Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na łódzkich rynkach są już grzyby. Ale w lasach regionu łódzkiego nadal jest słabo ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pani Dorota Winter zaopatrzyła się na Górniaku w torbę podgrzybków, bo w lasach jeszcze grzybów jest mało.
Pani Dorota Winter zaopatrzyła się na Górniaku w torbę podgrzybków, bo w lasach jeszcze grzybów jest mało. Matylda Witkowska
Na łódzkich targowiskach pojawiły się pierwsze grzyby. Ale to towar spoza Łódzkiego. W lasach regionu nadal więcej jest grzybiarzy niż okazów.

Są już w sprzedaży grzyby! Ceny grzybów w Łodzi na targowiskach w sierpniu 2023

We wtorek (8 sierpnia) na łódzkim Górniaku pojawiły się pierwsze stoiska z grzybami. Pani Iwona sprzedawała podgrzybki w cenie 14 zł za kilogram, a prawdziwki i kurki w cenie 50 zł za kg. Te ostatnie w dużo niższej cenie niż w marketach, gdzie za paczkę 200 gr trzeba było ostatnio zapłacić około 17 zł.

Grzyby na jej stoisku przywiezione zostały z Borów Tucholskich.- To pierwsze grzyby w tym sezonie - podkreśla pani Iwona.

Kupujących i oglądających grzyby nie brakowało, bo u progu sezonu łodzianie są spragnieni świeżych grzybów. Pani Dorota Winter zaopatrzyła się w torbę podgrzybków. - Będzie z nich zupa grzybowa - cieszy się. Jak podkreśla sama jest zapaloną grzybiarką, ale w Łodzi i okolicy jeszcze nie ma co zbierać.

- Byłam w niedzielę w Grotnikach. Znalazłam tylko parę zajączków. Za to grzybiarzy było wielu - opowiada łodzianka. Jak dodaje także w Lesie Łagiewnickim nic jeszcze z grzybów nie widziała. Dlatego w weekend też planuje pojechać w Bory Tucholskie, by rozpocząć sezon.

Te obserwacje podkreślają też inni grzybiarze z regionu. Grzyby już są, ale to wciąż nie jest wysyp.

- W lasach są już u nas pojedyncze prawdziwki i maślaki, a na łąkach nad Nerem pieczarki. Nie ma dużego wysypu - informuje Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. - Deszczu spadło mniej niż zapowiadano, dlatego dopiero pod koniec tygodnia grzybnia zacznie się na dobre rozwijać - ocenia.

Pierwsze doniesienia o grzybach w regionie łódzkim pojawiły się już w ubiegłym tygodniu. Więcej grzybów jest na południu regionu, w powiatach opoczyńskim, tomaszowskim czy radomszczańskim, znacznie mniej w okolicach Łodzi, Kutna czy Poddębic. Większe szanse na zbiór są w innych lesistych regionach Polski: na Pomorzu Zachodnim, w Borach Tucholskich, w Świętokrzyskiem czy na Podkarpaciu.

Pierwsze osoby przynoszą też grzyby do grzyboznawców w powiatowych stacjach sanepidu. Można w nich bezpłatnie sprawdzić nasze zbiory, jeśli mamy wobec nich jakieś wątpliwości. Grzyboznawcy są dostępni w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wodnej w Łodzi, tel. 42 253 63 69/-60/-16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki