Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na stacjach paliw w Łódzkiem oszukują na ilości wlewanego paliwa

Aleksandra Tyczyńska
Polska Press/archiwum
Zapłaciłeś za 20 l paliwa i jesteś pewien, że tyle masz w baku? Niekoniecznie. Inspektorzy OUM wciąż wykrywają pistolety, które zawyżają wskazania.

Wygląda na to, że na stacjach paliw nie tylko możemy zostać oszukani na jakości paliwa, ale też na jego ilości, za jaką płacimy. W kilkunastu przypadkach w ubiegłym roku i już po pierwszych kontrolach w tym roku posypały się mandaty za niesprawne odmierzacze na stacjach paliw, tzw. pistolety. Były też kary za przekroczenie terminu legalizacji tych urządzeń.

W ubiegłym roku inspektorzy Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi oraz czterech obwodowych placówek z terenu woj. łódzkiego przeprowadzili kontrole 1.780 pistoletów na 144 stacjach paliw. Z tego zakwestionowano 17 sztuk, które zawyżały wskazania. Dodatkowo 66 pistoletów miało nieaktualne świadectwo legalizacji, co oznacza, że właściciele nie dopilnowali terminu zbadania urządzenia i dopuszczenia go do użytkowania.

W tym samym czasie skontrolowanych zostało 55 odmierzaczy na 151 stacjach LPG i tu pod tym względem nie było nieprawidłowości. Tylko jeden miał nieaktualną legalizację.

W tym roku, jeśli chodzi o paliwa płynne, inspektorzy pojawili się na 24 stacjach, gdzie skontrolowali 173 pistolety. Trzy sztuki zawyżały wskazania, a cztery miały nieaktualną legalizację. Na stacjach LPG w tym roku podobnych problemów na razie nie wykryto.
Jak podkreślają inspektorzy, bardziej prawdopodobne jest to, że nieprawidłowości te wynikają z zaniedbań lub niedopatrzenia właścicieli stacji niż z ich celowego działania. To nie zostało udowodnione.

- Oceniając wyniki kontroli z ostatnich lat, zauważamy ponadto, że zdecydowanie poprawia się sprawność urządzeń, odmierzających paliwo. Z roku na rok jest coraz mniej tych niesprawnych metrologicznie - mówi Jacek Dubowski, naczelnik wydziału nadzoru Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi.

Pracownicy łódzkiego Okręgowego Urzędu Miar w ubiegłym roku zalegalizowali 3.127 odmierzaczy paliw ciekłych, które muszą być legalizowane co 25 miesięcy i 750 LPG, które trzeba legalizować co 13 miesięcy.

Źródło:x-news.pl. Instalacja LPG w samochodzie. Czy warto montować?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki