Nagrody dla młodych naukowców z łódzkich uczelni

  Nagrody dla młodych naukowców z łódzkich uczelni

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Niektórzy uczestnicy uroczystości. Od lewej stoją: prof. Irena Maniecka-Bryła, dr Krzysztof Urbaniak, dr Aneta Balcerczyk, prezydent Hanna Zdanowska,
  1/2
  przejdź do galerii

  Niektórzy uczestnicy uroczystości. Od lewej stoją: prof. Irena Maniecka-Bryła, dr Krzysztof Urbaniak, dr Aneta Balcerczyk, prezydent Hanna Zdanowska, dr hab. inż. Maciej Boguń, dr Szymon Głąb i prof. Czesław Cierniewski ©Grzegorz Gałasiński

  W środę w Klubie Nauczyciela w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród wyróżniającym się młodym (do 38. roku życia) naukowcom i artystom. Nagrody przyznawane są przez Prezydium Oddziału PAN w Łodzi i Konferencję Rektorów Łódzkich Uczelni Publicznych.
  Laureatami tej nagrody byli wybitni uczeni i artyści, m.in. Lesław Gajek, Andrzej Lewiński, Aleksander Welfe, Mariusz Grzegorzek, Wojciech Malajkat i Agnieszka Makówka.

  Triumfatorów wybierała komisja konkursowa w oparciu o opinie ekspertów oceniających dorobek osób zgłoszonych do konkursu. Komisji przewodniczy prof. Marian Mikołajczyk.

  W tym roku nagrody otrzymali:
  • w dziedzinie nauk humanistycznych - dr Paweł Bryła,
  • w dziedzinie nauk biologiczno-medycznych - dr Aneta Balcerczyk,
  • w dziedzinie nauk ścisłych - dr Szymon Głąb,
  • w dziedzinie nauk technicznych dr hab. inż. Maciej Boguń,
  • w dziedzinie twórczości artystycznej dr Krzysztof Urbaniak.
  <
  br>
  Dr Paweł Bryła, pracownik Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, jest badaczem problemów marketingu produktów żywnościowych, autorem m.in. 40 publikacji i 25 referatów wygłoszonych na konferencjach krajowych i zagranicznych. W środę uczestniczył w międzynarodowej konferencji w Budapeszcie. Nagrodę w jego imieniu odebrała matka - prof. Irena Maniecka-Bryła, która powiedziała, że jest bardzo dumna z syna.

  Dr n. med. Aneta Balcerczyk z Katedry Biofizyki Molekularnej na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ zajmuje się badaniami o dużym znaczeniu poznawczym, które mogą służyć m.in. opracowaniu nowych metod leczenia nowotworów. Jest współautorką prac publikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych świata. Dwukrotnie była laureatką konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w programie START.

  Dr Szymon Głąb z Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej to matematyk zajmujący się problemami z zakresu analizy rzeczywistej, teorii mnogości, algebry, analizy funkcjonalnej i nieliniowej oraz teorii równań różnicowych. Wyniki jego badań, dotyczących m.in. tzw. porowatości matematycznej, mają szanse zastosowania praktycznego.

  Dr hab. inż. Maciej Boguń z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ jest badaczem zastosowania nanotechnologii do wytwarzania włókien chemicznych i biomateriałów. Jego prace były publikowane w czasopismach naukowych o światowej renomie.

  Dr Krzysztof Urbaniak z Wydziału Fortepianu, Organów, Klawesynu i Instrumentów Dawnych Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi jest mistrzem gry na organach, zwycięzcą międzynarodowych konkursów w tej dziedzinie. Ma też ogromną wiedzę w zakresie historii budowy organów.

  Laureaci otrzymali po 5 tys. złotych i przedstawiające urokliwe miejsca w Łodzi akwarele, których autorem jest Krystian Salwiczek.

  W uroczystości, którą prowadził prof. Czesław Cierniewski, prezes łódzkiego oddziału PAN, uczestniczyli m.in. prof. Włodzimierz Nykiel, rektor UŁ, prof. Stanisław Bielecki, rektor PŁ i Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo