Nadleśnictwo Kutno złożyło do sądu skargę na uchwałę Rady Powiatu Łowickiego

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Jacek Chudy pracuje w leśnictwie ponad 30 lat
Jacek Chudy pracuje w leśnictwie ponad 30 lat Archiwum
Udostępnij:
Pełnomocnik Zbigniewa Wali, nadleśniczego w Nadleśnictwie Kutno z siedzibą w w Chrośnie zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w jego imieniu uchwałę podjętą przez Radę Powiatu Łowickiego. Dotyczy ona niewyrażenia zgody na zwolnienie z pracy radnego Jacka Chudego.

Nadleśniczy Zbigniew Wala pod koniec wakacji złożył do Rady Powiatu Łowickiego wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Jackiem Chudym z powodu nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych.

- Przede wszystkim należy podkreślić, że praca na stanowisku leśniczego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za powierzony majątek Skarbu Państwa i osoba, która pełni tę funkcję musi spełniać określone wymagania, a jej praca nie może budzić jakichkolwiek wątpliwości co do rzetelności, dbałości czy uczciwości – uważa Zbigniew Wala. – Niestety, stwierdzone w wyniku kontroli nieprawidłowości w pracy pana leśniczego Jacka Chudego spowodowały utratę zaufania do niego.

Chodzi m. in. o brak drewna w magazynie leśnictwa o wartości około 5 tysięcy zł, który został niezauważony lub niezgłoszony przez mającego obowiązek nadzoru i odpowiedzialnego za stan magazynowy leśniczego oraz nienależytą kontrolę nad gruntami w wyniku czego doszło do naruszenia stanu posiadania Nadleśnictwa Kutno. Chodzi o zawłaszczenie przez osobę prywatną terenu o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych, co może narazić Skarb Państwa na stratę nawet 100 tys. zł z tytułu prowadzonego postępowania o zasiedzenie.

Jacek Chudy uważa, że stawiane mu zarzuty „zostały wyssane z palca” i jest niezasłużenie szkalowany w środowisku leśników.
Pod koniec października członkowie Rady Powiatu Łowickiego stanęli murem za kolegą i jednogłośnie nie wyrazili zgody na rozwiązanie z nim stosunku pracy. Na decyzję rady skargę do WSA w Łodzi złożyło kutnowskie nadleśnictwo.

Jego przedstawiciele zarzucają uchwale RPŁ naruszenie artykułu 22 (ustęp 2) ustawy o samorządzie powiatowym. Mówi on, iż rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady powiatu, której radny jest członkiem. Rada powiatu odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Stronie skarżącej chodzi m. in. o to, że członkowie RPŁ uznali, że pracodawca chce się rozstać z Jackiem Chudym w związku ze zdarzeniami, które są związane ze sprawowaniem przez niego mandatu radnego, a nadleśniczy Wala wskazuje zupełnie inne podstawy swojej decyzji. Z tego też powodu skarżący domagają się uchylenia tej uchwały.

Wiele wskazuje na to, że rada w piśmie do WSA w Łodzi podtrzyma swoje stanowisko i będzie domagać się odrzucenia skargi nadleśnictwa, którą uzna za bezzasadną na czwartkowym (19 grudnia) posiedzeniu.

Więcej na ten temat tutaj oraz tu.

Premier Morawiecki o sytuacji na granicy

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

V
Vv

Won pisiory do roboty a nie po dywanach w Sądach spacerować.

Dodaj ogłoszenie