Najbardziej zadłużony senior w kraju mieszka w województwie łódzkim. Jakie długi mają seniorzy z województwa i innych regionów? RANKING

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Zaległe zobowiązania seniorów przekroczyły już 10,4 mld zł i rosną najszybciej w Polsce. Przygotowaliśmy zestawienie długu osób, które skończyły 65 lat w każdym z województw. W którym jest największe?
Zaległe zobowiązania seniorów przekroczyły już 10,4 mld zł i rosną najszybciej w Polsce. Przygotowaliśmy zestawienie długu osób, które skończyły 65 lat w każdym z województw. W którym jest największe? Pixabay
Udostępnij:
Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na finanse starszych mieszkańców województwa łódzkiego oraz pozostałych regionów kraju. Szczególnie widać to w naszym regionie, to właśnie w Łódzkiem mieszka najbardziej zadłużony senior w kraju.

Niechlubnym dłużnikiem rekordzistą w gronie seniorów jest 65-letni mężczyzna z naszego województwa. Jego dług wynosi już 34,7 mln zł i jest najwyższy w kraju. Na drugim miejscu znalazł się jego równolatek z województwa dolnośląskiego, który ma do spłaty 32,5 mln zł. Ostatnie miejsce na długowym podium zajmuje 67-letnia mieszkanka województwa mazowieckiego. Z rejestru dłużników zniknie, gdy odda 27,5 mln zł.

By zobaczyć, w których województwach mieszkają najbardziej zadłużeni seniorzy, prosimy kliknąć w przycisk

Najszybciej się zadłużają

Nie wszyscy seniorzy są w aż takich tarapatach, ale to właśnie w tej grupie - jak wynika z danych firmy BIG InfoMonitor - najbardziej przybyło dłużników, a także wzrosły zaległości. W ciągu roku liczba zadłużonych emerytów w kraju wzrosła o 21,7 tys. osób, a na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 45-54, których przybyło 18,2 tys. Seniorzy odpowiadają już za jedną czwartą wszystkich przeterminowanych długów. Chodzi o 388 tys. osób, które mają do oddania 10,4 mld zł.

Seniorzy z Łódzkiego

Zaległe zobowiązania seniorów z województwa łódzkiego wynoszą 854 mln zł, a na osobę przypada średnio 30.296 zł i jest to niemal najwyższa średnia zaległość osób w tym wieku w Polsce. Najwyższy średni dług mają seniorzy z Mazowsza, wynosi on niemal 36 tys. zł na osobę, a w sumie mają do oddania ponad 1,8 mld zł.

- Wydawałoby się, że w minionym roku kłopoty finansowe powiększą przede wszystkim osoby aktywne zawodowo, którym lockdowny odebrały źródło utrzymania lub też ograniczyły wpływy z powodu czasowych obniżek wynagrodzeń. Jednak to seniorzy poradzili sobie najgorzej – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Przyczyna kłopotów

Z ankiety wśród starszych osób wynika, że ich kłopoty finansowe wynikają m.in. z powodu zbyt niskich wpływów oraz finansowej pomocy udzielanej najbliższym.

- Wygląda na to, że pomagają, choć to oni bardziej potrzebują pomocy - zaznacza Sławomir Grzelczak. - Zawirowania gospodarcze, a nawet same restrykcje sanitarne, również uderzyły w portfele grupy 65+, bo co piątemu zaszkodził fakt, że pandemia odebrała mu możliwość dorabiania do emerytury i renty.

Aż 45 proc. osób, które skończyły 65 lat, skarży się na wzrost cen towarów i usług w kraju i jest to najwyższy odsetek spośród wszystkich grup wiekowych w kraju.

Gdzie mieszka najwięcej dłużników?

Najwięcej osób starszych ma problemy z opłacaniem rachunków oraz regulowaniem rat pożyczek i kredytów w województwach: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim. Największy udział nierzetelnych dłużników w swojej grupie wiekowej seniorzy mają również na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w woj. kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i lubuskim. Wszędzie tu problemy z terminowym opłacaniem zobowiązań ma ponad 7 proc. osób w grupie 65+. Średnia dla kraju wynosi 5,8 proc. W województwie łódzkim natomiast ten współczynnik to 5,9 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dlaczego

30 ml to nie jest na spłatę komornego czy za prąd to są nietrafione biznesy czy inwestycje a może bardzo nie lubią rodziny i chcą zostawić w spadku długi .

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie