Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas na ekspansję

Redakcja
Technopark Łódź, spółka, której jest Pan prezesem, właśnie zmieniła nazwę na Bionanopark - z czego to wynika?

Technopark Łódź to nazwa skrócona, pełna nazwa firmy to Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. W momencie powstania, czyli w 2004 roku, nazwa odzwierciedlała misję parku, czyli utworzenie platformy do współpracy pomiędzy światem nauki i biznesu (technologii). Początkowo w ramach parku funkcjonował jedynie inkubator technologiczny. W październiku 2012 roku został otwarty Bionanopark

- pierwszy kompleks laboratoriów badawczych dedykowanych szeroko pojętej branży biotechnologicznej. W styczniu 2016 roku został uruchomiony kolejny kompleks laboratoryjny. Poszczególne etapy projektu Bionanopark były realizowane w latach 2008-2016.

W przestrzeni publicznej zaczęły funkcjonować równolegle trzy nazwy firmy, powodowało to szum komunikacyjny. Zarząd podjął więc decyzję o zmianie nazwy spółki na Bionanopark. Zmiana ta jest uzasadniona nie tylko chęcią ujednolicenia nazewnictwa, ale lepiej oddaje aktualny profil parku, którego zasadniczą część stanowią wysoko wyspecjalizowane laboratoria bio- i nanotechnologiczne.

Wspomniał Pan o laboratoriach i o inkubatorze technologicznym. Rozumiem, że struktura parku jest dosyć skomplikowana.

W ramach Bionanoparku funkcjonuje osiem laboratoriów badawczych, które mogą wykonywać badania dla wielu branż, nie tylko dla takich, które standardowo kojarzą się z biotechnologią, jak: kosmetyczna, farmaceutyczna, chemiczna, spożywcza czy medyczna. Możemy także pracować dla firm elektronicznych, przemysłu paliwowego, sektora wojskowego, a nawet dla branży IT. Laboratoria mają charakter komercyjny, choć realizujemy także projekty naukowo-badawcze.

Kolejny element to inkubator technologiczny, czyli miejsce, w którym wspieramy młodych innowacyjnych przedsiębiorców, którzy rozwijają tu swoje pomysły biznesowe. Prowadzona działalność nie musi się ograniczać do branż zbieżnych z profilem laboratoriów. Co istotne, inkubator to nie tylko nowoczesne biura, których wynajem objęty jest rabatami w ramach tzw. pomocy de minimis, ale także doradztwo, szkolenia, mentoring i promocja

- wszystko to, na co nie stać młodego przedsiębiorcy, a co właśnie dla niego stanowi istotny element w walce o pozycję na rynku.

Dysponujemy także centrum konferencyjnym, w skład którego wchodzi kilka sal, z których największa umożliwia zorganizowanie wydarzenia nawet dla 300 uczestników.

Nie zapominajmy też, że Bionanopark to 14 hektarów terenu, którego część stanowią działki inwestycyjne.

Warunkiem nawiązania z nami współpracy przez potencjalnego inwestora jest innowacyjność prowadzonej przez niego działalności. Sąsiedztwo laboratoriów Bionanoparku sprawia, że firmy, które zdecydują się rozwijać tu swój biznes, nie muszą inwestować w wyposażenie działów badawczo-rozwojowych, tylko mogą skorzystać naszej z oferty badawczej i doświadczenia naszych naukowców.

Co wyróżnia Bionanopark na tle innych, podobnych instytucji?

Przede wszystkim kompleksowość oferty badawczej. Wyposażenie laboratoriów zostało pomyślane w ten sposób, by przedsiębiorca, który przychodzi do nas ze swoim produktem, mógł go przebadać na każdym etapie jego wdrażania. W ten sposób oszczędza czas i pieniądze, bo nie musi zlecać badań w różnych ośrodkach, często zagranicznych. Nasze laboratoria posiadają certyfikaty Dobrej Praktyki Laboratoryjnej oraz System Zarządzania Jakością, które stanowią gwarancję wiarygodności uzyskiwanych wyników badań.

Skorzystanie z naszej oferty najczęściej oznacza dla klienta nie tylko otrzymanie najwyższej jakości usług, ale również uzyskanie tzw. efektu synergii. Kontrahent Bionanoparku staje się bowiem częścią klastra, w ramach którego znajduje wsparcie merytoryczne, potencjalnych kooperantów, podwykonawców lub usługodawców.

Jakie są Państwa plany na najbliższy rok?

Dalszy rozwój naszej oferty i dotarcie do szerszej grupy potencjalnych klientów. Znajdujemy się teraz w ciekawym momencie funkcjonowania naszej organizacji. Posiadamy już pełną infrastrukturę i niezbędne doświadczenie, teraz nadszedł więc czas na ekspansję.

Laboratoria Bionanoparku

Każdy produkt, zanim trafi do konsumenta musi zostać przebadany pod kątem swojego oddziaływania na zdrowie człowieka i wpływ na środowisko. Kompleksowa linia badawcza Bionanoparku umożliwia przeprowadzenie takich badań w jednym miejscu i na najwyższym światowym poziomie. Dzięki temu oszczędza się czas i pieniądze. Obecność takiego ośrodka w centrum Polski stanowi element globalnej przewagi konkurencyjnej w branżach powiązanych z bio- i nanotechnologią. Ponadto tworzy nowe, wyspecjalizowane miejsca pracy dla młodych naukowców. Poszczególne laboratoria wchodzące w skład Bionanoparku, choć są dedykowane konkretnym branżom, współpracują ze sobą, aby stworzyć jak najbardziej kompleksową ofertę dla swoich klientów.

BIONANOPARK dla branż wykorzystujących nanotechnologię

Produkty nanotechnologii są dziś obecne we wszystkich obszarach gospodarki. Nanostruktury oddziałują z tkankami, komórkami i biocząsteczkami. Jak wskazuje prof. Bogdan Walkowiak - jeden z liderów naukowych Bionanoparku - „Dostępne techniki analityczne nie zawsze pozwalają na potwierdzenie obecności produktów nanotechnologii w oferowanym na rynku wyrobie, więc wytwórca może ukryć ten fakt przed konsumentem, tym bardziej, że brak jest jednoznacznych przepisów prawnych, które regulowałyby zasady wprowadzania produktów nanotechnologii na rynek”.

Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej specjalizuje się w charakteryzowaniu materiałów wytworzonych z zastosowaniem m. in. nanotechnologii, biotechnologii i inżynierii materiałowej oraz ich biologicznej ocenie. Służą temu m.in. tzw. testy in vitro, wykorzystujące materiał biologiczny w formie wybranych linii komórkowych oraz odpowiednio dobranych makrocząsteczek biologicznych. Przy pomocy tych testów można określić cytotoksyczność badanych produktów, czyli poziom toksyczności substancji w stosunku do komórek w danym organizmie oraz jej genotoksyczność, czyli jak substancje wpływają na DNA. Wszystkie wykorzystywane techniki pozwalają na prześledzenie odpowiedzi komórki na stres spowodowany ekspozycją na nowe produkty. Laboratorium tworzy własną bazę danych takich informacji.

Mówiąc prościej - Laboratorium bada, jak poszczególne składniki dodawane np. do kosmetyków, czy wyrobów tekstylnych oddziałują na tkankę żywą i czy na pewno posiadają właściwości, o których zapewniają producenci. Naukowcy badają też zmiany w ekspresji genów oraz profilu białkowego komórek w wyniku kontaktu z różnymi substancjami. Sprawdzają, jakie zmiany zachodzą w komórkach na poziomie molekularnym - np. czy substancja dodana do kremu do twarzy nie powoduje zmian w funkcjonowaniu komórki.

Inną kwestią jest wprowadzanie produktów nanotechnologii do ekosfery, a tym samym i do biosfery. Powoduje to określone efekty biologiczne, które mogą być korzystne, ale mogą także powodować zagrożenia. Istotna jest ocena stosunku korzyści do zagrożenia. „Wyniki charakterystyki nowych produktów nanotechnologii umożliwiają producentowi podjęcie właściwej decyzji o kontynuacji lub zaprzestaniu prac wdrożeniowych nowego produktu. Tego typu badania są standardem np. w przemyśle farmaceutycznym.” - wyjaśnia prof. Walkowiak.

Uzupełnieniem zaplecza badawczego Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej jest Laboratorium Badań Strukturalnych Nanomateriałów, które skupia się na badaniach związanych z wytwarzaniem oraz charakterystyką nano- i mikromateriałów. Jest m.in. w stanie dokonać analizy materiałów w postaci proszków, zawiesin oraz aerozoli, określić szybkość uwalniania nanomateriałów z produktów do otoczenia, zbadać szybkość uwalniania leków przez nanomateriał itd. Laboratorium specjalizuje się w obrazowaniu preparatów za pomocą wysokorozdzielczej transmisyjnej mikroskopii elektronowej (TEM) i mikroskopii sił atomowych (AFM).

BIONANOPARK dla branż wykorzystujacych biotechnologię

„Pracownie wchodzące w skład Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej tworzą logiczną całość, umożliwiając naukowcom prace począwszy od skali komórki wraz z możliwością wykorzystania technik biologii molekularnej, aż po możliwość hodowli drobnoustrojów w skali pilotażowej (do 200 l). Urządzenia zostały dobrane w ten sposób, żeby umożliwić powstanie ciągu produkcyjnego, niezależnie od tego, czy produktem końcowym będą komórki, metabolity, enzymy, czy też produkty katalizowanych przez nie reakcji.” - mówi dr Krzysztof Makowski, manager Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej.

Laboratorium projektuje konkretne rozwiązania technologiczne dotyczące produkcji nowych lub ulepszonych enzymów jako narzędzi przydatnych dla przemysłu spożywczego, tekstylnego, chemicznego, farmaceutycznego, papierniczego oraz produkcji biopaliw i ochrony środowiska. Niemal wszystkie reakcje chemiczne związane z funkcjonowaniem organizmów żywych (a także wirusów) wymagają współudziału enzymów. Enzymy są efektywnymi i wysoce specjalistycznymi biokatalizatorami reakcji chemicznych.

Laboratorium prowadzi badania mające na celu uzyskanie jak największego potencjału katalitycznego enzymów, czyli zwiększenie ich efektywności względem pożądanych przemian.

Drugą stroną działalności jest opracowywanie technologii wytwarzania produktów takich jak: biomateriały, enancjoselektywne chemikalia, nutraceutyki, kosmeceutyki oraz prebiotyki, a także unikatowe drobnoustroje. Efektem prowadzonych prac może być np. związek lub konsorcjum mikrobiologiczne redukujące zawartość związków odorowych w hodowli drobiu lub obniżające poziom zanieczyszczeń w trudnodegradowalnych odpadach, np. z przemysłu gorzelniczego. Laboratorium posiada zezwolenie Ministra Środowiska na pracę z GMO w układzie zamkniętym.

Odmienne funkcje pełni Laboratorium Biotechnologii Molekularnej, które powstało w ramach rozbudowy Bionanoparku na początku 2016 roku. To Laboratorium koncentruje się na tym, co wspólne dla większości przejawów życia - molekularnych podstawach biologii.

„Kierowane przeze mnie Laboratorium składa się z trzech pracowni, które tworzą komplementarną całość umożliwiająca przeprowadzenie projektu od poznania zapisu genetycznego (Pracownia Genomiki i Sekwencjonowania), poprzez inżynierowanie potencjalnie interesujących białek czy całych komórek (Pracownia Inżynierii Komórki), aż po ocenę wpływu wytworzonego produktu biotechnologicznego na ludzkie tkanki bez użycia zwierząt laboratoryjnych (Pracownia Hodowli Komórkowych i Mikroskopii Konfokalnej).” - mówi dr Katarzyna Kubiak, manager Laboratorium.

W pierwszej z wymienionych Pracowni można wyizolować materiał genetyczny z dowolnej próbki (środowiskowej, wymazu czy hodowli mikroorganizmów), a następnie poddać go analizie tzw. metodą NGS (ang. Next Generation Sequencing) - wysokoprzepustowego sekwencjonowania, które służy identyfikacji różnorodności mikroflory bez konieczności uprzedniego wyhodowania mikroorganizmów.

„Największą inwestycją sprzętową w obrębie kierowanego przeze mnie Laboratorium był zakup unikalnego w skali europejskiej mikroskopu konfokalnego z modułem CARS. Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, gdzie na zasadach komercyjnych można stosować tę bardzo

nowoczesną technikę, która dzięki wzbudzaniu drgań konkretnych wiązań chemicznych umożliwia obrazowanie 3D dowolnych próbek bez uprzedniego ich utrwalania i wybarwiania (które może zmienić ich faktyczną strukturę). Dzięki CARS można bezinwazyjnie ocenić kondycję komórek poddanych działaniu jakiegoś czynnika, ale także ocenić przestrzenny rozkład kropelek tłuszczu w emulsji (takich jak kremy czy sosy).” - wyjaśnia dr Kubiak.

Oferta Laboratorium skierowana jest głównie do firm z branży spożywczej i kosmetycznej, ale w przyszłości zostanie poszerzona o wykonywanie genetycznych testów diagnostycznych dla weterynarii i hodowców zwierząt rasowych. Laboratorium liczy na współpracę z działami B+R celem pomocy we wdrażaniu innowacyjnych pomysłów do produktów, zwłaszcza tych, które mają kontakt z organizmem ludzkim lub zwierzęcym.

BIONANOPARK dla medycyny

Szpitale z oddziałami chirurgii szczękowej, neurochirurgii, ortopedii czy chirurgii onkologicznej mogą skorzystać z oferty Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych.

Pracownia specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu indywidualnych implantów medycznych, które dopasowane są do struktur anatomicznych konkretnego pacjenta. Drukuje także w technologii 3D modele anatomiczne, prototypy implantów i inne elementy, np. szablony chirurgiczne. Proces wytwarzania implantów polega na przetwarzaniu zdjęć z badania tomograficznego w wirtualny, trójwymiarowy obraz anatomiczny. Na tej podstawie następuje wytworzenie fizycznego implantu - za pomocą drukarki 3D lub obrabiarki CNC.

„Obecnie mamy zarejestrowane dwa wyroby medyczne - Orbitech® - indywidualne implanty do rekonstrukcji kości oczodołu oraz Craniotech® - indywidualne implanty do rekonstrukcji kości pokrywy czaszki. Dla wymienionych produktów uzyskaliśmy świadectwa wolnej sprzedaży, które są wydawane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych. Świadectwo wolnej sprzedaży jest zaświadczeniem, które potwierdza, że wskazany w nim wyrób medyczny w dniu wydania zaświadczenia jest lub mógł być wprowadzany do obrotu oraz może być używany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.” - mówi dr Marcin Elgalal, manager Pracowni.

Pracownia wykonuje również implanty do rekonstrukcji żuchwy oraz protezy stawu skroniowo-żuchwowego. W takich przypadkach konieczne jest jednak uzyskanie przez lekarza prowadzącego zgody właściwej komisji bioetycznej na wykonanie zabiegu operacyjnego o charakterze eksperymentu leczniczego.

„Istnieje możliwość, aby sami pacjenci lub ich rodziny zgłosili się do nas w celu przygotowania indywidualnie zaprojektowanego implantu. W takich sytuacjach zawsze jednak musimy najpierw uzyskać potwierdzenie od lekarza prowadzącego, że z klinicznego punktu widzenia taki implant będzie dla pacjenta korzystny. Ponadto każdy zindywidualizowany wszczep musi być projektowany w ścisłej współpracy z lekarzem, który na koniec tego etapu potwierdza ostateczny projekt implantu.” - wyjaśnia dr Elgalal.

Wszystkie implanty oraz modele anatomiczne, które są wykorzystywane do zabiegów operacyjnych wykonywane są z biokompatybilnych i certyfikowanych materiałów, najczęściej polimerów lub stopów tytanu.

Pracownia wykonuje także indywidualne implanty weterynaryjne. Pierwszym pacjentem był pies Parys, który wpadł we wnyki zastawione w lesie. Część jego nosa została poważnie uszkodzona. Konieczne okazało się wykonanie prostego implantu, który ułatwiłby mu swobodne oddychanie. Kolejnymi pacjentami Pracowni byli: siedmioletnia dożka niemiecka Dozi, która straciła tylną nogę w wyniku choroby nowotworowej oraz kotka Łatka, która straciła dolną część tylnych łapek w wyniku wypadku.

Oferta medyczna Bionanoparku nie ogranicza się jedynie do implantologii. Laboratorium Medycyny Spersonalizowanej specjalizuje się w diagnostyce molekularnej i opracowywaniu terapii indywidualnych. Diagnostyka molekularna ma zastosowanie m.in. w terapii chorób serca, cukrzycy, nowotworów, choroby Alzheimera, chorób neurologicznych i chorób z autoagresji.

„Laboratorium stwarza możliwość badań indywidualnych predyspozycji do zachorowalności na daną jednostkę chorobową w oparciu o analizę sekwencji konkretnych genów i mutacji. Takie podejście daje możliwość opracowania terapii na potrzeby indywidulanego pacjenta, „szytej na miarę”. Każdy z nas jest inny, różnimy się od siebie, dlatego tradycyjne podejście „dane schorzenie - ta sama metoda leczenia” może nie przynieść oczekiwanych efektów lub wręcz przeciwnie - wywołać skutki uboczne.” - wyjaśnia dr Izabela Dróżdż, manager Laboratorium.

Takie podejście pozwala na dobranie odpowiedniego leku i w takiej dawce, która będzie skuteczna dla pacjenta, ale jednocześnie najmniej toksyczna i jego organizm nie będzie narażony na długotrwałe podawanie nieskutecznych leków.

„Laboratorium specjalizuje się również w izolacji bardzo rzadkich komórek, takich jak zawieszone w krwi komórki nowotworowe, erytrocyty płodowe, komórki zmodyfikowane genetycznie, czy też mezenchymalne komórki macierzyste. Wyselekcjonowane populacje komórek mogą posłużyć do opracowania optymalnej terapii celowanej dla pacjenta, bądź mogą być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej. Takie badania można wykonać dla każdego pacjenta indywidualnie bądź na prośbę lekarza. Zachęcamy lekarzy różnych specjalizacji do współpracy, dzięki której diagnostyka posłuży do typowania coraz trafniejszych form leczenia.” - dodaje dr Dróżdż.

Terapia celowana polega na dostarczaniu leków bezpośrednio do komórek guza nowotworowego i jest przyszłością medycyny. Pozwala ona na wybór najlepszej formy leczenia, oszczędzanie komórek prawidłowych, jak i określenie szans na całkowite wyleczenie pacjenta. Nadrzędnym celem Laboratorium jest poprawa skuteczności, efektywności i bezpieczeństwa terapii oraz zminimalizowanie jej kosztów.

Laboratorium rozpoczyna współpracę ze szpitalami, proponując im analizowanie genotypu wybranych pacjentów i na podstawie badań farmakogenetycznych prowadzonych in vitro dostosowanie leku i jego dawki do genotypu pacjenta.

BIONANOPARK dla branży spożywczej

Specjaliści Laboratorium Autentykacji Produktów sprawdzają, czy skład wyrobów jest zgodny z deklaracjami producenta i czy produkt jest bezpieczny dla konsumentów.

Uwierzytelnianie produktów oparte jest na analizie stosunków izotopów stabilnych w związkach chemicznych zawartych w artykułach spożywczych (żywności, dodatkach do żywności, napojach bezalkoholowych i alkoholowych) oraz farmaceutykach i kosmetykach. Stosowane są dwie metody pomiarowe: izotopowa spektrometria mas oraz izotopowa spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego. Za pomocą izotopowej spektrometrii mas możemy potwierdzić botaniczne pochodzenie produktu, określić rodzaj surowca, z jakiego został przygotowany. Na przykład polska wódka powinna być produkowana tylko ze zbóż. Można sprawdzić, czy w procesie jej wytwarzania zamiast nich nie użyto np. tańszej kukurydzy.

„Metody izotopowe umożliwiają sprawdzenie np. czy sok owocowy jest świeżo wyciskany, czy też do jego przygotowania użyto koncentratu, a także czy pochodzi z polskich owoców; można też określić rodzaj miodu - czy jest on lipowy, czy wielokwiatowy i czy pszczelarz nie podawał pszczołom syropów cukrowych. Za pomocą tych metod można ponadto potwierdzić pochodzenie geograficzne produktu, czyli odpowiedzieć na pytanie, czy wino zostało wyprodukowane z winogrona dojrzewającego we Francji, czy we Włoszech. Nasze badania mogą także okazać się bardzo pomocne np. dla służby celnej w walce z podróbkami.” - uważa Kamila Klajman, manager Laboratorium.

Laboratorium Autentykacji Produktów jest jednym z pierwszych komercyjnych ośrodków tego typu w Polsce. W niektórych krajach Unii Europejskiej obowiązują normy prawne, które nakazują producentom kontrolę deklarowanego na opakowaniach składu swoich produktów, który mógł ulec zmianie np. w procesie dystrybucji lub podczas jego niewłaściwej ekspozycji. W Polsce nie ma jeszcze takiego obowiązku, jednak część firm, dbając o jakość, zleca takie badania, by mieć pewność, że ich klienci otrzymują produkt w takiej postaci, w jakiej opuścił on fabrykę.

„Taka kontrola bezpieczeństwa ma ponadto szczególnie istotne znaczenie w kontekście oddziaływania na zdrowie osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby, czy alergie. Konsument chce mieć pewność, że po zjedzeniu czy wypiciu danego produktu nie pojawi się jakaś niepożądana reakcja. Dotyczy to nie tylko artykułów spożywczych, ale i kosmetycznych czy włókienniczych.” - dodaje prof. Janusz Szemraj, jeden z liderów naukowych Bionanoparku.

BIONANOPARK dla branży elektronicznej oraz IT

Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej wyposażone jest w aparaturę niezbędną m.in. do wytwarzania i badania właściwości urządzeń bazujących na technologiach cienkowarstwowych czyli takich, które znajdują zastosowanie np. w układach scalonych i urządzeniach optoelektroniki.

Kiedyś w komputerach, drukarkach i innych urządzeniach peryferyjnych, a także często w sprzęcie elektronicznym powszechnego użytku jako kable łączeniowe wykorzystywano wieloprzewodowe taśmy elastyczne z naniesionymi równoległymi paskami metalicznymi. Dzisiaj wykorzystuje się układy elektroniczne wytwarzane na powierzchni elastycznych folii z tworzyw sztucznych. Drukuje się je wykorzystując do tego celu specjalistyczne drukarki podobne do tej którą dysponuje Laboratorium.

„Technologia druku wykorzystywana w Laboratorium bazuje przede wszystkim na związkach organicznych, także na polimerach, a nie na rozwiązaniach wykorzystujących krzem. Dzięki temu wytwarzane w tym procesie elementy mogą wykazywać znakomite właściwości mechaniczne. Można to porównać do zrzucenia z wysokości komputera i gumowej piłki. Gumowa piłka jest elastyczna, a tym samym bardziej odporna na urazy mechaniczne - podobnego efektu można spodziewać się w przypadku rozwiązań wykorzystywanych w elektronice organicznej. Ponadto ta technologia jest energooszczędna, a jej dodatkową zaletą jest łatwość miniaturyzacji urządzeń.” - wyjaśnia dr Sylwia Kotarba, manager Laboratorium i dodaje: „Ta dziedzina wiedzy bardzo szybko się rozwija. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i propozycje klientów.”

Materiały organiczne są także wykorzystywane do budowy sensorów monitorujących stan środowiska naturalnego, opartych o konstrukcję tranzystorów z efektem polowym, czyli takich, w których sterowanie prądem odbywa się za pomocą pola elektrycznego. Mogą mieć także zastosowanie przy tworzeniu biosensorów, czyli czujników wykorzystywanych w biotechnologii i medycynie, np. mierzących aktywność mózgu (odczyt EEG) i serca (odczyt EKG), ale także pracę mięśni, czy prawidłową postawę u osób starszych.

Laboratorium Symulacji Molekularnych umożliwia analizowanie reakcji zachodzących w złożonych układach molekularnych i submolekularnych. Jego częścią jest Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych. To urządzenie obliczeniowe jest unikalne w skali światowej ze względu na swoją budowę. Działanie ARUZa opiera się na umieszczonych w sieci przestrzennej układach FPGA. Standardowe komputery lub nawet superkomputery zbudowane są z mikroprocesorów, które jedna po drugiej, wykonują proste operacje arytmetyczne i logiczne, a program komputerowy ustala ich kolejność. Układy FPGA mogą zaś realizować jednocześnie (równolegle) olbrzymią ilość operacji logicznych. Sam ARUZ jest więc swoistym gigantycznym procesorem - ma 14 metrów średnicy i 4 metry wysokości.

Możliwości ARUZa zależą od pracującego z nim zespołu badawczego. Jeśli naukowcy odpowiednio zdefiniują zadanie, czyli napiszą właściwy algorytm, błyskawicznie otrzymają odpowiedź. Może oznaczać to, że z urządzenia skorzystają np. twórcy aplikacji wykorzystujący technologie satelitarne, meteorolodzy do prognozowania pogody, ekonomiści badający mechanizmy rządzące gospodarką lub socjologowie analizujący zachowania wielkich grup społecznych.

Obecnie ARUZ pracuje na algorytmie cieczowym DLL, którego twórcą był łódzki naukowiec, prof. Tadeusz Pakuła. Algorytm ten może służyć np. do badania zjawisk polimeryzacji, w wyniku których powstają nowe rodzaje tworzyw sztucznych. ARUZ może znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, medycznym i zbrojeniowym, ale do rozpoczęcia komercyjnej działalności konieczne jest stworzenie algorytmów, które pozwolą na pełne wykorzystanie jego potencjału badawczego.

Laboratorium Symulacji Molekularnych to także klaster obliczeniowy, który może być wykorzystywany m.in. do obliczeń struktur podstawowych i przejściowych cząsteczek, badań oddziaływań międzycząsteczkowych, czy mechanizmów reakcji, w tym określania ich efektów energetycznych reakcji, dokowania (dopasowywania) leków, separacji faz, mieszalności i dyfuzji, itd.

„Możemy próbować przewidywać wybrane własności substancji i powiązane reakcje chemiczne na podstawie samego składu chemicznego. Przewidywania takie są obarczone często pewnym błędem, ale możemy je robić „na sucho”, bez konieczności syntezy tych związków.

Przykładem są obliczenia własności różnych związków pod kątem ich użycia jako materiałów elektroniki organicznej na potrzeby Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej.” - wyjaśnia manager Laboratorium, dr Przemysław Panek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki