Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma rekordu, ale zebrano ponad 100 tysięcy złotych! Uratowane zostaną kolejne zabytki Starego Cmentarza w Łodzi!

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Podczas 29 kwesty zebrano 105 tysięcy złotych
Podczas 29 kwesty zebrano 105 tysięcy złotych Krzysztof Szymczak
Podczas tegorocznej 29 kwesty na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi zebrano ponad 100 tysięcy złotych. Będzie można odnowić kolejne nagrobki. A potrzeby są ogromne.

Zebrano ponad 100 tysięcy na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi

Cezary Pawlak,.prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, a także jego członkowie nie kryją zadowolenia, że podczas kwesty po raz kolejny udało się zebrać więcej niż 100 tysięcy złotych.

- Mamy to! - zakomunikowano. - Dzięki Państwa hojności przekroczyliśmy magiczny próg 100 tysięcy złotych. A dokładnie zebraliśmy 105 tysięcy złotych!To wszystko dzięki Wam - jesteście Wielcy!

Przypomnijmy, że na renowacje czeka około 1000 zabytkowych pomników. Przez 28 lat prowadzonej kwesty zebrano ponad 1,8 miliona złotych. Rekordową była 25, jubileuszowa. Kwesta. Zebrano wówczas 132 tysiące złotych.

Pomnik Pierwszych Łodzian

Między innymi za pieniądze zebrane w ubiegłym roku powstał Pomnik Pierwszych Łodzian. Spoczęły pod nim szczątki łodzian odnalezione podczas budowy pasażu przy kościele św. Józefa. Byli pochowani na pierwszym łódzkim cmentarzu dwu wyznaniowym. Pomnik ten upamiętnia też 600-lecie Łodzi. Pomnik kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych. 20 tysięcy zł przekazało Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. To część pieniędzy zebrana podczas ubiegłorocznej kwesty. Budowę pomnik wspomogło miasto Łódź oraz łódzka kuria.

Nagrobek Amelii

Za pieniądze zebrane w ubiegłym roku odrestaurowano między innymi nagrobek Amelii Trąbczyńskiej, który znajdziemy w ewangelickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Łodzianie zadecydowali o jego renowacji w głosowaniu już w 2020 roku. Jednak ze względów technologiczno-organizacyjnych dopiero teraz udało się zakończyć jego odnawianie.

Pomnik nagrobny Amelii Trąbczyńskiej należy do najlepszych przykładów stylistyki neoklasycystycznej, jakie możemy spotkać na Starym Cmentarzu – zauważa Cezary Pawlak - Posiada formę kanelowanej kolumny, która została umieszczona na sześciennym postumencie. W pierwszym etapie przeprowadzono konserwację postumentu. W tym roku poddano konserwacji trzon kolumny, uczytelniono inskrypcję i odtworzono zwieńczenie pomnika w postaci wazy. Konserwację kolumny wykonała Anna Połomka, rekonstrukcję zwieńczenia artysta rzeźbiarz Marek Pankanin.

Pochowana w tym grobie Amelia Trąbczyńska urodziła się w 1820 roku w Rewlu , czyli obecnym Tallinie, stolicy Estonii. Jej rodzice byli wyznania ewangelickiego. Amelia poślubiła Stanisława Trąbczyńskiego, który był katolikiem. Ich syn Mikołaj został geometrą, wykonał m.in. plany Widzewa i Dąbrowy, był współautorem planu lokalizacji kościoła pw. św. Stanisława Kostki W 1931 roku został wpisany na prestiżową listę mierniczych przysięgłych, co dawało mu prawo wykonywania zawodu na terenie całego kraju.

Adolf czy Bartoszowie?

Nadal można głosować i wybrać nagrobek, który zostanie odnowiony za zebrane pieniądze. Do wyboru są trzy propozycje. Jedną z nich jest nagrobek Stefanii i Adolfa Bartoszów, znajdujący się w katolickiej części cmentarza.. Stefania z Walterów (1850-1915) była ewangeliczką. Jej ojciec pracował jako ogrodnik. Natomiast mąż Adolf (1848-1923) był katolikiem, pochodzącym z rodziny piekarzy. Mieli dziewięcioro dzieci, które chrzczono w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Placu Kościelnym. Rodzina miała nieruchomości przy Górnym Rynku. Można też wybrać nagrobek Johanna Hardta(1820-1875). Był tkaczem, pochodził z Wiączynia. Jego żoną została Elżbieta Pecelt. Ślub wzięku w 1843 roku w kościele katolickim WNMP. Mieli 11 dzieci. Należała do nich posesja przy ul. Cegielnianej 41(dziś Jaracza).

Spacer na zakończenie

Trzecim nagrobkiem, który można wybrać jest ten w którym pochowano Marię z Saengerów – Paszkiewicz (1821- 1872). Była córką Karola Gottlieba Saengera, farbiarza z Chodzieży, jednego z sygnatariuszy Umowy Zgierskiej. Została . Żoną Józefa Paszkiewicza, farbiarza. W jego zakładzie terminował Robert Biedermann.
W najbliższą niedzielę, 12 listopada, Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi zaprasza
na spacer „Przewodnickim szlakiem po Starym Cmentarzu”. Rozpocznie się o godzinie 11.00. Natomiast podsumowanie tegorocznej kwesty odbędzie się 26 listopada o godz. 16.30 w Muzeum Miasta Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki