Napad w Łodzi na tle rasowym. Prokurator żąda więzienia za...

  Napad w Łodzi na tle rasowym. Prokurator żąda więzienia za napad na Arabów

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Sędzia Monika Gradowska
  1/3
  przejdź do galerii

  Sędzia Monika Gradowska ©Wiesław Pierzchała

  Prokurator zażądał kar w wysokości do roku więzienia, za pobicie i znieważenie dwóch Arabów, na procesie kobiety i dwóch mężczyzn, który zakończył się w poniedziałek (11 lutego) w Sądzie Okręgowym w Łodzi.
  Na ławie oskarżonych zasiadali: 35-letni Bartłomiej M., 37-letni Łukasz Z. i 30-letnia Katarzyna O. Prokuratura zarzuciła im, że na tle rasowym pobili i znieważyli wulgarnymi wyzwiskami dwóch obywateli Arabii Saudyjskiej. Śledczy nie mieli żadnych wątpliwości, że oskarżeni są winni.

  Sprawcy bez żadnego powodu zaatakowali i wyzwali od brudasów obu pokrzywdzonych. Uczynili to tylko dlatego, że mieli oni inny kolor skóry. Wprawdzie byli po spożyciu alkoholu, ale to ich wcale nie usprawiedliwia – oznajmiła w ramach głosów stron prokurator Monika Fidos.

  I zażądała: dla Łukasza Z. roku więzienia i nawiązki po 1 tys. zł dla każdego z pokrzywdzonych, dla Bartłomieja D. siedmiu miesięcy więzienia i po 1 tys. zł nawiązki oraz dla Katarzyny O. dziesięciu miesięcy więzienia (w zawieszeniu na dwa lata) i nawiązki po 500 zł.

  - Bartłomiej M. przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto chciał przeprosić Arabów, ale nie mógł tego uczynić, gdyż wkrótce po incydencie wyjechali z Polski. Dlatego wnoszę dla niego o najniższą karę – oświadczyła adwokat Anna Śmiałkowska.

  Także Katarzyna O. wyraziła żal i przeprosiła obcokrajowców. Jeśli zaś chodzi o Łukasza Z., to w sądzie nie było ani jego, ani jego obrońcy.

  Czytaj też: Proces oskarżonych o napad na obywatela Gwinei na tle rasowym

  Do napadu doszło wieczorem 19 lipca 2017 roku w pasażu Rubinsteina w centrum Łodzi. Według prokuratury, dwaj Arabowie po kolacji w restauracji przy ul. Piotrkowskiej udali się w stronę al. Kościuszki. W pasażu natknęli się na pijanych oskarżonych. Jeden z nich wyraził niezadowolenie na widok obcokrajowców i zaczął im sugerować, aby wracali do domu na Bliskim Wschodzie. Arabowie nie dali się sprowokować.

  Wówczas Łukasz Z. podbiegł i uderzył pięścią w plecy jednego z cudzoziemców. Między nimi doszło do szarpaniny i wymiany ciosów. Drugi z Arabów chciał rozdzielić walczących, ale nie dał rady, bowiem został zaatakowany przez Bartłomieja M. Obcokrajowcy zostali pobici pięściami i skopani po całym ciele.

  Katarzyna O. wprawdzie nie brała udziału w bijatyce, ale miała ubliżać Arabom krzycząc pod ich adresem: „Brudasy ciapate!”. Jeden z napadniętych wyjął telefon i nagrał napastników. Wkrótce zjawili się policjanci, którzy zatrzymali oskarżonych. Podczas przesłuchania przyznali się do winy.

  Wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony w czwartek.

  Zobacz też: Zamordował, a ciało schował w wersalce. Stanął przed sądem, prokuratura zażąda dożywocia

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na włąsnej skórze

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Najlepszą lekcją dla takich "Polaków" byłoby spotkać się z identyczną reakcją meneli w innych krajach w stosunku do nich samych. Zamiast więzienia parę stereotypów o Polakach otrzeźwiłoby może...rozwiń całość

  Najlepszą lekcją dla takich "Polaków" byłoby spotkać się z identyczną reakcją meneli w innych krajach w stosunku do nich samych. Zamiast więzienia parę stereotypów o Polakach otrzeźwiłoby może bardziej...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie do wiary

  niedowiarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  jak mozna taka szmata byc zeby araba bronic

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "wyzwali od brudasów"

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Mozę należałoby to obraźliwe słowo zamknąć pomiędzy ""?
  W przeciwnym razie brzmi to jakby to było nic takiego i prawie każdy używa tego określenia w Lodzi i w redakcji i dlatego nie trzeba tego...rozwiń całość

  Mozę należałoby to obraźliwe słowo zamknąć pomiędzy ""?
  W przeciwnym razie brzmi to jakby to było nic takiego i prawie każdy używa tego określenia w Lodzi i w redakcji i dlatego nie trzeba tego cytować. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo