Nie będzie więcej pieniędzy na leczenie w regionie łódzkim

  Nie będzie więcej pieniędzy na leczenie w regionie łódzkim

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie będzie więcej pieniędzy na leczenie w regionie łódzkim

  ©Łukasz Kasprzak

  Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia planuje swój budżet na 2014 roku. Nie będzie zwiększenia wydatków na leczenie w stosunku do 2013 roku. Mniejsze jednak już być nie mogą, gdyż gwarantuje to ustawa. Pacjenci nie mogą więc spodziewać się poprawy warunków i dostępu do leczenia.
  Nie będzie więcej pieniędzy na leczenie w regionie łódzkim

  ©Łukasz Kasprzak

  - W przyszłym roku na leczenie mieszkańców województwa będzie przeznaczone 4,26 mld zł. Tyle samo co w tym roku - mówi Tomasz Pohl, p.o. zastępca dyrektora ds. medycznych w łódzkim oddziale NFZ. - W ramach kwoty, którą dysponujemy, planujemy w przyszłym roku pewne przesunięcia. Z pewnością więcej pieniędzy musimy przeznaczyć na ratowanie życia naszych pacjentów, m.in. leczenie udarów i terapie nowotworowe, zabiegi kardiologiczne, a także dofinansowanie oddziałów intensywnej terapii. Więcej pieniędzy będzie też na rehabilitację i psychiatrię.

  Wzrost nakładów na ratowanie życia mieszkańców oznacza obcięcie środków na operacje planowane. Cięcia dotkną, i tak już czekających w gigantycznych kolejkach, chorych na zaćmę lub potrzebujących wstawienia endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Na te zabiegi w województwie łódzkim czeka się dziś od roku do dwóch lat.

  - Procedury ratujące życie, m.in. leczenie udarów czy nowotworów, muszą być dofinansowane, bo ci chorzy nie mogą czekać na pomoc. Pacjenci, czekający na operację zaćmy, bez uszczerbku na zdrowiu mogą zaczekać tydzień dłużej - uważa Tomasz Pohl.

  W przyszłym roku na leczenie pacjentów u lekarzy rodzinnych NFZ chce wydać 516 mln zł. Tyle samo co w 2013 roku. Na leczenie w poradniach specjalistycznych pieniędzy będzie nieco mniej. Zamiast 311 mln zł, będą 304 mln zł. Można się będzie przez to spodziewać nieco większych kolejek. NFZ chce jednak dofinansować kilku specjalistów.

  - Wiemy, że w Łódzkiem największe kolejki ustawiają się do kardiologa, endokrynologa, dlatego chcemy w przyszłym roku przeznaczyć więcej pieniędzy na te specjalności, żeby choć trochę zmniejszyć kolejki. Większe nakłady będą także na poradnie onkologiczne i proktologiczne - mówi Pohl.

  Okazało się bowiem, że pacjentom w Łódzkiem trudniej się dostać do tych specjalistów niż chorym w innych regionach kraju. To samo dotyczy kosztownych badań specjalistycznych.

  - Chcemy wyrównać dostęp do badań tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym, dlatego nieznacznie wzrosną nakłady na te badania - mówi Pohl.

  W przyszłym roku w Łódzkiem ma zostać także ograniczony dostęp do szpitala dla pacjentów wymagających prostych i małych zabiegów. Te mają być wykonywane w poradniach specjalistycznych, ponieważ, zdaniem urzędników NFZ, takie leczenie jest tańsze.

  - 40 procent kontraktu w niektórych poradniach ma być przeznaczone na wykonywanie drobnych zabiegów - mówi Pohl. - Nie ma potrzeby każdorazowego kładzenia pacjenta do szpitala. Wiele zabiegów, np. dermatologicznych, okulistycznych, jak i chirurgicznych można załatwić podczas wizyty w poradni. Tak dzieje się często w przypadku zabiegów ortopedycznych. Chcemy zwiększać liczbę zabiegów wykonywanych w trybie ambulatoryjnym.

  Mimo że budżet łódzkiego NFZ na przyszły rok jest teoretycznie taki sam, faktycznie w kasie zostanie mniej pieniędzy. Dlaczego?

  Województwo łódzkie ma bardzo duży problem z emigracją pacjentów. Wielu chorych woli się leczyć w szpitalach w województwie mazowieckim czy wielkopolskim. Kusi ich wysoki standard, dobrzy specjaliści i często mniejsze kolejki. Dotyczy to głównie operacji kardiologicznych i ortopedycznych np. endoprotez. Za to leczenie łódzki NFZ musi zapłacić do kasy innych oddziałów Funduszu. W tym roku szpitalom poza naszym regionem NFZ zapłaci 278 mln zł. W przyszłym o 12 mln zł więcej. Tych pieniędzy zabraknie. Fundusz już dziś zapowiada, że w przyszłym roku nie będzie pieniędzy na nadwykonania. A te w pierwszym półroczu 2013 r. przekroczyły już 150 mln zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na mój gust za dużo lekarzy roześmianych przechadza się

  skandal....! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  za nasze pieniądze po korytarzach.
  mało tego żonglują zabiegamo refundowanymi, po to by do siebie za pieniądze odesłać pacjenta za pełną odpłatnościa.
  generalnie uwazam że sytuacja gdzie lekarz...rozwiń całość

  za nasze pieniądze po korytarzach.
  mało tego żonglują zabiegamo refundowanymi, po to by do siebie za pieniądze odesłać pacjenta za pełną odpłatnościa.
  generalnie uwazam że sytuacja gdzie lekarz na państwowej pensji nagania pacjentów do swojego prywatnego gabinetu, jest kryminogenna i powinny sie wreszcie tym zająć odpowiednie służby.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już czas...

  qwerty2 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Czas umierać. W Tuskolandzie to hasło przewodnie reform społecznych.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy w takim wypadku NFZ nie powinien na życzenie wystapić o sejmu o wprowadzenie

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  eutanazji na życzenie pacjenta?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Blooondyyna

  Dotore (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

  Dyrkę na taczkę u wyjazd z miasta !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chory system

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

  a najlepsze jest to, że osoby które są na etatach i do tego mają działalność musza płacić składkę zdrowotną tyle razy ile mają etatów lub działalności ale nie mają dzięki temu krótszej kolejki do...rozwiń całość

  a najlepsze jest to, że osoby które są na etatach i do tego mają działalność musza płacić składkę zdrowotną tyle razy ile mają etatów lub działalności ale nie mają dzięki temu krótszej kolejki do specjalisty albo większej refundacji lekówzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I zero na profilaktykę...

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Ech...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PSL jak stonka opanowało NFZ

  baba z kieleckiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  na premię i zarobki za "oszczędność" wystarczy. A że ludzie w łodzkim będą żyć krócej to jeszcze premia z ZUS będzie.

  Chłop żywemu nie przepuści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  shee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 8

  no i wszystko...koleżanka miała założony gips na 2 tyg - dostała skierowanie na jego zdjęcie - za rok!!!!! paranoja po prostu paranoja...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo