zrealizowano 25. edycji uwielbianych przez publiczność i cenionych przez artystów Łódzkich Spotkań Baletowych z udziałem wszystkich najważniejszych światowych zespołów. Na scenie Teatru Wielkiego występowały wielkie gwiazdy światowej wokalistyki i baletu. Nie brakowało również licznych gościnnych zagranicznych występów łódzkiego Teatru w krajach nie tylko całej Europy.

Łódzka publiczność - ku naszej wielkiej radości - pokochała swój naprawdę wielki Teatr. Jesteśmy dumni, że mamy widzów, którzy przychodzą do naszego teatru od pierwszego przedstawienia i czekają na kolejną premierę z emocjami takimi samymi jak my - podkreśla obecny dyrektor naczelny łódzkiej opery, Dariusz Stachura.

Gala Jubileuszowa w Teatrze Wielkim w Łodzi

Podczas Gali Jubileuszowej - która odbędzie się 22 i 23 stycznia od godz. 17 - widzowie usłyszą i zobaczą fragmenty oper „Halka” i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, „Kniazia Igora” Aleksandra Borodina i „Carmen” Georges’a Bizeta. Za pulpitem dyrygenckim stanie czterech wspaniałych dyrygentów od dawna związanych z łódzkim Teatrem: Maestro Tadeusz Kozłowski, Maestro Wojciech Michniewski, Maestro Andrzej Knap oraz Maestro Adam Banaszak (obecny dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego). Na scenie wystąpią znakomici soliści opery z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy. „Mój teatr” to ekspozycja zdjęć Chwalisława Zielińskiego - cenionego fotografa, który obchodzić będzie 50-lecie pracy artystycznej. Ponad trzydzieści lat swojego artystycznego życia spędził w Teatrze Wielkim w Łodzi, dokumentując premiery, szeregowe spektakle, Łódzkie Spotkania Baletowe i wszelkie inne wydarzenia z Teatrem związane.

Druga wystawa, zatytułowana „Ryszard Kaja - scenograf teatru największego”, poświęcona jest pracy tego wybitnego artysty w łódzkim Teatrze. „Pokażemy na niej nie tylko projekty kostiumów, dekoracji i plakatów, ale również to, jak Ryszard Kaja widział ludzi teatru, tych, z którymi się zaprzyjaźnił i z którymi pracował” - zapowiadają organizatorzy.

Pozostaje świętować wspólnie z jedną z najważniejszych teatralnych scen w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki